Yhdysvallat miehittää Eurooppaa

91165
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 91

Vanhimmat

Muutamia päivä ENNEN KUIN Ukrainan vaaleilla valittu, epäsuosittu presidentti Janukovitsh syöstiin vallasta väkivaltaisessa kansannousussa, Yhdysvaltain varaulkoministeri ja Yhdysvaltain Ukrainan suurlähettiläs muodostivat Ukrainan uutta hallitusta kahdestaan. Heidän puhelunsa nauhoitettiin ja vuodettiin julkisuuteen.

Puhelussa he mm. päättävät, ettei nyrkkeilyn supertähti Klitshko, Ukrainan ylivoimaisesti suosituin oppositiojohtaja, pääse hallitukseen. Ennen kaikkea puhelusta selviää asenne, jolla he suhtautuvat Euroopan Unioniin ja sen mahdolliseen rooliin Ukrainan tilanteessa. - Vitut EU:sta, Yhdysvaltain varaulkoministeri toteaa suurlähettiläälle, joka on jokseenkin samaa mieltä.

https://www.youtube.com/watch?v=r5n8UbJ8jsk

Äänestä



  • Hiljattain Yhdysvallat osallistui Eestin itsenäisyyspäivän sotilasparaatiin Narvassa. Virallisesti ja mediassa asia esitettiin voimannäyttönä Venäjälle. Se, onko muutamasta tankista pelottelemaan Venäjää, on yksi puoli asiaa. Toinen on tämä: missään normaalissa maassa itsenäisyyspäivän paraatiin ei osallistu ulkomalaisia sotajoukkoja. Tosin Eestihän ei ole normaali itsenäinen maa. Sillä ei ole mitään omaa taloutta eikä itsenäistä omaa armeijaa, eikä edes oman maalaista presidenttiä. Eestin talous on täysin riippuvainen Euroopan Unionista ja se kuluu sotilasliittoon. Sen presidentti on amerikkalainen.

    Missään normaalissa maassa itsenäisyyspäivän sotilasparaatiin mahdollisesti osallistuvat ulkomaalaiset eivät korosta itseään. Ajoneuvot liputetaan, jos niitä edes liputetaan, joukkko-osaston, sotilasliiton yms. neutraalimman kontekstin lipuilla. Eestissä Yhdysvallat ajeli, ei vain paraatissa, vaan koko ajan, myös pimeällä, oman maansa lippu korkeimmalla liehuen.

    1Äänestä

  • Milloin Eestissä on viimeksi ajellut vieraan valtion panssareita niiden oma valtiolippu liehuen? Aivan. Neuvostoliiton aikana ja toisen maailmansodan aikana, kun natsi-Saksa miehitti maata. 1939 ja 1941. Ja uudelleen 1944. Maahan on siis tuotu miehitysjoukkoja, aivan kuten ennenkin, ja aivan kuten ennenkin, osa eestiläisistä toimii riemuiten miehittäjän kanssa yhteistyössä, ja aivan kuten ennenkin, maata johtaa ulkomaalaisille lojaliteettinsa omaava ulkomaalainen "eestiläinen".

    Sama tosin pätee koko Baltiaan, jossa kuvitellaan, että amerikkalaiset ovat puolustamassa heitä venäläisiä vastaan. Todellisuudessa he miehittävät noita maita. Kuten amerikkalainen media, vaikka yrittääkin korostaa että kyse on vain näiden maiden puolustamisesta, ei malta olla lipsauttelematta mistä on oikeasti kyse:

    "U.S. tanks rolled through the streets of Riga, Latvia, in November for that nation’s Independence Day parade, another powerful reminder of U.S. boots on the ground in the region."

    http://www.washingtonpost.com/blogs/worldviews/wp/2015/02/24/u-s-military-vehicles-paraded-300-yards-from-the-russian-border/

    Äänestä

  • Yhdysvallat ei ole kiristänyt otettaan pelkästään pohjois-Euroopasta, vaan on myös lisännyt sotilaallista voimaansa Euroopan kaakkoiskulmalla. Puheella Venäjän uhkan torjumisesta Mustalla merellä peitetään todellinen syy Balkanin militarisointiin: Kreikka ja Kypros.

    Vaalivoittaja Syrizan vaalikampanjaan kuului lupaus tehdä kaikki mahdollinen Kreikan kansan eteen, tarvittaessa vaikka erota Euroopan Unionista ja hankkia rahoitusta BRICS-mailta, lähinnä Venäjältä. Vasemmistolainen Syriza väläytteli myös Nato-tukikohtien sulkemista. Kypros puolestaan tarjosi ja myös antoi Venäjälle oman laivastoaseman saarelta. Ja nyt Yhdysvallat on tuonut Kreikan pohjoisrajalle toista sataa panssarivaunua ja tuhansia miehiä, ja muuttanut tukikohdat Bulgariassa ja Romaniassa pysyviksi. Ei ihme, että Syriza on joutunut luopumaan antamistaan vaalilupauksista.

    http://www.novinite.com/articles/165014/US Army Might Deploy Tanks to Bulgaria

    Äänestä

  • Viimeiksi mainittu on Ukrainan rajanaapuri, mutta lännessä on Serbia, joka on historiallisesti ollut "venäjämielinen" ja jossa Venäjää on pidetty yleisesti "veljesmaana". Yhdysvallat on myös pommittanut Serbiaa 1990-luvulla rajusti kahteen otteeseen, sekä Bosnian sodan aikana, että Kosovon sodan aikana. Belgradin pommituksissa Yhdysvallat pommitti myös Kiinan suurlähetystön maan tasalle.

