..tuominnut julkisesti, pysyivät hiljaa kuin rotat kolossaan mutta kun toisia päin räkivä ammattirähisijä menettää henkensä oisittain itseaiheutetusti vahingossa kyllä sitä sitten ollaan taas suruissaan ja kilpaa määkimässä rasismista:
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/presidentti-niinisto-tuomitsi-asema-aukion-pahoinpitelyn/6080548
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/jsipila_vihapuhe_vakivalta-55353
https://demokraatti.fi/timo-soini-avautuu-viimein-minulle-ihmiselama-on-pyha-kohdusta-hautaan/
http://yle.fi/uutiset/orpo_kieltaisi_vakivaltaiset_aarijarjestot__olen_syvasti_huolissani_suomesta/9177554?origin=rss
jne muut hännystelijät lisäksi muttei jaksa niitä hakea tähän.
Se on sentään vähän eri juttu kun murhataan harkitusti tai sitten vahingon seurauksena tapahtuu kun itse tullut provosoimaan mutta se ei tunnu nyjysuomessa painavan mitään, toisia ei tuomita ollenkaan ja toisia tuomitaan jo ennen kuin on tutkittu. Soini sentään vähän uskaltaa mainita myös Kajaanin tapauksesta, muita se kehitys ei näytä surettavan ollenkaan.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/presidentti-niinisto-tuomitsi-asema-aukion-pahoinpitelyn/6080548
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/jsipila_vihapuhe_vakivalta-55353
https://demokraatti.fi/timo-soini-avautuu-viimein-minulle-ihmiselama-on-pyha-kohdusta-hautaan/
http://yle.fi/uutiset/orpo_kieltaisi_vakivaltaiset_aarijarjestot__olen_syvasti_huolissani_suomesta/9177554?origin=rss
jne muut hännystelijät lisäksi muttei jaksa niitä hakea tähän.
Se on sentään vähän eri juttu kun murhataan harkitusti tai sitten vahingon seurauksena tapahtuu kun itse tullut provosoimaan mutta se ei tunnu nyjysuomessa painavan mitään, toisia ei tuomita ollenkaan ja toisia tuomitaan jo ennen kuin on tutkittu. Soini sentään vähän uskaltaa mainita myös Kajaanin tapauksesta, muita se kehitys ei näytä surettavan ollenkaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Suomalaisia voidaan ja jopa pitää ja saa tappaa aivan vapaasti. Siitä ei kummoista otsikkoa saada aikaiseksi.
Tuleeko yhtään politiikoille mieleen mikä merkki annetaan näille " Maahanmuutajille ",
kun ei millään tavalla tuomita tai arvostella niiden tekoja ??? Nehän vain yltyvät lisää noita tekoja tekemään. Että silleen.
vielä kun paska alkaa ropiseen omaan tuulettimeen.
Kyllä te saakelin natsit ja natsidiggarit olette harvinaisen pihalla! Suomessa uutisoidaan jatkuvasti surmista. Ihmiset tosiaan, perkeleet, tappavat toisiaan. Tästä saamme lukea vähän väliä. Nyt oli kyse siitä, että omassa ulosannissaan avoimesti natsistisen järjestön jäsen pahoinpiteli kuoliaaksi henkilön, avoimesti ideologisista syistä. Se on jokseenkin uutta.
Tämä siis symboloi "äärioikeiston uhkaa" (itse luonnehtisin suoraan: kansallissosialismin uhkaa) Suomessa. Kyseinen uhka on toistaiseksi varsin paljon villasella painettu, vaikka SVL:n tiedetään pahoinpidelleen jo aiemminkin. Mutta mikä nyt on sitten niin vaikeaa käsittää, että vaikka tekona surma kuin surma on yhtä lailla aina tuomittava, vakava ja vastenmielinen rikos, niin "uutisarvoa" on tällä kertaa ja tässä tapauksessa tämä natsismin uhan konkretisoituminen?
