jos pystyisit heittämään kympin tai kaksi, olisi iso apu! Siunausta.
Hei laupias samarilainen! Voisitko jeesata
Taloudellisestitiukkaa
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jehovan todistajat lahjoittavat pääsääntöisesti valtakunnansaleilla oleviin lahjoituslaatikoihin joita on kaksi.
Toki he lahjoittavat myös sähköisesti mm. maksupäätteiden ja verkkopankkien kautta.
Lisäksi he usein lahjoittavat myös konventtien yhteydessä joko käteisellä tai kortilla.
Monet heistä lahjoittavat omaisuuttaan myös tontteina, taloina, osakkeina, autoina ja muina arvoesineinä testamenttien kautta.
Kaikki lahjoitukset tehdään Jehovan näkyvälle järjestölle.
Vartiotorniseuralle kelpaa kaikki rahanarvoinen asia vastaanotettavaksi jonka he sitten taivaallisessa viisaudessaan muuttavat valtakunnan hyvän uutisen julistamiseksi kaikkialle maailmaan.
Aloittajalle tiedoksi että Jehovan todistajat haluavat varmasti auttaa sinua mutta rahan pyytäminen ei ole yksilölle soveliasta sillä se oikeus kuuluu ainoastaan Jehovan järjestölle.
Raamatun tutkistelu sensijaan on ilmaista ja sitä sinulle kernaasti tarjoamme.
Tutustu viralliseen sivustoomme jw.org ja ota yhteyttä paikkakunnallasi toimivaan jt-seurakuntaan saadaksesi todellista apua elämääsi.
2Kor.4:18. Biblia (1776). Jotka emme näkyväisiä katso, vaan näkymättömiä: sillä näkyväiset ovat ajalliset, mutta näkymättömät ijankaikkisia. Kirjoitetaan: iankaikkisia. Kol.1:15. Miksi uhrata Jehovan näkyvälle järjestölle?
Luuk.10:24. Biblia. Ja tuli ja sitoi hänen haavansa ja vuodatti siihen öljyä ja viinaa, ja pani juhtansa päälle, ja vei hänet majaan, ja korjasi häntä. Aika erikoinen "korjaussarja".
" heitätkö pari kymppiä, " ...
Tuota lausetta sitä kuuli aikoinaan hakaniemen torin kupeella vähänväliä , kun joku hieman kärsineen näköinen herrasmies tuli puheillesi , kysymys oli lyhyt ja ytimekäs , ja tuurista riippui , että jos otit lompakon taskustasi , - veikö hän sen kädestäsi , ,
siis tuuri oli siinä ,että oliko sinulla enää hampaat jäljellä sitten ,
sillä Mummon markan parilla kympillä sai Pullon Tilhiä , joka tunnettiin myös Sorbuksen nimellä ,
pistä sisko tili no niin laitan taas pari kymppi tonttua tulee.