    Toisin kuin on kuviteltu, Yhdysvallat, joka on perinteisestikin miehittänyt melko suurta osaa läntisestä Euroopasta, ei suinkaan ole vähentämässä sotilaallista voimaansa Euroopan Unionissa. Päinvastoin, se on avannut uusia sotilastukikohtia ja tiukentanut otettaan mantereesta, nimenomaan sotilaallisesti.

    http://archive.militarytimes.com/section/SPECIAL15/Ramping-up-in-Europe

    Äänestä

  • Kysymys kuuluu varautuuko USA todellakin aseelliseen yhteenottoon Venäjän kanssa, vai onko taustalla jokin muu syy? Luonnollisesti, Venäjän uhka on se peitetarina, jonka turvin Euroopan Unionin ja Euroopan miehittäminen tehdään, mutta todellinen syy on muualla. Se on kansallismielisten puolueiden ja liikkeiden nousu ympäri Eurooppaa. Yhdysvalloissa asian otti esille jo vuonna 2006 Council of Foreign Relations, CFR, joka Bilderberger-ryhmän tavoin pyrkii ajamaan ylikansallista agendaa suhteessa kansakuntiin ja kansoihin.

    http://www.foreignaffairs.com/articles/62095/f-stephen-larrabee/danger-and-opportunity-in-eastern-europe

    Äänestä

  • Eurooppalaisille kansallismielisille puolueille ja liikkeille yhteistä on se, että ne kaikki haluavat kansallista itsenäisyyttä, omaa päätäntä valtaa ja jopa eroa Euroopan Unionista ja Natosta. Ne eivät halua myöskään hyväksyä "transatlanttisia vapaakauppasopimuksia", riippumatta siitä ovatko ne oikeistolaisia tai vasemmistolaisia.

    Yhdysvallat on tietenkin sitä mieltä, että nuo amerikkalaisten suuryritysten suurpankkien ja amerikkalaisten juristien laatimat sopimukset pitää hyväksyä, eikä amerikkalaista agendaa ylipäätään vastusteta. Kieltävää vastausta ei hyväksytä. Se varmistetaan sotilaallisella voimalla, miehittämällä Eurooppa uudelleen, aivan kuten toisen maailmansodan jälkeen. Amerikkalaisesta näkökulmasta tämä "vapaakauppasopimus" on nimenomaan kansallisen turvallisuuden kysymys.

    http://esharp.eu/big-debates/transatlantic-matters/129-trade-agreement-will-enhance-national-security/

    Äänestä

  • Se, että Yhdysvallat näkee Euroopan ja Euroopan Unionin vastustajanaan, diplomaattisesta sanahelinästä huolimatta, ei ole tietenkään mikään uusi asia tai yllätys.Time ja Newsweek aikakauslehdet kirjoittivat jo 1980-luvulla laajoja artikkelikokonaisuuksia Euroopan Unionin muodostamasta uhkasta Yhdysvalloille.

    Nyt Yhdysvallat vaatii Euroopan Unionia ja eurooppalaisia maita katkaisemaan kauppasuhteensa Venäjään, katkaisemaan energiayhteistyön Venäjän kanssa jne. Ukrainan kriisin vuoksi. Se miehittää nimenomaan itäistä Eurooppaa ja pyrkii tekemään kaikkensa Venäjän ja EU:n kaupan ja yhteistyön vähentämiseksi. Kaikki nämä toimet ovat vahingollisia eurooppalaisille maille ja talouksille.

    Yhdysvallat käy itse edelleen kauppaa Venäjän kanssa kymmenillä miljardeilla, ja vieläpä niin, että sen vienti Venäjälle on pienempään kuin tuonti. Venäläiset siis myyvät Yhdysvaltoihin enemmän kuin sieltä myydään Venäjälle.

    https://www.census.gov/foreign-trade/balance/c4621.html

    Äänestä

  • Voidaankin siis esittää aiheellinen kysymys: miksi Yhdysvallat vaatii Euroopan Unionia tekemään VAIN Euroopan Unionia taloudellisesti vahingoittavia päätöksiä? Miksi Yhdysvallat tuo Eurooppaan lisäjoukkoja ja tiukentaa otettaan maista, joissa se on nähnyt potentiaalisia uhkia omalle agendalleen?

    Jo vuonna 2006 Yhdysvallat esitti huolestumisensa Puolan kansallismielisten puolueiden vahvistumisesta ja onkin siitä lähtien tiukentanut sotilaallista otetaan maasta. Syrizan nousun myötä Yhdysvallat on lisäänyt joukkojaan Kreikan pohjoisrajalla massiivisesti.

    Venäjän uhkaa kirkuvien otsikoiden ja mediavyörytyksen allakin voitaisiin kysyä: kuka miehittää sotilaallisesti Eurooppaa?

    Kuka esittää eurooppalaisille poliittisia ja sotilaallisia vaatimuksiaan? Kuka kontrolloi eurooppalaisia sotajoukkoja ja pyrkii saamaan ne, myös Suomen armeijan, hallintaansa, ja miksi?

    Äänestä

  • Minkä maan ulkoministeriön korkein johto on sitä mieltä, että "Fuck the EU."?

    Mistä otsikoiden ja kohun takana on todella kyse, mitenkään Venäjän uhkaa väheksymättä?

    Onko Venäjän uhka vain verho, jonka takana tehdään ne todelliset siirrot ja miehitetään koko Eurooppa sotilaallisesti, niin ettei yksikään eurooppalainen kansakunta kykene itsenäiseen politiikkaansa, kansalliseen suvereniteettiin?

    Miksi Yhdysvallat lisää sotilaallista otettaan nimenomaan Euroopasta juuri nyt, kun kansallismieliset puolueet ovat nousussa ja itsenäisyysvaatimuksia ja suvereniteetin palauttamista esitetään lähes kaikissa maissa?

    Sitä sopii miettiä.

    Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    Minkä maan ulkoministeriön korkein johto on sitä mieltä, että "Fuck the EU."?

    Mistä otsikoiden ja kohun takana on todella kyse, mitenkään Venäjän uhkaa väheksymättä?

    Onko Venäjän uhka vain verho, jonka takana tehdään ne todelliset siirrot ja miehitetään koko Eurooppa sotilaallisesti, niin ettei yksikään eurooppalainen kansakunta kykene itsenäiseen politiikkaansa, kansalliseen suvereniteettiin?

