Muutamia otsikoita ... ja näitähän riittää, miksi? Ainakaan minä en muista raivostuneeni kovinkaan usein, mitä nyt päättäjien saamattomuudesta vähän tuohdun välillä.
" Valtuutettu kommentoi kuubalaisten raiskaustapausta Puheet uhrista nostattivat raivon "
"Ruotsalaisvalmentaja raivostui Leo Komarovin odottamattomasta liikkeestä: ”Halpamaista” "
"Dokumenttisarjan hyytävä väite: Tappoiko raivostunut veli 6-vuotiaan lapsimissin?"
"Kassaraivo vaanii kaupoissa – kenen kuuluu laittaa kapula ostosten väliin?"
"Pekka ja Pätkä neekereinä elokuvan esittäminen nostatti someraivon"
Yllytetäänkö kansaa raivostumaan?
76
292
Vastaukset
- OlenRaivoissani
Yle ottaa viimeistä pisaraa myöten kaiken irti Suomen Vastarintaliikkeen mielenosoituksessa sattuneesta tapauksesta.
Taas aamu Tv.ssä se mainittiin useampaan otteeseen.
Olen kurkkuani myöten täynnä Yleä, on pakko lopettaa kanavan ajankohtaisohjelmien katsominen jos en halua että verisuoni katkeaa päästäni.
Teema ja ruotsinkieline televisio liitetään yhdeksi Tv viideksi.
Ruotsinkielistä ohjelmaa trulee suuri määrä verrattuna äidinkielenään ruotsia puhuvin määrään suomessa.
Pelkään pahon että Ruotsinkieliset valtaavat aina vain enenmmän alaa Ylellä. Sekin saa aikaan raivoa!!!!!- OlenRaivoissani
Anteeksi kirjoitusvirheet, johtuu raivosta :(
- En.myöskään.tykkää
Olen ihmeissäni myöskin tuosta YLEn puolueellisuudesta!
Miksi suomalaisia aina mollataan ja sorretaan ?
Siitä on tultava loppu! - Suomessa.NYT
Turvapaikanhakijoiden rikoksia hyssytellään ja vaietaan pikapikaa lähes kuoliaiksi tiedotusvälineissä.
Turvapaikanhakijoiden tulvaan Suomeen nuivasti suhtautuvien rötöksiä paisutellaan viikko tolkulla julkisuudessa tiedotusvälineissä, vaikka ei edes syytekynnys ylity tai oikeusistuimessa tuomio on varsin lievä kuten Lahden Ku Klux Klan -juttu http://yle.fi/uutiset/lahden_ku_klux_klan_-jutusta_ei_syytteita/9155676
Eikä se ollut edes KKK:n kaapu vaan pilakuvissa esitetty muunnos sellaisesta. Oikeasta kaavusta löydät mallit Googlella. - kylmätotuus
suonet.kestää kirjoitti:
Tässähän on sulle sopiva porukka. Raivoa riittää.
https://youtu.be/Sz25uFQgjeoJatketaan saman liikkeen piirissä.
https://www.youtube.com/watch?v=RtdvCeJfp0I
- Raivo-oli-Roosna
Raivoisan hyvää huomenta
Pellon raivoaminen on edistystä
Ukkonen raivosi kesällä kuin syysmyrsky myrskynpers´silmässä
Raivostuin kun aamukahvini oli turhankin hyvää
Hyvä ettei kuppi mennyt nurin ja kitalakeen - Saisi.riittää
Liikaa mamu keskusteluja.
Raivoaminen on itsehillinnän menettämistä, ja silloin ihminen on menettänyt tilanteen hallinnan.
Poliitikkojen ei ole vara raivota.
Hyvinvointivaltiossa kansa voi raivota mitättömistä asioista.
Minäkin olen nähnyt ajan, että eipä ollut vara edes raivota."K/K"
Yritän kirjoittaa YLE-Selko-Suomella.
Ystäväni Palomakin kun varmaan lukee.
-
Oikeastaan raivo on Aivon ilmentymä.
Raivostuneen ihmisen Aivo on kehittynyt siihen malliin, että täysin väärä rooli-malli saa sen paljastamaan todelliset korttinsa.
Raivo on terve ilmiö sairaalle mielelle.
Jumiutunutta neulaa on aina hyvä ravistella lautasella.
Yleensä se siirtyy silloin soittamaan toista säveltä.
H.hunksz kirjoitti:
"K/K"
Yritän kirjoittaa YLE-Selko-Suomella.
Ystäväni Palomakin kun varmaan lukee.
-
Oikeastaan raivo on Aivon ilmentymä.
Raivostuneen ihmisen Aivo on kehittynyt siihen malliin, että täysin väärä rooli-malli saa sen paljastamaan todelliset korttinsa.
Raivo on terve ilmiö sairaalle mielelle.
Jumiutunutta neulaa on aina hyvä ravistella lautasella.
Yleensä se siirtyy silloin soittamaan toista säveltä.
H.Se on tämä kapitalistinen yhteiskunta hyvä yhteiskunta.
Siinä kun vaan yrittää napsia maailmanpullasta rusinat pois, niin vähemmällä raivoamisella pääsee.
Minun puolesta, jolla on neula jumittunut, saa olla.
- korppis1
Mediatutkia Anu Koivunen on "raivostunut" pääministeri Sipilän blogikirjoituksesta. Sipilän mukaan ongelmat ratkeavat jahka maahanmuutto ongelmat ratkaistaan. Sipilä kirjoitti samanaikaisesti Asema-aukion tapahtumista ja Otanmäen surmasta mikä lisäsi tutkijan päänsärkyä. Eihän niillä ole yhteyttä toisiinsa kirjoittaa tutkija ja lisää Sipilä on rähmällään kansa edessä. Sellaista raivoa.
- MIKSI-miksi-
Suomalaisia pahoinpidellään joka päivä mediassa,
kohdellaan epäoikeudenmukaisesti kuin lapsipuolia.
