JT usko ja aika

lähestyy

VT-seuran pahin vihollinen on aika. Aika ei tunne armoa. Siksipä aika-ajoin joutuu vt-seuraa muuttelemaan oppejaan ja ne selitetään kätevästi uudella valolla. Jt-usko seisoo pitkälti vuoden 1914 opin varassa ja tämä on seuralle erittäin kiusallinen tilanne joka pitäisi saada jotenkin häivytettyä pikkuhiljaa olemattomiin. Sitähän kyllä on jo häivytelty kuten nyt tällä oudolla rinnakkais sukupolvella. Mutta se aika . . . se etenee nopeaa tahtia ja sitä enemmän oppeja on muuteltava. Odotankin kiinnostuneena mikä mahtaa olla seuraava sukupolvi-oppi kun tämän nykyisen rinnakkais sukupolven aika ajaa kii. Toivottavasti olen vielä elossa näkemään senkin päivän kun jälleen uutta valoa saadaan tähän kiusalliseen asiaan.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Merkittävin ajan aiheuttama ongelma on se, ettei Jeesus täyttänyt kuulijoilleen Raamatun mukaista lupausta palata ennen kuin kaikki tuolloin läsnä olleet ja häntä kuunnelleet kuolisivat. Minkäänlainen opillinen selittely ei ole palauttanut, eikä tulevaisuudessakaan tule palauttamaan Jeesusta.

    • tulisko.se.taas

      Vartiotornin ei varmaan kestä tehdä isompia ohareita kuin suunnilleen kerran sukupolvessa™, niin hyvää kuin selvästi lausutut ja tarkasti ajoitetut maailmanlopun ennustukset tekevätkin kannatukselle lyhyellä tähtäimellä.

      1925 melkein tuhosi järjestön. 1975 muistetaan vieläkin, tosin nuoremmalta JT-polvelta se on onnistuttu tehokkaasti peittämään. 1995 sukupolvioppimuutos oli monelle pettymys, mutta ei ehkä ihan samaa sarjaa. Aika alkaisi taas olla kypsä isommalle jytkylle.

    • aikaaonainaoltava

      luopioiden aika meni, tuli lopun aika, alkaa lopun loppu aika, ennen lopun lopun jälki aikaa....

    • 2000_vuotta

      Vartiotorniseuran ajoituksien fiaskot ovat vielä kevyttä kauraa kristittyjen yleensäkin jo noin 2000-vuotta kestäneeseen Jeesuksen _pikaisen_ paluun odotteluun ja jatkuvaan taivaanmerkkien tähyilyyn.

      Jeesus ei pitänyt aikalaisilleen antamaansa _pikaisen_ paluunsa lupausta, jonka tuli tapahtuman kulijoidensa elinaikana joille lupauksensa kohdisti.

      Juurikin tuon lupaus-fiaskon vuoksi seuraajansa ovat ennustelleet ja odotelleet _pikaista_ paluutaan nyt noin 2000-vuotta.

      Siinä odotellessa on vainottu ja lahdattu eri tavoin uskovia ja odottavia valekristiyiksi leimattuja ja viety omaa pelastavaa totuutta pakkokäännytyksellä ja tappamalla.

      Silti mm. herätysliikkeissäkin on aina vain maailmanlopun ja kiireen tuntu ja pelko kelvollisuudestaan koska ylöstempaaminen voi tapahtua milloin vain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      99
      7843
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5607
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      275
      4871
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4833
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      75
      3604
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      51
      2849
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      63
      2595
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2468
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2402
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2284
    Aihe