    Miksi Yhdysvallat lisää sotilaallista otettaan nimenomaan Euroopasta juuri nyt, kun kansallismieliset puolueet ovat nousussa ja itsenäisyysvaatimuksia ja suvereniteetin palauttamista esitetään lähes kaikissa maissa?

    Sitä sopii miettiä.

    Natsin ja moottoripyöräjengiläisen juttua.

    Miksi kannatat niitä Rommeli?

    Äänestä

  • Sieg-ERommel kirjoitti:

    Natsin ja moottoripyöräjengiläisen juttua.

    Miksi kannatat niitä Rommeli?

    Eihän juttu ole noin suoraviivainen, kaikki ne ainekset ovat myrkkyä jenkeille, jotka luokitellaan ns. kansallismielisiksi....eivät sovi heidän agendaansa?
    Kansallismieliset laittaisivat 'tulpan' pakolaisvyörylle joka on juuri jenkkien suunnitelma heikentää itsenäisiä valtioita.

    Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    Eihän juttu ole noin suoraviivainen, kaikki ne ainekset ovat myrkkyä jenkeille, jotka luokitellaan ns. kansallismielisiksi....eivät sovi heidän agendaansa?
    Kansallismieliset laittaisivat 'tulpan' pakolaisvyörylle joka on juuri jenkkien suunnitelma heikentää itsenäisiä valtioita.

    Miksi et uskalla vastata?

    Äänestä

  • Strasse-Frei kirjoitti:

    Miksi et uskalla vastata?

    Kansallismieliset ovat laajempi käsite kuin jokin moottoripyöräjengi, siksi minä en edes vastaa koska en tunne niiden toimintaa.

    Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    Eurooppalaisille kansallismielisille puolueille ja liikkeille yhteistä on se, että ne kaikki haluavat kansallista itsenäisyyttä, omaa päätäntä valtaa ja jopa eroa Euroopan Unionista ja Natosta. Ne eivät halua myöskään hyväksyä "transatlanttisia vapaakauppasopimuksia", riippumatta siitä ovatko ne oikeistolaisia tai vasemmistolaisia.

    Yhdysvallat on tietenkin sitä mieltä, että nuo amerikkalaisten suuryritysten suurpankkien ja amerikkalaisten juristien laatimat sopimukset pitää hyväksyä, eikä amerikkalaista agendaa ylipäätään vastusteta. Kieltävää vastausta ei hyväksytä. Se varmistetaan sotilaallisella voimalla, miehittämällä Eurooppa uudelleen, aivan kuten toisen maailmansodan jälkeen. Amerikkalaisesta näkökulmasta tämä "vapaakauppasopimus" on nimenomaan kansallisen turvallisuuden kysymys.

    http://esharp.eu/big-debates/transatlantic-matters/129-trade-agreement-will-enhance-national-security/

    Venäjä tietenkin tukee kaikin voimin kaikkia äärikansallisia separatisteja saadakseen rivejä hajalle ja itselleen enemmän sananvaltaa Euroopassa. Tämäkin ryssän touhu tiedetään.

    Ei tule onnistumaan sekään temppu! :)

    Länsi on yhtenäinen, vahva ja toisilleen lojaali Uudesta Seelannista Norjaan!

    Äänestä

  • 1plus13 kirjoitti:

    Venäjä tietenkin tukee kaikin voimin kaikkia äärikansallisia separatisteja saadakseen rivejä hajalle ja itselleen enemmän sananvaltaa Euroopassa. Tämäkin ryssän touhu tiedetään.

    Ei tule onnistumaan sekään temppu! :)

    Länsi on yhtenäinen, vahva ja toisilleen lojaali Uudesta Seelannista Norjaan!

    Olet väärillä jäljillä olettamuksinesi. Nykyinen kanallismielisyyden nousu johtuu hyvin vankasti valtavista pakolaisvirroista. Ja onhan tiedossa että lisää on tulossa ja rankasti....maitten omaa identiteettiä murennetaan ja tämän agendan takana on jenkkien suunnitelma heikentää pysyvästi Eurooppaa.
    Siis pakolaisvirrat ovat suuri suunnitelma jo vuosikymmenian takaa.

    Äänestä

Voi sun juttujasi! Kävin tänään Helsingissä. Ihme kyllä en nähnyt yhtään ainoaa jenkkimiehittäjää! Onko Rommel nähnyt niitä pilvin pimein?

Äänestä
  • Helsinki on peräpohjolassa, ja miehitystä ei välttämättä huomaa.....on monia keinoja?

    Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    Helsinki on peräpohjolassa, ja miehitystä ei välttämättä huomaa.....on monia keinoja?

    Typerä ryssänrommeli :)

    RYSSÄ on pilannut maineensa perusteellisesti ja moneen kertaan :)

    Äänestä

  • 1plus18 kirjoitti:

    Typerä ryssänrommeli :)

    RYSSÄ on pilannut maineensa perusteellisesti ja moneen kertaan :)

    Etkö pysty sanomaan itse asiaan mitään....tuo herjauksesi on kyllä tuttu kuukausien ajalta sanasta sanaan?

    Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    Etkö pysty sanomaan itse asiaan mitään....tuo herjauksesi on kyllä tuttu kuukausien ajalta sanasta sanaan?

    Ryssien hölynpöly ei ole edes vastauksen arvoista.

    Selittäminen ei teitä auta tippaakaan sillä tapanne ja tekonne tunnetaan.

    Venäjä on taas jälleen kerran tehnyt niin paljon pahaa että se pidetään pakotteissa ja eristyksissä vähintään seuraava vuosisata.

    Äänestä

  • 4plus1 kirjoitti:

    Ryssien hölynpöly ei ole edes vastauksen arvoista.

    Selittäminen ei teitä auta tippaakaan sillä tapanne ja tekonne tunnetaan.

    Venäjä on taas jälleen kerran tehnyt niin paljon pahaa että se pidetään pakotteissa ja eristyksissä vähintään seuraava vuosisata.