Kaikki TV varsinkin YLE, some ja lehdet ovat mustien hyysääjiä. MIKSI-miksi- kirjoitti:
Suomalaisia pahoinpidellään joka päivä mediassa,
kohdellaan epäoikeudenmukaisesti kuin lapsipuolia.
Kaikki TV varsinkin YLE, some ja lehdet ovat mustien hyysääjiä."MIKSI-miksi-"
Nyt on nuorten vuoro ohjastaa maatamme.
Me 60 olemme jo siirtyneet syrjään.
"Päivä kaunein sammuva on, muisto vain jää."
"Urhona kaadut, vuoksesi lastesikin"
Kuten oikein on ja kuten pitääkin.
Elämä kun on.
-
Kannattaa muistaa että meidän lapsemme/lastemme-lapset ne siellä touhuavat.
Pikku-Kakkostakin.
Ajatella! Ihan telkkarissakin! :)
H.
Olisikohan kuitenkin niin että media käyttää ylilyöviä ilmaisuja lisätäkseen lööppien kiinostavuutta ja myydäkseen enemmän?
Kukaan voi "raivostua" kun joltain muulta unohtuu laitta kapula ostoksiensa perään?
Tai kukaan "raivostua" jostain blogikirjoituksesta?
Maantieraivosta ole kuullut, mutta sekin taitaa olla aika harvinaista.
***
Tyypillistä sensaationhakuista kirjoittelua, jonka tarkoituksena on narrata rahat pois kansan taskusta.
***
On todella pitkä aika siitä kun olen viimeiksi raivostunut. Olen pahoittanut mieleni, ärsyyntynyt, minua on harmittanut jne.....mutta raivostunut? Sehän on murkkuikäisille tavallista itsehillinnän puutteesta johtuvaa ylireagoimista...kuuluu enemmän aikamme reality-tv-kulttuuriin. Ainakin hollywoodrouvat näkyvät raivostuvan ohjelmassaan ja huutavat kuin rantapirut. Eihän me, järkevät aikuiset tolleen raivostuta.- eppu2
Olen samaa mieltä, että medialla on aika lailla sormensa pelissä, kun näitä otsikoita väsätään. Tuota, raivostua-sanaa käytetään vähän, kun suvakkia ja rasistia nykyään.
Meillä parlamentissakin on hyvä järjestys, kun vertaa muualle maailmaan.
Tuosta rattiraivosta muistan lukeneeni, että tienpäällä olisi Amerikassa, jopa murhattu.
Itse en raivoilua harrasta. Moinen jäytää terveyttä. - ent.siivoojaparka
eppu2 kirjoitti:
Olen samaa mieltä, että medialla on aika lailla sormensa pelissä, kun näitä otsikoita väsätään. Tuota, raivostua-sanaa käytetään vähän, kun suvakkia ja rasistia nykyään.
Meillä parlamentissakin on hyvä järjestys, kun vertaa muualle maailmaan.
Tuosta rattiraivosta muistan lukeneeni, että tienpäällä olisi Amerikassa, jopa murhattu.
Itse en raivoilua harrasta. Moinen jäytää terveyttä.Ei tarvitse mennä Ameriikkaan asti. Samaa tapahtuu Ruotsissakin.
- eppu2
ent.siivoojaparka kirjoitti:
Ei tarvitse mennä Ameriikkaan asti. Samaa tapahtuu Ruotsissakin.
Täällä menee dokumenttisarja Malmön poliisit. Olen pari kertaa katsonut. On melkoista menoa siellä.
eppu2 kirjoitti:
Täällä menee dokumenttisarja Malmön poliisit. Olen pari kertaa katsonut. On melkoista menoa siellä.
Minäkin olen katsellut tv:stä poliisin työstä kertovaa dokumenttisarjaa nimeltään Cops....samoilla kaduilla pyörittiin puoli vuotta sitten Floridan yössä ja en nähnyt mitään samankaltaista menoa :)
Raivostunut on liian voimakasa sana. Tämän aamun Ylen aamulähetys sai minutkin vaihtamaan kanavaa.
Tämä vastarintaliikkeen välikohtaus mainittiin joka käänteessä, jopa sellaisessa mihin se ei olisi ollenkaan kuulunut.
Tietääkseni tuonkin asian tutkimukset ovat kesken, en ole natsimielinen, mutta en myöskään kiirehdi pitämään asiaa selvänä ennekuin tutkimukset on suoritettu, oli kyse kenestä hyvänsä.
Tässä on ollut jo pari esimerkkiä syyttämättä jättämisestä vaikka media olikin päättänyt asian jo etukäteen.- kyllä.oudoksuttaa
Media puhui tappajasta, vaikka kuolinsyy ei ole tiedossa.
Jos olisin itse tuo SVL-mies, ja uhrin kuolinsyyksi paljastuisi amfetamiinin käytön aiheuttama massiivinen verenvuoto aivoissa, vaatisin YLEltä ja muilta leimaaja-medioilta isot korvaukset.
Tuomitaan ihminen, vaikka ei edes kuolinsyytä tunneta, puhumattakaan että olisi käyty oikeutta.
Ja ilmeisesti oikeudenkäynti aiotaan pitää suljetuin ovin. Siis tämä oikeudenkäynti TÄYTYY pitää avoimena, ihan kaikkien edun vuoksi. Mikäli oikeuteen asti edes mennään.
- kaksinverroin-
Ei se tunnu kohtuudelta, jos tuloja leikataan ja hinnat vain kohoavat. Pitäisi myös yritysten pitää hinnat ainakin entisinä, jos palkkakustannukset jopa alenevat. Vai onko tarkoituskin kilpailukykyä vielä nostaa hintoja nostamalla, sen lisäksi kun saivat kiky-sopimuksen aikaan.
- niinMUTTA
musta väki
maahantunkeutunut porukka
pitää elättää.
Ollaan aisankannattajia.
- 1eero
Kaikea mitä luet tai kuulet voikin olla muunneltu totuus on kiertoilmaisu termille valehteleminen. Päättely jää vastaanottajan vastuulle.
- Korppis1
Tosiasia on, että suomalaisilta köyhiltä on karsittu ostovoima. Ostan nykyisin vaatteenikin kirpputorilta ei ole varaa uusiin. Aijon toteuttaa unelmani. Unelmani rahoitus ei lennä suomalaisen hyvinvoinnin piikkiin vaan ulkomaille. Näin sen on päättäjätkin tehneet selväksi. Hyvinvointia ulkomaalaisille. Keväällä pääsen itsekin hollantilaisten hyvinvointia edistämään.
- ent.siivoojaparka
Ymmärrän raivostumisen tuosta Pekka ja Pätkä ...
Miksi hiiessä pitää kiinnittää huomio ihmisen ulkonäköön ja alkaa nimittelemään sen takia.
Toista sanotaan nimellään, Pekka, mutta lyhytkasvuista nimitellään pätkäksi. Mitä me sille voidaan, ettei olla tämän pitempiä.- nimi-miehen-pahentaa-
Lyhytkasvuisia on pikuteltu iät ja ajat. Pitkä ja pätkä ei oikein sopisi elokuvan luonteeseen. Lyhyenä minäkin sanoin rumasti, jos pikkuliite sanottiin nimeni eteen. Kyllä porukka hiljeni, ja liitteet jäi historiaan.
- ent.siivoojaparka
nimi-miehen-pahentaa- kirjoitti:
Lyhytkasvuisia on pikuteltu iät ja ajat. Pitkä ja pätkä ei oikein sopisi elokuvan luonteeseen. Lyhyenä minäkin sanoin rumasti, jos pikkuliite sanottiin nimeni eteen. Kyllä porukka hiljeni, ja liitteet jäi historiaan.
Kun Pekallakin on nimi, niin voisi sitä lyhyempääkin kutsua nimellään, eikä mollata lyhyytensä takia. Haiskahtaa syrjimiseltä.
- mimmimum-..mi
Höh...Pätkä oli roolinimi ja lempinimi Masa Niemelle....luin joskus hänen tarinaansa.. kuoli omankäden kautta....ei suinkaan nimensä takia vaan raha vaikeuksien... jätti viesti...."Hyvä on olla,kun on nolla.Hyvästi."
Viimeaikoina on tosiaan raivostuttu...aika monenlaisista asioista mediassa.... - kesi.vä
mimmimum-..mi kirjoitti:
Höh...Pätkä oli roolinimi ja lempinimi Masa Niemelle....luin joskus hänen tarinaansa.. kuoli omankäden kautta....ei suinkaan nimensä takia vaan raha vaikeuksien... jätti viesti...."Hyvä on olla,kun on nolla.Hyvästi."
Viimeaikoina on tosiaan raivostuttu...aika monenlaisista asioista mediassa....Vakavistakin asioista voi löytää huumoria. Masa Niemi oli siihen mustavalkofilmien aikaan hyvä koomikkonäyttelijä.
Minulla ja Masalla on sillälailla hengenheimolaisuutta, nollia molemmat ;) Minut diagnosoi xx9 kukahan sen Masan. - mimmimum-..mi
kesi.vä kirjoitti:
Vakavistakin asioista voi löytää huumoria. Masa Niemi oli siihen mustavalkofilmien aikaan hyvä koomikkonäyttelijä.
Minulla ja Masalla on sillälailla hengenheimolaisuutta, nollia molemmat ;) Minut diagnosoi xx9 kukahan sen Masan.Nii-i ...xx9 on nollannut monta muutakin ...nollaksi ...apinaksi... kielivaikeuttakin ehkä osittain....mutta loukkaahan se kuitenkin...nollittelu...
http://dome.fi/wp-content/uploads/images/domefi/elokuvat/ajankohtaista/2014/pekkajapatka.jpg Tehdäänpä Pätkästä nyky-aikainen juoru.
Kiva on katsoa kuinka se kehittyy.
-
Pätkä kärsi pienuudestaan.
Vaikka kuinka hän tuhlasi, naiset nauroivat hänelle.
-
Minäkin nuorena melkein tapoin, kunnes kuulin J.Virtasen laulun.
Rippi-puvusta joka oli käynyt pieneksi.
H.- kesi.vä
mimmimum-..mi kirjoitti:
Nii-i ...xx9 on nollannut monta muutakin ...nollaksi ...apinaksi... kielivaikeuttakin ehkä osittain....mutta loukkaahan se kuitenkin...nollittelu...
http://dome.fi/wp-content/uploads/images/domefi/elokuvat/ajankohtaista/2014/pekkajapatka.jpgLöysitpä mimmimummi hyvän kuvan. Minussa on noita kaikkia :) Ei nollaaminen minua loukkaa. Välillähän sitä pitää nollata itensä, sanotaan.
Harmi, että Masa Niemi päättyi noin rankkaan ratkaisuun :( - mimmimum-..mi
hunksz kirjoitti:
Tehdäänpä Pätkästä nyky-aikainen juoru.
Kiva on katsoa kuinka se kehittyy.
-
Pätkä kärsi pienuudestaan.
Vaikka kuinka hän tuhlasi, naiset nauroivat hänelle.
-
Minäkin nuorena melkein tapoin, kunnes kuulin J.Virtasen laulun.
Rippi-puvusta joka oli käynyt pieneksi.
H.Ei sitten millään saa muistikuvaa siitä laulusta....rippipuvusta...monelle ne kyllä käyvät pieniksi...aikas nopeaan...
On sitä pieniäkin miehiä....joilla piitkä nainen... ja muutoinkin menestyviä..."pätkänäkin"....
Mikä sinut niin raivostutti...että melkein. - mimmimum-..mi
kesi.vä kirjoitti:
Vakavistakin asioista voi löytää huumoria. Masa Niemi oli siihen mustavalkofilmien aikaan hyvä koomikkonäyttelijä.
Minulla ja Masalla on sillälailla hengenheimolaisuutta, nollia molemmat ;) Minut diagnosoi xx9 kukahan sen Masan.Taitaa nuo lehtien toimittajatkin lukea näitä keskustelupalstoja.....tänään oli iltasanomissa juttu Masa Niemestä.....uutispulassa ilmeisesti..
- kesi.vä
mimmimum-..mi kirjoitti:
Taitaa nuo lehtien toimittajatkin lukea näitä keskustelupalstoja.....tänään oli iltasanomissa juttu Masa Niemestä.....uutispulassa ilmeisesti..
Täytyy olla tarkkana mitä kirjoittaa. Toimittajat kun vähän isottelevat ja vääntävät niitä juttujaan. Toisin kuin täällä palstalla, täällä niin sopuisa ja hyvä henki.
Rauha Masan muistolle ja ylävitonen haamulleen: "Mitäs me nollat" :)
- kesi.vä
En nyt ole raivoissani, mutta hämmentynyt olen. Eräs perussuomalainen edustaja kutsui kuubalaisten joukkoraiskaamaksi joutunutta naista "kuluttajaksi". Valitettavasti en nyt saa linkkiä tuohon uutiseen.
- luenmuitakinpalstoja
Oli tämä natsi sitten syyllistynyt aikaisemmin rikoksiin tai ei niin ei niitä voida pitää perusteena tälle pahoinpitelylle, jossa ehkä kuoli tai sitten ei tämä Jimi..Lapsellista vetää koko aikaisempi rikoshistoria tukemaan tätä pahoinpitelyä...ja näköjään se on näille lynkkaajille ihan tarpeeksi vahva peruste. Katsotaan todella, mikä paljastuu kuolinsyyksi...sehän voi olla siitä johtuvaa tai täysin itsenäinen tai joku hoitovirhe...lääkärit ovat joka tapauksessa tässä helisemässä, kun päästivät kotiin..kerrankos sitä tehdään hoitovirhe. Puolueeton oikeudenkäynti on jokaisen oikeus, vaikka olisi ns. entinen rikollinen...mutta nyt haiskahtaa siltä, että tuo natsi on jo etukäteen tuomittu ja lynkkaajat odottavat hirttoköysi kainalossa oven takana..ikävä juttu....ja vieläkin ikävämpi, että tähän syyttelyyn on jo menneet vasemmisto, vihreät ja suurin osa eduskunnasta tietämättä, edes mikä on totuus...ja antaa kyllä erittäin huonon kuvan maamme päättäjistä.
Maailmanmenoa palstalta.- Uskoa.voi
Sieltä palstalta saat varmemman totuuden jos et nii käy lukemassa mv-lehdestä.
- ainoatotuusjokaisella
Uskoa.voi kirjoitti:
Sieltä palstalta saat varmemman totuuden jos et nii käy lukemassa mv-lehdestä.
Mikä tuossa mielestäsi ei ole oikein. Eikö kaikille kuulu puolueeton oikeudenkäynti jatutkimus???
- korppis1
Kirjoitat asiaa. Nyt ollaan jo laatimassa lakia lakkauttaa äärijärjestöjen toiminta. Se on kuin seksin myynnin kriminalisointia, ei onnistu. Porukka painuu maan alle. Järjestöjen toiminta karkaa virkavallan ulottumattomiin.
- ent.siivoojaparka
korppis1 kirjoitti:
Kirjoitat asiaa. Nyt ollaan jo laatimassa lakia lakkauttaa äärijärjestöjen toiminta. Se on kuin seksin myynnin kriminalisointia, ei onnistu. Porukka painuu maan alle. Järjestöjen toiminta karkaa virkavallan ulottumattomiin.
En tiedä miten Suomessa, mutta ainakin Ruotsissa seksin ostaminen on rikos, mutta ei seksin myyminen. Siis? Myydä saa, mutta ei ostaa.
On ne tuollaiset kieltolait vähän niinkuin lapsilla, kun ne pelkää ja laittaa kädet silmille; mitä ei näy niin sitä ei ole. - Korppis1
ent.siivoojaparka kirjoitti:
En tiedä miten Suomessa, mutta ainakin Ruotsissa seksin ostaminen on rikos, mutta ei seksin myyminen. Siis? Myydä saa, mutta ei ostaa.
On ne tuollaiset kieltolait vähän niinkuin lapsilla, kun ne pelkää ja laittaa kädet silmille; mitä ei näy niin sitä ei ole.Toinen tapa lainkiertoon on muuttaa organisaation nimeä. Sehän on tuttua päättäjille. Kun Talvivaara menetti uskottavuutensa, Terrafame pesi paskat.
- 12-18
Kielloissa puhutaan väkivaltaisista äärijärjestöistä. Niitä on liuta vasemmallakin.
Toinen, tärkeämpi nyt esitetty on rasismi rikoslakiin ( jyrkemmin ). Se voinee tarkoittaa kaiken maahanmuuttokriittisen sanomisen rikollistamista.
Ei pidä sitten enää seko-paloman ja xx:n solvata suomalaisia.- jatkakaa
En ole huomannu vihapuheita suomalaisia kohtaan, kyllä räikeää kielenkäyttöä turvapaikanhakijoita kohtaan myös maltillisesti suhtautuvia niin kutsuttuja suvakeiksi haukuttuja haukutaan, rasisti sanat on lennelleet sosiaalisessa mediassa ei sen kummempaa ompahan jouteolevat saaneet purkautua.
- 12-18
jatkakaa kirjoitti:
En ole huomannu vihapuheita suomalaisia kohtaan, kyllä räikeää kielenkäyttöä turvapaikanhakijoita kohtaan myös maltillisesti suhtautuvia niin kutsuttuja suvakeiksi haukuttuja haukutaan, rasisti sanat on lennelleet sosiaalisessa mediassa ei sen kummempaa ompahan jouteolevat saaneet purkautua.
Täytyy antaa tunnustusta, että seko-paloma on huomattavasti vähentänyt tavanomaisesti viestien loppuun suomalaisiin kohdistettuja solvauksiaan keväällä saamiensa monien huomautusten jälkeen. Seko-paloman ajatuksistahan asia ei ole poistunut, mutta hammasta purren jättää nyt ( usein ) sentään kirjoittamatta.
Seko-paloma tulee valitsemastaan nimimerkistä. - oleto.jumala
12-18 kirjoitti:
Täytyy antaa tunnustusta, että seko-paloma on huomattavasti vähentänyt tavanomaisesti viestien loppuun suomalaisiin kohdistettuja solvauksiaan keväällä saamiensa monien huomautusten jälkeen. Seko-paloman ajatuksistahan asia ei ole poistunut, mutta hammasta purren jättää nyt ( usein ) sentään kirjoittamatta.
Seko-paloma tulee valitsemastaan nimimerkistä.Ala-arvoista tekstiä sinulta!!!
- 12-18
oleto.jumala kirjoitti:
Ala-arvoista tekstiä sinulta!!!
<<< oleto.jumala >>>
Kiitos luottamuksesta ja kunniasta, mutta antaa nyt olla. En minä halua hallita niin isoa kuin taivasten valtakuntaa. - eppu2
12-18 kirjoitti:
Täytyy antaa tunnustusta, että seko-paloma on huomattavasti vähentänyt tavanomaisesti viestien loppuun suomalaisiin kohdistettuja solvauksiaan keväällä saamiensa monien huomautusten jälkeen. Seko-paloman ajatuksistahan asia ei ole poistunut, mutta hammasta purren jättää nyt ( usein ) sentään kirjoittamatta.
Seko-paloma tulee valitsemastaan nimimerkistä.Haukut Palomaa solvaamisesta, eikös seko-palomaksi nimittely ole juuri sitä solvaamista?
- 12-18
eppu2 kirjoitti:
Haukut Palomaa solvaamisesta, eikös seko-palomaksi nimittely ole juuri sitä solvaamista?
Ehei. Kaikki tekevät joskus virheitä ja päinvastoin annan tunnustusta ryhdistäytymisestä.
Paloma.se.co on itse valinnut nimmarinsa.
- Epäoikeudenmukainen-
kohtelu suomalaisia kohtaan raivostuttaa.
Ensin joudumme maksamaan vähistä euroistamme mustaihoisten elatuksen, ja sitten mustaihoiset raiskaavat ja tappavat meitä!
Ja media asettuu silti mustain puolelle!
Se on väärin, se raivostuttaa aivan aiheellisesti.
---- Voi.sinua
Tuskin havaitset elintasossasi muutenkuin vitutuksena, minuun se ei vaikuta mitenkään.
En minäkään, Suomessa ollaan menossa sananvapauden rajoittamiseeen. Syy, vaikka toisin väittetään on maamme pakolaisongelmat. Samat ongelmat kuin Euroopan muissakin maissa.
Poliisilta viedään sanavapaus niin ammatillisesti kuin henkilökohtaisesti. Mietin työn motivaatiota kun suut teipataan, mikähän tästäkin seuraa, ou,ou- ent.siivoojaparka
Rasismia sekin.
Kantasuomalaisten rikoksista saa julkaista epäiltyjen nimet ja pahimmissa tapauksissa kuvatkin.
Se on taas sitä, että kädet silmille; mitä ei näy, niin sitä ei ole.
Juuri siksi tarvitaan sellaista mv-lehteä, mikä tuo totuudet julki. Tuollainen sananvapauskielto lisää vain sen lehden kannatusta. - bessie-
korppis kirjoitti:
En minäkään, Suomessa ollaan menossa sananvapauden rajoittamiseeen. Syy, vaikka toisin väittetään on maamme pakolaisongelmat. Samat ongelmat kuin Euroopan muissakin maissa.
Poliisilta viedään sanavapaus niin ammatillisesti kuin henkilökohtaisesti. Mietin työn motivaatiota kun suut teipataan, mikähän tästäkin seuraa, ou,ouMiten niin Suomessa ollaan menossa sananvapauden rajoittamiseen?
Ymmärrätkö edes mitä sananvapaus tarkoittaa (ja mitä se ei tarkoita)?
"Poliisilta viedään sanavapaus niin ammatillisesti kuin henkilökohtaisesti. Mietin työn motivaatiota kun suut teipataan, mikähän tästäkin seuraa, ou,ou"
Nyt veti hiljaiseksi...
Sisäministeriön vuodesta 1999 lähtien kahden vuoden välein julkaisema "Poliisibarometri" kertoo edelleen suomalaisten luottamuksen ja arvostuksen poliisia kohtaan olevan hyvin korkealla tasolla. (Epäilyt siitä, että poliisia yritetään korruptoida ovat kyllä lisääntyneet huomattavasti.)
Sananvapaus kuuluu KAIKILLE, myös poliisille. Työssään hän kuitenkin edustaa poliisia, ja Suomen perustuslaki taas sanoo, että poliisin on aina toimittava lakien mukaisesti. bessie- kirjoitti:
Miten niin Suomessa ollaan menossa sananvapauden rajoittamiseen?
Ymmärrätkö edes mitä sananvapaus tarkoittaa (ja mitä se ei tarkoita)?
"Poliisilta viedään sanavapaus niin ammatillisesti kuin henkilökohtaisesti. Mietin työn motivaatiota kun suut teipataan, mikähän tästäkin seuraa, ou,ou"
Nyt veti hiljaiseksi...
Sisäministeriön vuodesta 1999 lähtien kahden vuoden välein julkaisema "Poliisibarometri" kertoo edelleen suomalaisten luottamuksen ja arvostuksen poliisia kohtaan olevan hyvin korkealla tasolla. (Epäilyt siitä, että poliisia yritetään korruptoida ovat kyllä lisääntyneet huomattavasti.)
Sananvapaus kuuluu KAIKILLE, myös poliisille. Työssään hän kuitenkin edustaa poliisia, ja Suomen perustuslaki taas sanoo, että poliisin on aina toimittava lakien mukaisesti."bessie-"
Tässä kopio toisaalta:
-
Tietenkin kannatan.
Kunhan saan itse valita järjestöt ja Poliisin.
Niinhän tekivät myös Stalin ja Lenin.
Sekä, mikä se nyt oli...Idi Amin.
Vaan mitenkä saat Sisä-ministerimme toimimaan miten oikein on?
-
Paateroonkin iskivät hanpaansa kuulema heti, kun hänestä tuli vapaata riistaa.
H.- ent.siivoojaparka
Yhä useampien maahanmuuttajanuorten toiveammatti on päästä poliisiksi. Vaikuttavat olevan hyvinkin tervetulleita ...
"Ohjeistuksessa muistutetaan, että poliisi ei ota puolia.
Turvapaikanhakijoihin suhtaudutaan neutraalisti, puolueettomasti ja asiallisesti. Ohjeistus on ulotettu koskemaan myös vapaa-ajalla käytäviä yksityisiä keskusteluja:
”Poliisimiesten on roolinsa, tehtävänsä sekä käyttäytymisvelvoitteensa mukaisesti suhtauduttava turvapaikanhakijoihin neutraalisti myös vapaa-ajalla tapahtuvassa henkilökohtaisessa viestinnässään”.
Ylläolevasta linkistä ote.
Kysymys ei ole mistään laista eikä suiden tukkimisesta. Ainoastaan ohjeistus ja muistutus poliiseille miten heidän tulee toimia päämääränä
"turvallisuuden ja yhteiskuntarauhan edistäminen. Viestinnällä halutaan myös vahvistaa luottamusta poliisin toimintaan ja ehkäistä radikalisoitumista ja rasistisia ilmiöitä."
En kannata mitään sananvapautta rajoittavaa lakia. Kannatan Hämeen poliisipiirin ohjeistusta. Lääkäreillä, opettajilla jne. on omat ohjeistuksensa ja vaitiolovelvollisuutensa ja poliisien työtä ohjaa lait ja säännöt. Oikeusvaltiossa tulee näin olla."Paloma.se.co"
Niin pä.
Ymmärsit hyvin kommenttini:
"Kunhan saan itse valita järjestöt ja Poliisin.
Niinhän tekivät myös Stalin ja Lenin.
Sekä, mikä se nyt oli...Idi Amin."
H.
Aivan selvästi yritetään ärsyttää. Tulenarkoja aiheita pyöritetään jatkuvasti uutisissa ja iltapäivälehdissä, siinä määrin etten osta enkä käy lukemassa netissä. Jälleen ESS pysyy asiallisena, hienoa, hyvä etlari 😊
Vai onko media pelkkä peili yhteyskunnasta? Aika paljon pelko, vihaa ja raivoa ilmassa.
- ennakkoluulottomuutta
http://tuulakomsi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/223106-ihan-eniten-pelkaan-mediaa
Minun mielestäni Tuula kirjoittaa asiaa.- korppis1
Olipa hyvä kannanotto. En ollut edes ajatellut natsiuhan mitättömyyttä. Halla-Ahokin kirjoitti muutamista rikollisesta, jotka poliisi voisi poimia säilöön. Paras veto oli itseasiassa mediapelko ja väärät uutiset.
Musliminaisen pahoinpitely oli parasta sillä sitähän täälläkin totena joku vouhkasi. - bessie-
korppis1 kirjoitti:
Olipa hyvä kannanotto. En ollut edes ajatellut natsiuhan mitättömyyttä. Halla-Ahokin kirjoitti muutamista rikollisesta, jotka poliisi voisi poimia säilöön. Paras veto oli itseasiassa mediapelko ja väärät uutiset.
Musliminaisen pahoinpitely oli parasta sillä sitähän täälläkin totena joku vouhkasi.Ei kai kukaan täysjärkinen olekaan joitakin natsipellejä yksilöinä pelkäämässä, ei vaikka vähän syytäkin olisi kun noihin porukoihin yleensä hakeutuu myös pelkästään vallasta, alistamisesta ja väkivallasta nauttivia ihmisiä.
Tulevaisuuden näkymiä ja yhteiskuntaa, jossa tuollaisille järjestöille annetaan tilaa ja jopa hyväksyntää on syytäkin pelätä. Jopa 'puhdasrotuisten' suomalaisten, ja heistä varsinkin niiden jotka eivät ole valioyksilöitä. Itse voisin tiukan paikan tullen käydä puhdasrotuisesta ja kenties jopa valioyksilöstäkin, paitsi että mieluummin antaisin tappaa itseni kuin itseni kieltäisin. En minä pelkää natsin potkua tai nyrkkiä kun hänelle päätäni auon, haastan ja tapauksesta riippuen kenties myös osoitan halveksuntani avoimesti, teen sen koskapelkään yhteiskuntarauhan ja myös heikompien puolesta. Yhteiskunta, jossa ihmisellä on vain välinearvo, ja jossa valioyksilöt sanelevat senkin miten muiden tulee elää (jos siis ylipäätään ovat oikeutettuja elämään), EI IKINÄ! - Korppis1
bessie- kirjoitti:
Ei kai kukaan täysjärkinen olekaan joitakin natsipellejä yksilöinä pelkäämässä, ei vaikka vähän syytäkin olisi kun noihin porukoihin yleensä hakeutuu myös pelkästään vallasta, alistamisesta ja väkivallasta nauttivia ihmisiä.
Tulevaisuuden näkymiä ja yhteiskuntaa, jossa tuollaisille järjestöille annetaan tilaa ja jopa hyväksyntää on syytäkin pelätä. Jopa 'puhdasrotuisten' suomalaisten, ja heistä varsinkin niiden jotka eivät ole valioyksilöitä. Itse voisin tiukan paikan tullen käydä puhdasrotuisesta ja kenties jopa valioyksilöstäkin, paitsi että mieluummin antaisin tappaa itseni kuin itseni kieltäisin. En minä pelkää natsin potkua tai nyrkkiä kun hänelle päätäni auon, haastan ja tapauksesta riippuen kenties myös osoitan halveksuntani avoimesti, teen sen koskapelkään yhteiskuntarauhan ja myös heikompien puolesta. Yhteiskunta, jossa ihmisellä on vain välinearvo, ja jossa valioyksilöt sanelevat senkin miten muiden tulee elää (jos siis ylipäätään ovat oikeutettuja elämään), EI IKINÄ!Kopasepas tyttö lätkäistä räkälimppi uusnatsin silmille ja kerro sitten mahtipontiset tunnelmasi ; )) kuinka litistit uusnatsin kiiltävän nahkasaappaasi alle.
Jotenkin tuttua uhmailua jotenkin niin samanlaista. - Kenokaula
bessie- kirjoitti:
Ei kai kukaan täysjärkinen olekaan joitakin natsipellejä yksilöinä pelkäämässä, ei vaikka vähän syytäkin olisi kun noihin porukoihin yleensä hakeutuu myös pelkästään vallasta, alistamisesta ja väkivallasta nauttivia ihmisiä.
Tulevaisuuden näkymiä ja yhteiskuntaa, jossa tuollaisille järjestöille annetaan tilaa ja jopa hyväksyntää on syytäkin pelätä. Jopa 'puhdasrotuisten' suomalaisten, ja heistä varsinkin niiden jotka eivät ole valioyksilöitä. Itse voisin tiukan paikan tullen käydä puhdasrotuisesta ja kenties jopa valioyksilöstäkin, paitsi että mieluummin antaisin tappaa itseni kuin itseni kieltäisin. En minä pelkää natsin potkua tai nyrkkiä kun hänelle päätäni auon, haastan ja tapauksesta riippuen kenties myös osoitan halveksuntani avoimesti, teen sen koskapelkään yhteiskuntarauhan ja myös heikompien puolesta. Yhteiskunta, jossa ihmisellä on vain välinearvo, ja jossa valioyksilöt sanelevat senkin miten muiden tulee elää (jos siis ylipäätään ovat oikeutettuja elämään), EI IKINÄ!"""noihin porukoihin yleensä hakeutuu myös pelkästään vallasta, alistamisesta ja väkivallasta nauttivia ihmisiä"""
"""En minä pelkää natsin potkua tai nyrkkiä kun hänelle päätäni auon, haastan ja tapauksesta riippuen kenties myös osoitan halveksuntani avoimesti, teen sen koskapelkään yhteiskuntarauhan ja myös heikompien puolesta."""
"""valioyksilöt sanelevat senkin miten muiden tulee elää"""
Tässä malliksi miten nopeasti tilanne kehittyy. Ei ehdi keskustella eikä räkästä. Valioyksilö lyö ensin nyrkillä päin taulua ja sitten toinen takaa täydellä voimalla kämmensyrjällä sivulta niskaan niin, että tyttö lamaantuu ja putoaa. Olisi voinut kaatuakin kallovamman arvoisesti. Tähän suuntaan mennään
http://apina.biz/30045.gif
Ja sitten lukemaan uudelleen mitä laitoin sitaatteihin. - Korppis1
Kenokaula kirjoitti:
"""noihin porukoihin yleensä hakeutuu myös pelkästään vallasta, alistamisesta ja väkivallasta nauttivia ihmisiä"""
"""En minä pelkää natsin potkua tai nyrkkiä kun hänelle päätäni auon, haastan ja tapauksesta riippuen kenties myös osoitan halveksuntani avoimesti, teen sen koskapelkään yhteiskuntarauhan ja myös heikompien puolesta."""
"""valioyksilöt sanelevat senkin miten muiden tulee elää"""
Tässä malliksi miten nopeasti tilanne kehittyy. Ei ehdi keskustella eikä räkästä. Valioyksilö lyö ensin nyrkillä päin taulua ja sitten toinen takaa täydellä voimalla kämmensyrjällä sivulta niskaan niin, että tyttö lamaantuu ja putoaa. Olisi voinut kaatuakin kallovamman arvoisesti. Tähän suuntaan mennään
http://apina.biz/30045.gif
Ja sitten lukemaan uudelleen mitä laitoin sitaatteihin.Bessien kirjoituksesta uhkuu uho, hän antaa kuvan omista voimistaan, mutta se voima rajoittuu vain sanoihin. Hän kuvittelee hallitsevansa rikollisen vastapuolen kuten sun linkissäsi kävi. Pari väärää sanaa. Bessie vetoaa Suomen lakiin. Ikävä kyllä laki ei ole kaikille sama.
- bessie-
Korppis1 kirjoitti:
Kopasepas tyttö lätkäistä räkälimppi uusnatsin silmille ja kerro sitten mahtipontiset tunnelmasi ; )) kuinka litistit uusnatsin kiiltävän nahkasaappaasi alle.
Jotenkin tuttua uhmailua jotenkin niin samanlaista.?
Tapanani ei ole sylkeä ihmisiä silmille. Ei johtuisi mieleenikään, ei liioin maahan sylkeminen mielenosoituksellisesti tai muutenkaan.
