Miten voi olla mahdollista, että natseja kutsutaan jatkuvasti valheellisesti oikeistolaisiksi, vaikka natsit ovat kansallisSOSIALISTEJA. ?.
.
Onko Hitler vasemmistolle epämieluinen idoli, josta on mahdotonta päästä eroon.
.
Onko Hitler vasemmistolle epämieluinen idoli, josta on mahdotonta päästä eroon.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Eihän nämä vastarintaliikkeen porukka tajua, että he ovatkin kommunisteja.
Eivät nämä ole kommunisteja, ei sinne päinkään.
Niin, no. Sama kai se, eiväthän he sitä ymmärrä.
Vastarintaliike on keskustalainen.
Kansallissosialismi oli vahva äärioikeistolainen liike Saksassa. Nationalismi (=Nationalsozialismus), natsismi. Hyvin tyypillisinä piirteinä oli saksalaisuuden korostaminen maailman herrakansallisuutena. Lisänä ulkomaalaisten väheksyminen ja vaino. Erityisen vainon kohteina olivat juutalaiset, slaavit, mustalaiset ja muut vähemmistökansallisuudet. Myös vammaiset olivat vainon kohteena.
Ei sillä ole mitään tekemistä atteellisen sosialismin kanssa.
Eihän Stalinismi ollut tuon kummempaa.
.
No....olihan kummatkin SOSIALISTEJA.
Natsit olivat niin innokkaita eläinsuojelijoita, että taisivat olla aikansa vihreitä!
NSDAP:tta kannatti etupäässä Saksan työväenluokka, notta taisi silti ollakin sosialistinen puolue.
Natsit=NSDAP=Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei=Saksan kansallissosialistinen työväenpuolue eli kyseessä oli nimenomaan sosialistinen puolue jopa hitelrin lähipiirikään ei oikein hyväksynyt aatun veljeilyä silloisten saksan teollisuussukujen kuten Kruppien kanssa.
Natsit vihasivat kommunisteja ja veivät leirille, jos saivat tietää jonkun olevan kommunisti. Samasta syystä Natsi-Saksa hyökkäsi kommunistiseen Neuvostoliittoon.
Ei ollut kyseessä sosialistinen aatteellinen puolue. Ei sen kantavana ideologisena ajatuksena olleet Karl Marx ja muut sosialismin hengenheimolaiset.
On vähän vaikea edes yhdistää natseja sosialismiin. Eihän heillä ollut muuta "sosiaalista" ohjelmassaan kuin kansalaisten pitäminen työssä ja saada kanslaisten hyväksyntä liikkeelle.
Ei ollut sosialismin ideologiaa missään osassa natsiliikettä.
Miten määritellään äärioikeisto? Miten määritellään oikeisto? Missä menee oikeiston ja äärioikeiston raja?
Enpäs ollut ennen kuullutkaan koko Oskarista:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Oskar_Dirlewanger
Miksi Natsi-Saksa sitten hyökkäsi N-Liittoon ??
Hitler katsoi asioita niin, että sosialismi pitää yhdistää, tehdä Saksasta suuri sosialistinen valtio, joka yltää kauas itään.
No eihän kumpikaan maa todellisuudessa ollut mikään demokratia vaan kumpikin maa oli okeasti diktatuuriseti johdettu maa (vasemmisto diktatuuri) kumpikin maa pelkäsi toisen hyökkäystä aatu ehti ensin
Natsit halusivat elintilaa ja alueita oman kansansa hyvinvoinnin turvaksi. Öljyä, kaivoksia, metsiä, viljelysmaata, joita lähinnä slaavit olisivat hyödyntäneet orjatyössä saksalaisten hyväksi.
Tämä suunnitelma on kirjattu tavoitteeksi kauan ennen sodan alkua Hitlerin kirjassa Mein Kampf.
Natsit olivat nimensä mukaan kansallissosialisteja siis sosiaaleja vain toisilleen,ja älykkyydensä ansiosta tekivät ihmeaseitaan.
Juutalaisia vihasivat koska heillä oli ja on tänäkinpäivänä keskeinen valta päättää maailman asioista suurpankeissaan. Ylemmyydentunne ajoi heidät kuvittelemaan että ovat muiden yläpuolella ja muut ovat ali-ihmisiä,kuten ennen muuta venäläisistä ajattelivat. Mutta tuota samaa piirrettä on kyllä huomattavissa suomalaisissakin tänäpäivänä.
Sosialistejahan ne ovat kansallissosialistitkin. Heillä on kommunistien kanssa yhtäläinen käsitys siitä, että yksilö syntyy maailmaan hyödyttääkseen yhteiskuntaa ja on tavallaan yhteiskunnan vanki tai armoilla heti syntymästään lähtien. Yhteiskunta ensin, on molempien sosialismin suuntauksien yhteinen aate. Lisäksi kansallissosialistit myös kommunistien tavoin tuomitsivat ylikansallisen raha- ja pörssitalouden. Kansallissosialistit olivat aavistuksen verran inhimillisempiä tai fiksumpia kuin kommunistit siinä, että he sallivat yksityisyritteliäisyyden, koska se piti yhteiskunnan taloudellisen perustan toimivana. Kommunistinen totalitarismi oli siis piirun verran julmempaa.
Keskusjohoisuus on sosialismin pääperiaatteita, se oli Hitlerin ja Stalininkin ensimmäinen asia, joka näyttää jatkuvan Putinin aikanakin.
.
Hitlerismi, natsismi, sosialimi on nähtävissä tänään parhaiten Venäjällä ja Pohjois-Koreassa sekä Valkovenäjällä.
Orpon kokoomus on jo vasemmistossa kommareiden ja demareiden välissä.