    Silti voisi ottaa kantaa aloitukseen, eikä pelkkiin turhiin herjanheittoihin.....aloitus on faktaa ja jos haluaa siitä jotain mainita....sana on vapaa.

    Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    Silti voisi ottaa kantaa aloitukseen, eikä pelkkiin turhiin herjanheittoihin.....aloitus on faktaa ja jos haluaa siitä jotain mainita....sana on vapaa.

    Elä välitä!
    ERommeli ei kykene mihinkään muuhun, kuin tuohon yhteen ainoaan lauseeseen..

    Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    Helsinki on peräpohjolassa, ja miehitystä ei välttämättä huomaa.....on monia keinoja?

    Miehitystä ei todellakaan huomaa ja sinulle ei kelpaa se yksinkertisin selitys!

    MITÄÄN MIEHITYSTÄ EI OLE ja Rommelin mopo keuli taas ja karkasi lepikkoon?

    Äänestä

  • RommelValehteleeAINA kirjoitti:

    Miehitystä ei todellakaan huomaa ja sinulle ei kelpaa se yksinkertisin selitys!

    MITÄÄN MIEHITYSTÄ EI OLE ja Rommelin mopo keuli taas ja karkasi lepikkoon?

    Sinulla on nyt mielessä totaalinen sotatila, joissa miehitykset näkyvät ja tuntuvat kaikille välittömästi....nyt tilanne etenee hieman eri oppien mukaan.

    Äänestä

  • UPDATE_11557964 kirjoitti:

    Sinulla on nyt mielessä totaalinen sotatila, joissa miehitykset näkyvät ja tuntuvat kaikille välittömästi....nyt tilanne etenee hieman eri oppien mukaan.

    Sitähän se ryssä koittaa vaan ei onnistu sekään :)

    Äänestä

  • 4plus16 kirjoitti:

    Sitähän se ryssä koittaa vaan ei onnistu sekään :)

    Mihin perustuu arviosi?

    Äänestä

Ei miehitä vaan on täällä hyvänä ystävänä ja luotettavana liittolaisena.

RYSSÄÄ ja Pohjois-Koreaa lukuunottamatta kellään ei ole ongelmia USA:n kanssa.

Neuvostoliiton ja Venäjän kanssa on kaikilla vaikeuksia. Siksi ryssät haluttiin Euroopasta pois eikä niitä haluta ikinä takaisin!

Äänestä
  • Huomaatko että toistat samaa ja hyvin yksinkertaista fraasia?

    1Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    Huomaatko että toistat samaa ja hyvin yksinkertaista fraasia?

    Ilman muuta koska olet paksukalloinen pikku göbbels.

    Ei totuus muutu vaikka teikäläiset muuta päissään kuvittelevat. Turha luulo.

    Äänestä

  • Aloittaja voi tiedustella vaikkapa balteilta ja puolalaisilta että mitä mieltä he ovat USA:n 'miehityksestä' :)

    Kysy sitten etenkin ukrainalaisten mielipidettä ryssien miehityksestä...

    On se USA kumma 'miehittäjä' kun vähän kaikki suorastaan ruinaa sen joukkoja maaperälleen(!)

    Ryssiä ei halunnut eikä halua KUKAAN! Miksiköhän, ryssänrommeli? Kyseessä lienee jälleen kieron lännen salajuoni Venäjäparkaa vastaan... :-D

    Äänestä

  • 12plus3 kirjoitti:

    Aloittaja voi tiedustella vaikkapa balteilta ja puolalaisilta että mitä mieltä he ovat USA:n 'miehityksestä' :)

    Kysy sitten etenkin ukrainalaisten mielipidettä ryssien miehityksestä...

    On se USA kumma 'miehittäjä' kun vähän kaikki suorastaan ruinaa sen joukkoja maaperälleen(!)

    Ryssiä ei halunnut eikä halua KUKAAN! Miksiköhän, ryssänrommeli? Kyseessä lienee jälleen kieron lännen salajuoni Venäjäparkaa vastaan... :-D

    Ei se 'ryssänrommeli' nyt auta sinua.....hävettää tuollainen itku ja poru.... heti kun pitäisi käsitellä asiallista asiaa?
    Nato kiimakko pitää jatkuvasti yllä Ukrainaa, Baltiaa, Puolaa....nyt sopii antaa vastinetta omille näkemyksille?

    Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    Ei se 'ryssänrommeli' nyt auta sinua.....hävettää tuollainen itku ja poru.... heti kun pitäisi käsitellä asiallista asiaa?
    Nato kiimakko pitää jatkuvasti yllä Ukrainaa, Baltiaa, Puolaa....nyt sopii antaa vastinetta omille näkemyksille?

    Jeesusteleva ryssä on kornimpi näky kuin nunnaksi pukeutunut portto.

    USA on Euroopassa ja siellä pysyy - kutsuttuna ja haluttuna. Ryssä EI ole. Eikä tule!

    Äänestä

  • 6plus20 kirjoitti:

    Jeesusteleva ryssä on kornimpi näky kuin nunnaksi pukeutunut portto.

    USA on Euroopassa ja siellä pysyy - kutsuttuna ja haluttuna. Ryssä EI ole. Eikä tule!

    Taitaa olla toiveajattelua....siis keskustelu....eikö edellä ole runsaasti annettu aihetta ajatustenvaihtoon....'kutsuttuna ja haluttuna'??

    Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    Taitaa olla toiveajattelua....siis keskustelu....eikö edellä ole runsaasti annettu aihetta ajatustenvaihtoon....'kutsuttuna ja haluttuna'??

    USA on kutsuttu ja haluttu ystävä ja liittolainen.

    Venäjä ei ole kutsuttu tai haluttu yhtään mihinkään.

    Tässä riittävä vastine höpinöihisi. Ellet minua usko niin mene Eurooppaan tekemään galluppia.

