Brittiläinen kenraali varoittaa, että Venäjä pystyy tuhoamaan pelkästään vanhalla maahyökkäyksellään Nato maat 48 tunnissa.
Lähde iltasanomat.
Lähde iltasanomat.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
No eipä hän niin sanonut!
Nato tiltut kauhuissaan.
Eikö Venäjän pitänyt olla ihan rupumaa? En oikein ymmärrä kun natokoohot välillä väittää että Venäjä on sysipaska kehitysmaa jonka aseet ja joukot ovat ihan paskoja, ja välillä sitten väitetään että Venäjä pystyy valloittamaan koko Euroopan ihan tuosta noin.
Nato-propagandassa pitäisi edes yrittää pitää joku linja.
Riippuu varmaan tilanteesta ja tarpeesta, että miten tuota venäjämörköä käytetään. Nyt vissiin tarvitaan vaihteeksi lisää rahaa.
Miettinyt itsekkin samaa. Venäjä pelottaa niin kovasti vaikka eihän se edes kykene mihinkään tämän palstan mukaan.. Kykenee varmasti jos haluaa, mutta tämä naurettava nykypäivän ilmiö Venäjän pelon lietsomisesta on pelkkää Natomarkkinointia, jonka vain tyhmimmät nielee pureskelematta.
Mitä turhaa sitä pelkää!
Jos he aikoo hyökätä?
Niin kerran se kirpasee, ja maailman murheet on ohi sitten...
Ei kokonaista manteretta valtaa 48 tunnissa yksikään maa! Kaikkein vähiten sellainen, joka soti yhden OMAN maakuntansa (Tshetseenia) liki pari vuotta ja joka ollessaan puolet nykyistä isompi (eli Neuvostoliitto) soti 10 vuotta Afganistanissa ja HÄVISI sotansa!
Natokoohojen propagandassa kaikki on mahdollista.
Totisinta totta. Tämän kalstaisten uutisten jälkeen kuulee taas kuinka Natotorvet toitottavat niin korviin sattuu.
Venäjä taitaa olla yksi maapallon luotettavimmista ja ennakoitavimmista maista....katsokaa mitä maapallolla tapahtuu....Venäjä toimii ainoastaan Syyriassa, sielläkin myös Euroopan hyväksi ainoana todellisena pelotteena terroristeille.
Juu, pommittamalla siviilejä ja avustusrekkoja. Eipä unohdeta Ukrainaan hyökkäystäkään.
Justiinsa, rekat suojasivat terroristien asekuljetuksia, selvä kuva ja vahvistaa YK:n ja Punaisen Ristin roolin tässäkin konfliktissa....valitettavasti.
Kysyykö kukaan, keille ruokakuljetukset menevät......kapinallisten hallussapitämmällä alueella?
Unessako sait "tiedon" vai onko parempia lähteitä? Ihan natsilehdistä vai mistä?
Ihan selvä kuva ja vieläpä iltapaskasta.
Pistäpä linkki näkyviin.
Ei tarvi!
Käväsin jo lukemassa sieltä linkin alta..
Onko rommelilla taas uusi nikki ja missä se linkki on?
"Venäjä taitaa olla yksi maapallon luotettavimmista ja ennakoitavimmista maista."
Tiettävästi KUKAAN ei osannut ennakoida pikku-Puten 'hölmöntölväystä eli Krimin miehitystä!
"katsokaa mitä maapallolla tapahtuu...."
Kyllä, Venäjä sotii Ukrainassa ja Syyriasssa!
"Venäjä toimii ainoastaan Syyriassa, sielläkin myös Euroopan hyväksi ainoana todellisena pelotteena terroristeille."
Venäjä SOTII Syyriassa, mutta ei suinkaan Euroopan puolesta vaan tukiessaan julmaa ja veristä diltaattoria Assadia! Putte tuntee sympatiaa muita diktaattoreita kohtaan!
Miten se ukraina liittyy Eurooppaan?
Ukraina on Aasiaa.
Miten niin?
Rommeli ei osaa hakea mitää.
Rommeli puhui maapallosta ja sitä paitsi Ukraina on Euroopassa.
Mikähän siviilien pommitusten se tapahtu viikko sitte usa:n toimesta libyassa?
Siinä meni sairaala matalaksi.
Kukaan ei vain ole kuullut asiasta.
Niin ja sitten vielä ihmetellään, miksi epävakaa ja arvaamaton Venäjä on uhka. Kirjoitushan oli tarkoitettu poliitikkojen herättelyksi.
Venäjän ei ole demokratia, vaan valtaa käyttää itsevaltias, käytännössä lähes diktaattori, jonka päätöksiä ei kukaan uskalla kyseenalaistaa oman turvallisuutensa uhalla. Hyökkäyksestä ja sodan aloittamisesta päättää siis käytännössä yksi mies. Kansaa ei tarvitse kuunnella, ei ole vapaata mediaa kyseenalaistamassa päätöksiä, valtiojohtoinen propaganda on hyvin kattavaa ja voimakasta.
Demokratioissa tilanne on hankalampi, kun päätöksetkin pitää tehdä demokratian sääntöjen mukaisesti eikä sotavarusteluun voi noin vain satsata rahaa kansan hyvinvoinnin kustannuksella. Valta on aina määräaikaista, vapaat vaalit voi vaihtaa koko johdon kertaheitolla, jos valtaosa kansasta on tyytymätöntä. Tämän vallassaoleva johto tietää.
Ei kai kukaan vähänkin ajattelukykyä omaava voi pitää Euroopan tilannetta ja varsinkin Venäjän luotettaviutta ja tilannetta hyvänä.
Kumminkin Venäjä taas vaihteeksi kelpaa USA:n liittolaiseksi. Turkki kun jätti aukon USA:n geopolittiseen työkalupakkiin. Toisaalta myös islamistit ovat välillä kelpo liittolaisia, välillä taas terroristeja.
Ei voi kuin hämmästellä jenkkien sinisilmäisyyttä. Kerta toisensa jälkeen auttavat Venäjän perikadosta ja joka kerta Venäjä kostaa auttamisen ryhtymällä viholliseksi. Koska jenkki oppii, tuskin koskaan.
Ja tuhoutuu itse, mikäli tarkoititte USA:ta myös. Ei USA tuhoudu niillähän on ohjussiilot Euroopan laajennetussa sillanpäässä. Siellä napostelaan kripsejä tai Chipsejä mitä vittua ne siellä päin nyt sitten olivatkaan ja huuhdellaan jano kokiksella tai kelvottomalla jenkki oluella, jota rakastan aha Venäjää!!
https://www.facebook.com/MarttiMassonSalosenBlogi/