Hä? Mikä on niin vaikeaa nyt? Eihän tässä kukaan vähättele mitään muita surmia, tai nosta tätä yhtä surmaa yli muiden, vaan tässä on nyt kyse siitä, että poliitikot, ja media ja kansa joutuvat noteeraamaan maamme näyttämöllä uuden, väkivaltaisesti uhkaavan järjestäytyneen toimijan, joka ei edes häpeile tyyliään.
"Entäs mamujen uhka!?" No kyllä, toki on joistain mamuista uhkaa kyllä, ja siitäkin on uutisoitu. Kuka tekee niistä tapauksista sen mediahaloon yleensä? No "vaihtoehtomedia" tekee aika lailla, kun ei miellä riittäväksi halooksi valtamedian juttuja. Nytkin nimenomaan vaihtoehtomedia on levittänyt tavalliseen tyyliinsä ihan silkkaa röyhkeää paskaa koskien vainajaa. Onko tätä ollut tekemässä "suvatkit" ja mamut silloin, kun mamut ovat tehneet rikoksia? Hä?
Nyt kun kysytte, että miksi Kajaanin murhasta ei ole enemmän haloota, niin minä kysyn, että miksi tästä SVL-kuolemantuottamuksesta ei voi puhua suoraan vaan pitää loata vainajaa kaikenlaisella paskanheitolla ja vähätellä törkeää väkivaltarikosta? Mikä muu on syynä siihen kuin se, että halutaan nimenomaan korostaa mamujen rikoksia ja vähätellä "patrioottien" rikoksia? Mistä tämä kaksinaismoralismi, että mamun tekemä rikos on pahempi kuin "patriootin" tekemä, ja miksi aina ladataan, että "on se äärivasemmiston väkivalta vaan niin erilaista eikös" - mutta sitten olette kaikin keinoin vääristelemässä ja väheksymässä natsien väkivaltaa!
Vastatkaa nyt vitun tanelit näihin kysymyksiin älkääkä vain pyörittäkö tuota samaa levyänne ketju ketjulta!
""Entäs mamujen uhka!?" No kyllä, toki on joistain mamuista uhkaa kyllä, ja siitäkin on uutisoitu."
Eipä ole juurikaan valtamediassa uutisoitu eikä ole poliitikot nousseet barrikadeille niistä länkyttämään vaikka ei tarvitse kuin katsoa rikostilastoja ja niiden suhteita niin selkeästi jo näkee missä ne todelliset järjestäytmisen ja väkivallan uhat ovat tässä maassa. "Rasistien" suorittamat murhat ja tapot? Tämä yksi epäselvä jonka kuolinsyyntutkinnassa perimmäiseksi syyksi paljastunee pitkäaikainen alkoholin ja huumeiden käyttö. Matujen tekemät murhat ja tapot? Lukuisia joista ei ole yhtään kohua valtamedia tehnyt vastaavassa mittakaavassa.
"minä kysyn, että miksi tästä SVL-kuolemantuottamuksesta ei voi puhua suoraan vaan pitää loata vainajaa kaikenlaisella paskanheitolla ja vähätellä törkeää väkivaltarikosta?"
Ehkäpä siksi kun valtamediakaan ei puhu suoraan, tekee tietoisesti viatonta enkeliä ja ohikulkijaa "uhrista" joka itse hakeutunut tilanteeseen jossa isänsäkin alkuperäisen kertomuksen mukaan räkinyt päin provosoiden kun taas maturikoksissa uhrit yleensä on niitä oikeasti viattomia sivullisia. Sittemminhän valtamediassa se räkiminen on muuttunut maahan sylkäisyksi, omituista että niin pieni asia raportoitaisiin jos olisi totta.
Afgaanipakolainen kidnappasi, raiskasi ja poltti elävältä 17 vuotiaan nuoren naisen. Sai tästä teosta elinkautisen mutta yksikään suomalainen poliitikko ei asiasta huolestunut, se siis ei ollut vakava rikos. Nyt sitten ollaan aivan vauhkoina, kyllä vituttaa poliitikkojen toiminta!
Suomalaiset poliitikot ovat pelkuriraukkoja ja nuolevat uhkailijoiden perseet.
Matti Rönkä ei ole uutisissa ollut huolissaan matujen rikoksista.