    Äänestä

  • 17plus9 kirjoitti:

    USA on kutsuttu ja haluttu ystävä ja liittolainen.

    Venäjä ei ole kutsuttu tai haluttu yhtään mihinkään.

    Tässä riittävä vastine höpinöihisi. Ellet minua usko niin mene Eurooppaan tekemään galluppia.

    Ja mitä tekee tämä 'kutsuttu ja haluttu' liittolainen?
    Tuoko se jännitettä Eurooppaan uusine tukikohtineen, tuppaa Suomeen 'kysymättä'...Suomen ilmatilaan harjoittelemaan hyökkäystä Venäjälle, josta kysellään hallitustasolla ja ihmetellään?
    Tämä näin pikku yksityiskohtana tästä liittolaisesta?

    1Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    Ja mitä tekee tämä 'kutsuttu ja haluttu' liittolainen?
    Tuoko se jännitettä Eurooppaan uusine tukikohtineen, tuppaa Suomeen 'kysymättä'...Suomen ilmatilaan harjoittelemaan hyökkäystä Venäjälle, josta kysellään hallitustasolla ja ihmetellään?
    Tämä näin pikku yksityiskohtana tästä liittolaisesta?

    Se tekee hyvää siinä missä ryssä pahaa.

    Vai tällaiset käsikirjoitukset pikku kremlingrammari sai Kremlin sedältä tällä kertaa :)

    Alkaa Kremlin sedällä jo epätoivo kalvaa kallon pohjaan isoa reikää... Jutuista päätellen.

    Äänestä

  • 10plus19 kirjoitti:

    Se tekee hyvää siinä missä ryssä pahaa.

    Vai tällaiset käsikirjoitukset pikku kremlingrammari sai Kremlin sedältä tällä kertaa :)

    Alkaa Kremlin sedällä jo epätoivo kalvaa kallon pohjaan isoa reikää... Jutuista päätellen.

    Mihin perustuu sepustelusi, jenkit tuppaa koko Eurooppaan...ei Venäläiset?

    Äänestä

  • UPDATE_11557964 kirjoitti:

    Mihin perustuu sepustelusi, jenkit tuppaa koko Eurooppaan...ei Venäläiset?

    Jos Venäjä käyttäytyisi kuten normaali sivistynyt ja vastuuntuntoinen valtio niin EI TARVISI TUPATA!

    Venäjä miehittää laittomasti ja vasten kansainvälisiä sopimuksia Ukrainaan kuuluvaa Krimiä ja on aseellisena osapuolena Itä-Ukrainan konfliktissa. Toisen maailmansodan jälkeen AINOASTAAN VENÄJÄ on siirtänyt rajojaan asevoimin.

    Koska Venäjä on valinnut sen linjan minkä valitsi pannaan Venäjä sitten lyhyeen liekaan isolla porukalla poliittisesti, taloudellisesti ja sotilaallisesti.

    Tätä jatketaan ja kiristetään niin kauan kun Venäjälle tulee tolkullinen johto joka lopettaa vihanlietsonnan ja aggressiivisen sotapolitiikan.

    Että niin kauan 'tupataan' takuuvarmasti!

    Itämerelle NATO:n armadaa toisen perään niin että silakoillekin tulee ahdasta :) Mutta Itämeri onkin NATO:n meri, pikku piippalakki :) Se ei ole ryssän meri.

    Äänestä

  • 6plus9 kirjoitti:

    Jos Venäjä käyttäytyisi kuten normaali sivistynyt ja vastuuntuntoinen valtio niin EI TARVISI TUPATA!

    Venäjä miehittää laittomasti ja vasten kansainvälisiä sopimuksia Ukrainaan kuuluvaa Krimiä ja on aseellisena osapuolena Itä-Ukrainan konfliktissa. Toisen maailmansodan jälkeen AINOASTAAN VENÄJÄ on siirtänyt rajojaan asevoimin.

    Koska Venäjä on valinnut sen linjan minkä valitsi pannaan Venäjä sitten lyhyeen liekaan isolla porukalla poliittisesti, taloudellisesti ja sotilaallisesti.

    Tätä jatketaan ja kiristetään niin kauan kun Venäjälle tulee tolkullinen johto joka lopettaa vihanlietsonnan ja aggressiivisen sotapolitiikan.

    Että niin kauan 'tupataan' takuuvarmasti!

    Itämerelle NATO:n armadaa toisen perään niin että silakoillekin tulee ahdasta :) Mutta Itämeri onkin NATO:n meri, pikku piippalakki :) Se ei ole ryssän meri.

    Pihalla olet kuin lumiukko talvella...sinulla ei siis edelleenkään ole hajuakaan Ukrainan TODELLISESTA tilanteesta, mitkä asiat siihen johtivat?

    Äänestä

  • UPDATE_11557964 kirjoitti:

    Pihalla olet kuin lumiukko talvella...sinulla ei siis edelleenkään ole hajuakaan Ukrainan TODELLISESTA tilanteesta, mitkä asiat siihen johtivat?

    Ukrainan tilanne nykypäivän mediassa ihan uskomaton....siispä miksi ei 'koko' Ukraianassa asuvien mielipiteiltä ole punnittu ja päivitetty....mitä mieltä 'mihinkin'prosentti?

    Äänestä

Aloitus on totta, ikävä kyllä.
Nuo idiootin vastaukset kanattaa jättää omaan arvoonsa.
Näkyy nimimerkki "ynnäilijällä" olevan tähtilippu lasit päässä.
Samaa paskaa kaikki vastaukset ja ilman mitään totuus pohjaa.
Mulla on usan lippu paskahuussin seinällä, sinne se kuuluu koko maa.

Äänestä
  • Toki Rommel on idiootti ja vastaa palstalla itselleen! Rumasti sanottu silti!

    Äänestä

  • TörkeeTiltu kirjoitti:

    Toki Rommel on idiootti ja vastaa palstalla itselleen! Rumasti sanottu silti!

    Näytäpä esimerkki, missä vastaan itselleni?

