Tänään on 50 vuotta siitä kun jumalan pilkka oli niin iso juttu, että piti ihan maallista lakia käyttää suuren kaikkivaltiaan jumalan suojelemiseen. Ja niin Hannu Salama joutui tuomitsijoiden uhriksi.
Minkälainen kunniamaininta tai nimitys olisi hänelle sopiva. Itse nimittäisin hänet pyhimykseksi tästä teosta. Tai kunnia arkkipuuspa.
Minkälainen kunniamaininta tai nimitys olisi hänelle sopiva. Itse nimittäisin hänet pyhimykseksi tästä teosta. Tai kunnia arkkipuuspa.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Myös 1960-luvulla Helsingin vapaa-ajattelijat järjesti yleisöä keränneitä paneelikeskusteluja. Täydellä 400 hengen salilla käytiin 1965 keskustelu jumalanpilkasta ja sananvapaudesta heti kun Juhannustanssit-romaanin kustantaja Otavaa ja kirjoittajaa, Hannu Salamaa vastaan oli nostettu syytteet. ks. http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2016/03/19/helsingin-seudun-vapaa-ajattelijat-katsoo-tulevaan-ja-juhlii-historiaa/
Laajemmin: http://vapaa-ajattelijat.fi/helsinki/2009/01/22/yhdistyksenhistoria/
"Yhdistyksemme järjesti kaksi erityisen paljon yleisöä kerännyttä keskustelutilaisuutta. Ensimmäinen oli 03.11.1964 yliopistolla pidetty paneelikeskustelu aiheesta: sivistyneistö ja kirkko. Teemasta keskustelivat maisteri Pertti Hemanus, kirjailija Pentti Saarikoski, toimittaja Arvo Salo ja pastori Juhani Simokoski. Puheenjohtajana toimi liiton varapuheenjohtaja Timo I. Vasama.
Toinen paneelikeskustelu, Hämäläisen Osakunnan ääriään myöten täydelle salille 19.01.1965, käytiin jumalanpilkasta ja sananvapaudesta vain muutama päivä sen jälkeen, kun oikeusministeriö oli nostanut syytteen Juhannustanssit-romaanin kustantaja Otavaa ja kirjoittajaa, Hannu Salamaa vastaan. Vasama johti puhetta, keskustelijoina olivat kansanedustaja Margit Borg-Sundman, maisteri Pehr Charpienter, maisteri Ralf Friberg, sihteeri Taisto Johtelainen, kirjailija Markku Lahtela, toimittaja Max Rand ja tuomari Väinö Voipio. Yli 400 henkilöä oli koolla. Tunnelma oli erittäin tiivis, ja sanat ryöppysivät sekä kateederilta, että salista hyvinkin kiihkeinä. Keskustelu oli voimakkaasti sananvapautta puolustava."
Se oli Salamalta hyvä veto kun hän myönsi jumalanpilkan oikeudessa. Vaikka omasta mielestään ei ollutkaan pilkannut jumalaa.
Kirkko ja silloinen arkkipiispa han tuon noitavainon alulle panivat, vaikka tämä kiistivät, moiset lusmuilijat,vastuunpakoilijat.