Nykyisellä menolla Venäjän valtion valuuttavaranto supistuu vauhdilla. Ensi kesänä kaikki varat on käytetty, joten Staputlerilla on vain vajaa vuosi aikaa lähteä livohkaan miljardiomaisuuksineen. Matkalippu Sveitsiin taitaa olla jo ostettu?
http://www.tekniikkatalous.fi/talous_uutiset/venajan-valuuttavaranto-hupenee-halyttavaa-tahtia-kassan-pohjaa-raavitaan-jo-ensi-kesana-6583630
Venäjän taskut tyhjenevät vauhdilla
4
78
Vastaukset
- VarusteleeKuoliaaksi
Ja syykin on selvä:
Karu arvio Venäjän tilanteesta: ”Vararikko uhkaa”
Venäjän asioita seuraava valtiotieteilijä Anton Nikolenko arvioi, että Venäjän vararahastot loppuvan vuoden aikana.
–Joulukuun alussa hyväksytty vuoden 2016 budjetti oli laskettu öljyn hinnalla 50 dollaria barrelilta, mutta hinta laski 35 dollariin. Jos nämä hinnat kestävät koko vuoden, Venäjän vararahastot loppuvat vuoden aikana ja vararikko uhkaa jo Venäjän valtiota tämän vuosikymmenen aikana, Nikolenko kirjoittaa Puheenvuoron blogissaan.
Hän korostaa, että kun öljyn hinta on alle 40 dollaria barrelilta ja budjetti on kovasti alijäämäinen, Venäjä joutuu ensimmäisen kerran pitkään aikaan valitsemaan mihin se rahansa käyttää.
–Helpointa olisi tietenkin leikata sotilasmenoja. Ilman niitä teollisuustuotanto olisi toki laskenut vielä enemmän viime vuonna, mutta olisi aika pohtia onko todella tarpeen että yksi tehdas Venäjällä tuottaa tällä hetkellä 60 prosenttia maailman uusista panssarivaunuista. Panssarivaunut ovat huono investointi, jonka tappiot ovat pienimmillään kun niitä ei käytetä, Nikolenko kirjoittaa.
Hän arvioi, että toisen Krimin liittämiseen Venäjällä ei olisi varaa, mutta sotilasmenoista leikkaaminen ei näytä olevan todennäköistä. - SeAvarakatseinen
Putini vastustajan ja seuraajan ??? taskut täyttyvät :
Oikeus palautti Hodorkovskille sata miljoonaa euroa | Yle Uutiset | yle.fi
http://yle.fi/uutiset/3-9340037
Onpahan tuossa nyt vanhuuden varalle ja hyvä palkka päivärahat ym. korvaukset Vl, Putinin järjestämästä siperialaisesta räätäli- ja kokkikurssista.
(10 milj. euroa/vuosi)
Putin repii perperinsä. Venäjänmaalla kannattaa olla toisinajattelija. - Bror-Erik1974odin
Niin ja jollei ensi kesänä niin seuraavana. Eiks je avara? :)
- Velkaavelanpäälle
Niin muuten hei, ehkä Venäjä turvautuu samaan temppuun kuin Suomi ja lähes kaikki ns. länsimaat ovat turvautuneet jo kymmeniä, kymmeniä vuosia: Ottaa lainaa, tekee velkaa. Jos Venäjän valtio ottaa velkaa saman verran per asukas, kuin on esim. suomen valtionvelka, se on aika paljon rahaa. Toistaiseksi venäjällä menee siis kaikesta meidän porustamme huolimatta oikein hyvin, olemattomista lainoista kun ei kerry edes korkomenoja!. Ja valtionvelkamme lisäksi meillä on kunnilla ja kaupungeilla paljon velkaa, on melkoisesti myös yksityisillä jne., meidän kannattaakin harmitella venäjän asioita!.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273365Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122489Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.902421Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1072104Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761683Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥481574Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261486Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001305- 1311225
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151136