    Äänestä

  • UPDATE_11557964 kirjoitti:

    Näytäpä esimerkki, missä vastaan itselleni?

    Julistat Kremlin 'ilosanomaa' kymmeniä postauksia peräjälkeen.

    Varmasti tienasit monta Ruplaa ja peltisen 'Työn Sankari' - mitalin :-D

    Äänestä

  • 16plus19 kirjoitti:

    Julistat Kremlin 'ilosanomaa' kymmeniä postauksia peräjälkeen.

    Varmasti tienasit monta Ruplaa ja peltisen 'Työn Sankari' - mitalin :-D

    Kehtaat laittaa tuollaista paskaa, kun pyydetään näyttöä....todistat itsestäsi.

    Äänestä

  • Siispä....'TörkeeTiltu ja 16plus19'....esittäkää faktat? ..onko sellaisia itse asiasta olemassa...vaiko sellaisesta josta pitäisi vaieta kokonaan?

    Äänestä

Fakta aloitus koko karmeudessaan. Media lietsoo Venäjä vihaa kuin viimeistä päivää ja Natotorvet vastaavat valheisiin tutulla pauhullaan. Taustalla, kaikessa hiljaisuudessa ja huomaamatta tapahtuu ne huomion arvoiset asiat mistä ei uutisoida missään, tuntuu jopa että osa on jo hyväksynyt tämän väistämättömän, Usaa ei pysäytä enään mikään... Suomi ja Suomalaiset ovat kovaa kyytiä matkalla helvettiin.

Huoli on suuri kun miettii mikä on Isäntämaan rooli tässä kaikessa, kauanko vielä menee kun asiat näkyvät kongreettisesti myös Suomessa. Onneksi asiat eivät ole edenneet vielä niin pitkällä mutta maamme tulevaisuus näyttää tätä menoa enemmän kuin synkältä.

Äänestä
  • ”Media lietsoo Venäjä vihaa kuin viimeistä päivää”
    Sitä tekevät ensisijassa kaikkien tiltujen äiti Johan Beckman ja muut tiltut sosialisessa mediassa. Venäjän tulevaisuus näyttää tätä menoa enemmän kuin synkältä. Kauanko vielä menee kun asiat näkyvät kongreettisesti myös meillä Venäjällä.

    Äänestä

Nyt Putin pelkää myös Suomen hyökkäävän ihan tosissaan.
Tass ja Interfax kertoivat, että S-400-ohjukset sijoitetaan ”Suomen rajalle”, ohjuksia on Pietarin alueella ennestäänkin yllin kyllin. Kantomatkaksi kerrotaan 400 kilometriä (Helsinkiin). Näyttää varmalta, että Bastionit tulevat myös lähelle Suomen rajaa. Venäjällä ei ole Suomea vastaan käytettävissä ukrainalaisia sotilaita kuten viime sodissa!
Tuleeko toinen ”tähtien sota” jossa Venäjältä yksinkertaisesti loppuu taas rahat.
Vs.
Suomi on ehkä hankkimassa M31A1 ja M30A1 ohjuksia, kantomatka on noin 70 kilometriä. Näitäkö Putin pelkää?

Äänestä
  • S-400 ohjuksista ei pidä panikoida, niitä on sijoitettu lähinnä Pietarin puolustukseen ja Muurmanskin alueelle ja niitä liikutellaan paikasta toiseen.
    Siis ihan normaalia toimintaa, kuten kaikkialla missä asevoimia on ja miehistöä koulutetaan ja uusia strategioita laaditaan.

    Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    S-400 ohjuksista ei pidä panikoida, niitä on sijoitettu lähinnä Pietarin puolustukseen ja Muurmanskin alueelle ja niitä liikutellaan paikasta toiseen.
    Siis ihan normaalia toimintaa, kuten kaikkialla missä asevoimia on ja miehistöä koulutetaan ja uusia strategioita laaditaan.

    Ei niistä mitään 'panikoida'.

    Ne pystytään kyllä hoitelemaan jos tarve niin vaatii.

    Lisäksi tuo ohjus on ballistisena raskas ja kömpelö. Sen tulo huomataan jo kaukaa eikä se pysy esimerkiksi väistöliikkeitä tekevän Hornetin perässä.

    Muutama tiukka väistö ja ohjuksesta on polttoaine mennyt. :)

    Että siinähän ryssä tuo patterinsa rajalle.

    Äänestä

  • Kyllä, Venäläiset saavat harjoitella omalla maallaan ja sitä tullaan näkemään jatkuvasti....onhan jenkit tupanneet jo Suomen kamarallekin harjoittelemaan.

    Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    Kyllä, Venäläiset saavat harjoitella omalla maallaan ja sitä tullaan näkemään jatkuvasti....onhan jenkit tupanneet jo Suomen kamarallekin harjoittelemaan.

    Totta, saavat tietenkin. Se miten asiasta kerrotaan mediassa ja paisutellaan on aivan väärä tapa... Ikinä ei perehdytä syihin, nähdään vaan seuraukset.

    Äänestä

  • ERommel kirjoitti:

    Kyllä, Venäläiset saavat harjoitella omalla maallaan ja sitä tullaan näkemään jatkuvasti....onhan jenkit tupanneet jo Suomen kamarallekin harjoittelemaan.

    Amerikkalaiset tulivat kutsuttuina ja haluttuina ystävinä ja liittolaisina.

    Juu, saa ryssä leikkiä raketshkeillaan omalla puolellaan rajaa.

    Äänestä

  • 20plus8 kirjoitti:

    Amerikkalaiset tulivat kutsuttuina ja haluttuina ystävinä ja liittolaisina.

    Juu, saa ryssä leikkiä raketshkeillaan omalla puolellaan rajaa.

    Miksi tulivat, mitä varten?

    Äänestä

  • eurocrack kirjoitti:

    Miksi tulivat, mitä varten?

    Miksi Venäjä miehittää Krimiä joka kuuluu Ukrainaan?

    Siksi. EDELLEEN JUURI SIKSI!

    Ja juuri siitä syystä koko muu maailma on Venäjää vastaan. Ja tulee olemaan.

    Oliko sulla muuta?

    Äänestä

  • 7plus18 kirjoitti:

    Miksi Venäjä miehittää Krimiä joka kuuluu Ukrainaan?

    Siksi. EDELLEEN JUURI SIKSI!

    Ja juuri siitä syystä koko muu maailma on Venäjää vastaan. Ja tulee olemaan.

    Oliko sulla muuta?

    Muutamia päivä ENNEN KUIN Ukrainan vaaleilla valittu, epäsuosittu presidentti Janukovitsh syöstiin vallasta väkivaltaisessa kansannousussa, Yhdysvaltain varaulkoministeri ja Yhdysvaltain Ukrainan suurlähettiläs muodostivat Ukrainan uutta hallitusta kahdestaan. Heidän puhelunsa nauhoitettiin ja vuodettiin julkisuuteen.

    Puhelussa he mm. päättävät, ettei nyrkkeilyn supertähti Klitshko, Ukrainan ylivoimaisesti suosituin oppositiojohtaja, pääse hallitukseen. Ennen kaikkea puhelusta selviää asenne, jolla he suhtautuvat Euroopan Unioniin ja sen mahdolliseen rooliin Ukrainan tilanteessa. - Vitut EU:sta, Yhdysvaltain varaulkoministeri toteaa suurlähettiläälle, joka on jokseenkin samaa mieltä.

    Äänestä

  • UPDATE_11557964 kirjoitti:

    Muutamia päivä ENNEN KUIN Ukrainan vaaleilla valittu, epäsuosittu presidentti Janukovitsh syöstiin vallasta väkivaltaisessa kansannousussa, Yhdysvaltain varaulkoministeri ja Yhdysvaltain Ukrainan suurlähettiläs muodostivat Ukrainan uutta hallitusta kahdestaan. Heidän puhelunsa nauhoitettiin ja vuodettiin julkisuuteen.

    Puhelussa he mm. päättävät, ettei nyrkkeilyn supertähti Klitshko, Ukrainan ylivoimaisesti suosituin oppositiojohtaja, pääse hallitukseen. Ennen kaikkea puhelusta selviää asenne, jolla he suhtautuvat Euroopan Unioniin ja sen mahdolliseen rooliin Ukrainan tilanteessa. - Vitut EU:sta, Yhdysvaltain varaulkoministeri toteaa suurlähettiläälle, joka on jokseenkin samaa mieltä.

    Niin? Vai niin!

    Venäjä meni sitten ja miehitti Krimin!

    Vitut ryssistä!

    Siitä on sekä EU että USA harvinaisen samaa mieltä. Ja koko muu maailma.

    Äänestä

  • 13plus12 kirjoitti:

    Niin? Vai niin!

    Venäjä meni sitten ja miehitti Krimin!

    Vitut ryssistä!

    Siitä on sekä EU että USA harvinaisen samaa mieltä. Ja koko muu maailma.

    Huomasitko....ENNEN KUIN...Ukrainan vaaleilla valittu epäsuosittu presidentti Janukovitsh syöstiin vallasta väkivaltaisessa kansannousussa....jenkit jo suunnittelivat uutta hallitusta??
    Vitut EU:sta.

    Äänestä

20plus8 jutut on perseestä. Tulivat haluittuina ja kutsuttuina "ystävinä"???
Nyt meni yli ymmärryksen, oletko noin helvetin tyhmä vai naivi?
Maa jolle raha ja valta on jumala, ei te yhtään mitään ilman vastapalvelusta!

Maa joka aloittanut lähes kaikki sodat ww2;n jälkeen!
Sekö on ystävän tekoja? Olet suuren luokan AASI.

Äänestä
  • Ja kun 'kutsuttunakin tuleminen' tuli hallitukselle, eduskunnalle yllätyksenä....näin ainakin sanottiin.....sen jälkeen alkoivat selittelyt?

    Äänestä

  • Yhdysvaltain sotahullut ovat panneet jo Lähi-idän sekaisin ja jatkuvaan väkivallan myllerrykseen. Heille ei riittänyt se, vaan nyt on vuorossa Eurooppa ja erikoisesti Suomi, mikä on EU:n ulkorajalla. Miksi Suomikin on mukana tässä Naton turmiollisessa toiminnassa antamalla jopa tulla maaperälleen vihollisen sotakalustoa ja miehiä. Vihollisena kaiketi Natoa voi pitää, koska sen toiminta aiheuttaa Venäjän varustautumista Suomenkin tuntumaan. Suomen ulkopolitiikka on sen laatuista, ettei tärkein naapurimme voi enää luottaa meihin. Se on suuri vahinko Suomen kannalta. Meiltä puuttuu rauhantekijät tällä hetkellä kokonaan.

    Äänestä

  • Tässä näkyy taas ryssän omituisten otusten kerhon tietotaso!

    Toisen maailmansodan jälkeen AINOASTAAN VENÄJÄ on siirrellyt rajojaan asevoimin.

    Sitä ei Länsi mukaanluettuna Suomi siedä eikä salli!

    Aivan turhaa volinaa!

    Silmukka pidetään ja sitä pikkuhiljaa kiristetään ryssän kaulassa kunnes ryssä häipyy Ukrainasta ml. Krim ja muuttaa käyttäytymistään aivan totaalisesti.

    Ryssä joko TOTTELEE tai sitten ryssä ITKEE ja TOTTELEE. Ryssän mediapelleily ei auta ryssää tipan vertaa. Päinvastoin!

    Muita vaihtoehtoja ei ryssälle tarjota!

