Ihmiskauppa

EU pitää yllä ihmiskauppaa. Salakuljettajille tilanne on hyvä, EU ei esim. tee päätöstä, että Välimeren paateilla ylittäneille ei myönnetä turvapaikkaa. Ei, vaikka tuhannet ovat jo kuolleet tämän takia. Meiltä veronmaksajilta kerätään ihmiskaupan mahdollistava raha, joka maksetaan vaarallisen matkan päätteeksi tulijoille.
9371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ihmiskaupan keskeisillä henkilöillä on erityisiä taitoja, tärkeitä kontakteja esimerkiksi viranomaisten kanssa, tai he ovat koonneet ihmiskauppaa järjestävän verkoston. Verkostoja muodostetaan tiettyjä hankkeita varten ja niiden kokoonpano muuttuu jatkuvasti, minkä vuoksi rikollisjärjestöjä ei tunneta millään tietyllä nimellä. Usein toiminta kätketään yhdistystoiminnan alle. Yleisesti kutsumme heitä suvakeiksi tai mamuttajiksi. Verkostojen tehokkuuden salaisuus on niiden kyky toimia itsenäisesti käyttäen samalla hyväkseen laajaa kontaktien verkostoa. Tärkeää on olla mukana politiikassa ja yhdistyksissä. Verkostot ovat hyvin järjestäytyneitä ja suhteellisen kiinteitä ja kestäviä.
Ihmiskauppiaaksi voidaan kutsua ketä tahansa ihmiskaupassa mukana olevaa henkilöä, joka on jollain lailla mukana hyväksikäytössä tai hyötyy siitä suoraan tai verovarojen kautta. Ihmiskauppaan liittyvistä henkilöistä käytetään muun muassa seuraavia nimiä: avustustyöntekijä, asiantuntija, toiminnanjohtaja, sponsori ja tietenkin poliittiset nimitykset ja osa virkanimityksistä. Useita virkoja on perustettu vain rikoshyödyn vuoksi.
Ihmiskauppiaiden lisäksi monet muut henkilöt avustavat toiminnassa, kuten kuljettajat, vastaanottokeskukset, Migri, asiakirjojen väärentäjät sekä korruptoituneet rajavartijat ja suurlähetystöjen työntekijät.

Äänestä
  • Eduskunnassa on afgaani nazina joka huijasimamujen kustannuksella monta miljoonaa. Nyt huijari on eduskunnassa. Rikollisten paikka. Kyllä afgaani rahan haistaa eikä joutunut vastuuseen näin mamuja suojellaan. Ihme kun rasismi nostaa päätään. Jeeeeeeeeee

    Äänestä

Ja yleensä rikkaat syyllistyvät ihmiskauppaan ovat pirun ahneita rahalle. Raha sokaisee

Äänestä
  • sinä maksat salakuljettajille jotta saat heidät paattiisi

    Äänestä

Luvatun kansan järjestöt harjoittavat ihmiskauppaa .

Äänestä
  • meritaxi palveluksi kutsutaan

    Äänestä

Hyvä rangaistus olis 200 ltr mustikoita poimimaan ja vankilaan yöksi. Thaimaalainn syytteessä jo on aikoihin eletty. Thaimaalaiselle tuli ahneus jeee joutuu vankilaan ja maksamaan tuhdisti jeeeee

Äänestä

Hyvä pisness! MIksi tsuhna itkeä kun köyha poika saada vähä raha?

Suomi rikas tarvitse paljon työtä ja työtä tulee kun araapi ja afrikkamies tulee Suomi! Yksi maahantullut mies työllistää moni suomalainen kun pitää tullutta hoitaa hyvin .

Äänestä

Vajakkeja tulee liikaa uimalla suomeen. Eivät jaksa tehdä töitä kun pitää levätä. Lihovat kuin syöttöporsaat eihän kukaan järkevä tule loisimaan vieraaseen maahan. No idiootteja riittää sitten alkaa valitus kun moititaan. Voi voi. Minä olla rasisti minä viedä mamun jonnekin hihhh

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Palkinnonmaksaja kirjoitti:

EU pitää yllä ihmiskauppaa. Salakuljettajille tilanne on hyvä, EU ei esim. tee päätöstä, että Välimeren paateilla ylittäneille ei myönnetä turvapaikkaa. Ei, vaikka tuhannet ovat jo kuolleet tämän takia. Meiltä veronmaksajilta kerätään ihmiskaupan mahdollistava raha, joka maksetaan vaarallisen matkan päätteeksi tulijoille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu