Hidas syömään - piilevä syömishäiriö?

ruuanveulaaja

Olen aina ollut hidas syömään. Vaikka söisin hernekeittoa, niin mun on pakko puraista jokaista hernettä ennen kuin nielaisen. En osaa nielaista kuin nestettä pureskelematta, pureskelen keitotkin joissa on edes jotain pientä marjasattumaa. Hitaus ei johdu hammas- ym. kivusta tai mistään tukehtumisen pelosta. Mun vaan on pakko pyöritellä joka suupala monta kertaa hampaiden välissä ennen kuin olen valmis nielaisemaan. Mulla ei ole ikinä ollut mitään ongelmaa ruuan kanssa sinänsä. Pidän useimmista ruuista ja olen aina ollut ennakkoluuloton vieraitakin ruokia kohtaan.

Nyt kuitenkin huolettaa, että voiko hidas syöminen johtaa aliravitsemukseen tai johonkin psyykkiseen syömishäiriöön. Mua on alkanut viime aikoina ahdistamaan työporukalla tai ystävien kanssa syöminen, kun olen aina pöydän hitain syöjä. Usein myös turhaudun ja lopetan syömisen samaan aikaan kuin muutkin, vaikka ruokaa olisi vielä jäljellä ja ehkä nälkäkin vielä. Jos on tavallista lyhyempi ruokatunti, niin tuntuu ahdistavalta edes aloittaa, otan mieluummin vain jonkun pienen leivän.

Löytyykö täältä muita hitaita syömäreitä? Voiko tämä olla vaaraksi vähäisen syömismäärän vuoksi? Voiko syömisnopeutta jotenkin harjoitella? Vai onko tämä joku psyykkinen juttu tai piilevä syömishäiriö? Mulla ei ole mitään inhoa ruokaa kohtaan tai halua laihduttaa, vaan syöminen itsessään vain tuntuu työläältä. Olen kiitollinen kaikenlaisten kokemusten jakamisesta!

4

3122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Beitmary3

      Moi! En tiedä, tuleeko sinun enään tänne kurkistettua, kun on tuosta kiroituksestasi jo muutama kuukausi.
      Minulla on sama ongelma. Tai eihän se ongelma ole, kun yksin syö, eikä ole aikataulua, mutta kun on porukassa, niin silloin siitä voi tulla ongelma. Sitten minulle vielä tulee sellainen tunne, että muut ajattelee, että syön paljon, kun vielä syön ja sekin luo paineita.
      Meidän olisi pitänyt syntyä ranskalaisiksi, he osaavat syödä parikin tuntia hitaasti seurustellen. Meillä Suomessa vaan on sellainen tapa, että pitää syödä nopeasti.

    • Anonyymi

      Minä olen hidas syömään ja se on hyvä että syö jitaasti

    • Anonyymi

      Tämä viesti tulee myöhässä alotukseen nähden, mutta jos otsikko herättää jonkun muunkin, niin kirjoitan omista kokemuksistani.

      Olen myös hidas syömään, eikä se johdu mistään syömishäiriöstä, eikä laihtuminen ole ongelma vaan tavoite (olen ylipainoinen). Jos olen vyömässä jossain porukalla, muut ovat ahnehtineet ruokansa joa aikoja sitten kun minä vielä syön rauhassa ateriaani loppuun.

      Tuo että pyörittelee ateriaa pidempään suussa on terveellinen tapa ja tähän jopa kehoitetaan. Silloin sylkeä erittyy enemmän ja ruoka sulaa paremmin. Hidas syöminen antaa myös aikaa vatsalle herätä täyttymiseen eikä tule ahmittua liikaa vaan osaa lopettaa syömisen heti kun kokee tulleensa kylläiseksi.

    • Anonyymi

      miten te pureskelette sosekeiton kun siinä ei ole pureskeltavaa.Pyörittelettekö keittoa suussa ennen kuin nielaisette?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      251
      2878
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      4
      1610
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      2
      1305
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1174
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1151
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      1037
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1022
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      902
    Aihe