Jos uusnatsit parveilevat julkisella paikalla ja jotain julistavat niin saatanpa hyvinkin heitä 'jututtaa'. Henkirahan minäkin edestäni maksan.
Mahtipontisuudesta ei ole kysymys, sekään ei ole minun juttuni. Olen kuka olen, suhtautumiseni natsismiin ei ole pois pestävissä oleva pintakerros, eikä minua voi käännyttää.
Elämänasenteeni ja persoonallisuuteni on hieman uhmakas yleensäkin, joten onhan se ilman muuta näissäkin asioissa. En kuitenkaan halua vasiten turpiini ottaa saati henkeäni alttiiksi laittaa. Tiedän silti että minulla on raja jota en pysty ylittämään, en itseäni suojellakseni.
Kenokaulalle:
En näe, että oltaisiin menossa suuntaan jossa kaduilla ei olisi turvallista liikkua.
Kun en ole koskaan mitään pelännyt, niin enpä usko pystyväni muuttumaan pelkääväksi. Normaalijärjellä ja itsesuojeluvaistolla varustettu ihminen ei tieten tahtoen hankkiudu vaaran paikkoihin. Kaduilla otan tilani ja kuljen kuten haluan, muut huomioiden, mutta en nöyrästi väistellen.
Voihan siinä niin käydä, että joku sekopää joskus ilman pienintäkään syytä tulee ja lyö, sen ajatuksen kanssa pystyn kyllä elämään. Varsinkaan kun en tuollaisia ajattele. - ajatteleite
bessie- kirjoitti:
?
Tapanani ei ole sylkeä ihmisiä silmille. Ei johtuisi mieleenikään, ei liioin maahan sylkeminen mielenosoituksellisesti tai muutenkaan.
Jos uusnatsit parveilevat julkisella paikalla ja jotain julistavat niin saatanpa hyvinkin heitä 'jututtaa'. Henkirahan minäkin edestäni maksan.
Mahtipontisuudesta ei ole kysymys, sekään ei ole minun juttuni. Olen kuka olen, suhtautumiseni natsismiin ei ole pois pestävissä oleva pintakerros, eikä minua voi käännyttää.
Elämänasenteeni ja persoonallisuuteni on hieman uhmakas yleensäkin, joten onhan se ilman muuta näissäkin asioissa. En kuitenkaan halua vasiten turpiini ottaa saati henkeäni alttiiksi laittaa. Tiedän silti että minulla on raja jota en pysty ylittämään, en itseäni suojellakseni.
Kenokaulalle:
En näe, että oltaisiin menossa suuntaan jossa kaduilla ei olisi turvallista liikkua.
Kun en ole koskaan mitään pelännyt, niin enpä usko pystyväni muuttumaan pelkääväksi. Normaalijärjellä ja itsesuojeluvaistolla varustettu ihminen ei tieten tahtoen hankkiudu vaaran paikkoihin. Kaduilla otan tilani ja kuljen kuten haluan, muut huomioiden, mutta en nöyrästi väistellen.
Voihan siinä niin käydä, että joku sekopää joskus ilman pienintäkään syytä tulee ja lyö, sen ajatuksen kanssa pystyn kyllä elämään. Varsinkaan kun en tuollaisia ajattele.http://saul.puheenvuoro.uusisuomi.fi/223167-marttyyri-kuin-tilauksesta
Onneksi on näitä "väärinajattelijoitakin".
- pahalta-tuntuu
Media tekee vääryyttä,
media pitää suunsa kiinni tai vähättelen uutisoi jos ja kun mamut tappaa , raiskaa ja ryöstää suomalaisia,
mutta auta armias
mikä huto ja mikä raivo ja tuomio tulee suomalaisia kohtaan jos vahinko tapahtuu,
tai jos suomalainen uskaltaa kysyä oikeuksiensa perään,
tai ilmaista että suomalainen on rasistin kohteena,
suomalainen tuomitaa heti alta aikayksikön rasistiksi,
onko kaikki päättäjät ja media menny oikeesti täysin sekasi,
missä on niitten oikeudentaju,
laajempi katsantokanta katsoa asioita erikantilta,
eikä vain yhdeltä kapealta sekstorilta,
pitäisi tajuta miksi on vastaikkaisia mielipiteitä,
pitäisi huomioida myös aina molempien mielipiteet,
miettiä miksi kumpiki taho on loukkaantunu,
EI voi olla niin, että vain yksi taho on oikeessa
ja vain yhdellä porukalla ( mamuilla ) on oikeuksia,
siis vain mamuillako on oikeuksia,
ompa menny yhteiskuntamme oudoksi,
rehellisyys on täysin hukassa, kadonnu ,- Miten.haluat
Lainpuitteissa, kansainvälinen ihmisoikeusjulistus tasa-arvosta on olemassa sinuakin varten jos haluat ymmärttää.
- taidat-luulla-kuvittelet
Miten.haluat kirjoitti:
Lainpuitteissa, kansainvälinen ihmisoikeusjulistus tasa-arvosta on olemassa sinuakin varten jos haluat ymmärttää.
sua ei usko enää kukaan,
---
" miten haluat "
Eipä tuota nyky uutisoinnin valossa voisi ikinä hokasta
että suomalaisellaki on oikeuksia,
- sivistyny-ei-koskaan-
mollaa omiaan,
----
JO se on outoa,
linnutki ovat sivistyneempiä kuin suomessa media ja jotkut suurta ääntä pitävät ihmis-poloset,
SILLÄ KATSOKAA
LINNUT EI PASKO KOSKAAN OMMAN PESÄÄNSÄ,
mutta media mollaa oman maan kansalaisia,
jos paskot, mollaat, haukut omia ihmisiä,
ilmaiset itsesi, minkälainen paska ja miten surkeesta maasta olet itse syntyny ja kotoisin,
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?901757- 851242
- 1101123
- 71954
- 102884
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56828- 47741
- 36732
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47681- 33663