    Äänestä

Ei kiinnosta mitä USA ja Venäjä tekee kunhan pysyvät omilla tulilla toiselta maalta sen ei tunnu onnisuvan sitten millään, siitähän saa sellaisen hässäkän maailmaan että se tuntuu ja näkyy....nyt se jo näkyy...Jokainen maa hoitakoon oman tontinsa kuinka parhaaksi näkee maassa maan tavalla eikä sinne kannata mennä tuputtumaan omansa ideologiaa taikka uskontoa ja vieläpä hokea että tää on ainoa oikea tapa elää ja toimia...
Suomalaiset ovat luopumassa omassa identiteetistään.... tuntuuu kuin osa poliitikoista olisivat menettämässä järkensä.....

Äänestä
  • Jenkit tulevat askel kerrallaan, onhan se selvästi nähtävissä mm. Baltiassa, Puolassa, Romaniassa, Unkarissa....kuten myös Suomessa....täysin käsittämätöntä?
    Tai käsittämätöntä lähinnä on se, miten maitten hallinnot ovat jenkkien talutusnuorassa?

    1Äänestä

  • Tulivat ja menivät... Kuten Suomessa:-)

    Äänestä

  • RommelTaasVäärässä kirjoitti:

    Tulivat ja menivät... Kuten Suomessa:-)

    Isäntämaasopimus on voimassa, siinä se myrkkypilleri....ynnä Brittien...jenkkien kanssa tehdyt puolustussopimukset.
    Ne takaavat jatkuvuuden ja vipinän 'sotilaallisesti liittoutumattoman' maan.... maalla, merellä ja ilmatilassa.

    Äänestä

  • UPDATE_11557964 kirjoitti:

    Isäntämaasopimus on voimassa, siinä se myrkkypilleri....ynnä Brittien...jenkkien kanssa tehdyt puolustussopimukset.
    Ne takaavat jatkuvuuden ja vipinän 'sotilaallisesti liittoutumattoman' maan.... maalla, merellä ja ilmatilassa.

    On se toki RYSSÄLLE myrkkyä :)

    Muille sensijaan HERKKUA.

    Venäjä pidetään ruodussa isolla porukalla ja vaikka sitten väkisin. Voimaa siihen hommaan on Lännellä yllin kyllin :)

    Ryssä saa sitä mitä ITSE tilasi!

    Äänestä

  • 13plus2 kirjoitti:

    On se toki RYSSÄLLE myrkkyä :)

    Muille sensijaan HERKKUA.

    Venäjä pidetään ruodussa isolla porukalla ja vaikka sitten väkisin. Voimaa siihen hommaan on Lännellä yllin kyllin :)

    Ryssä saa sitä mitä ITSE tilasi!

    Kurissa pidettävä tulee valtameren takaa ja uhkaa mm. Suomen itsemääräämisoikeutta.

    Äänestä

Jotkut eivät edes ymmärrä että Usa miehittää Eurooppaa. Jotkut virolaisetkaan eivät ymmärtäneet että Neuvostoliitto miehitti Viroa.

Nyt jotkut ei ymmärrä miten Sauli Niinistö on tehnyt sopimukset että Usa ja Nato voivat miehittää Suomen.

1Äänestä
  • Suomesta on tullut USA:n vasalli ja eräs strategisen ensi-iskun aloituspiste risteilyohjuksineen.

    Äänestä

Sauli Niinistö on itse saatanasta kuten Zyskowitcz voisi sanoa

Äänestä
  • Niinistö on ylipäällikkö nyt kun Suomi ostelee strategisen ensi-iskun välineitä.

    Äänestä

USA on destabiloinut koko Lähi-Idän, Eurooppa maksaa seuranneen pakolaisongelman.

Äänestä
  • Eurooppa maksaa Usan ja Naton hävityt sodat.

    Äänestä

  • Kyllä, iso suunnitelma on se, että riistetään Euroopan maiden identiteetit...ja nimenomaan valtavilla pakolaisvirroilla....mikä nyt on meneillään.
    Ranska, Saksa....jopa Ruotsi on hyvin pahoissa vaikeuksissa....Suomessa pahin on vielä edessä....maat ajetaan kaaokseen?

    Äänestä

  • Usa haluaa kukistaa Euroopan kun EU oli lähdössä omille teilleen.

    Usa oli tyytyväinen kun sen sota- ja talouskumppani Britannia lähti EUsta.

    Äänestä

  • UsaAlstaaEurooppaa kirjoitti:

    Usa haluaa kukistaa Euroopan kun EU oli lähdössä omille teilleen.

    Usa oli tyytyväinen kun sen sota- ja talouskumppani Britannia lähti EUsta.

    Mielenkiintoinen näkemys....Obama puhui EU:n puolesta ja siinä pysymiseen....toisaalta koko Eurooppaa ollaan suunnitelmallisesti viemässä kaaokseen....että sillä Obama esiintyi Hollyvoodin mentaalilla...Harhautus.

    Äänestä

  • UsaAlstaaEurooppaa kirjoitti:

    Usa haluaa kukistaa Euroopan kun EU oli lähdössä omille teilleen.

    Usa oli tyytyväinen kun sen sota- ja talouskumppani Britannia lähti EUsta.

    USA:n tavoitteena on helposti hallittava EU ja se käyttää sen aikaansaamiseksi kaikki keinot.
    Sen marionetit ovat jo salaisesti sopineet yrittävänsä saada EU:n liittovaltioksi

    Äänestä

Usa yrittää nostaa talouttaan tuhoamalla muiden talouksia sodalla sanktioilla mutta sillä tavalla Usa ei taisteluaan voita Venäjä ja Kiina ovat jo tavoittamattomissa

Enää Sauli Niinistön Poroshenkon Saakasvilin Soinin kaltaiset taipuvat

Äänestä

EUssa on Naton kätyreitä, jotka tekevät töitä Usan ja Naton aseman vahvistamiseksi EUssa.

Äänestä

Ja EU:ssa on myös kätyreitä, jotka tekevät töitä Venäjän vaikutusvallan vahvistamiseksi EUssa. Suomessa asuvat Venäjän Tiltut sellaista kovin yrittävät, mutta heidän kannatuksensa on olematonta!

Äänestä

Haluaisin nähdä sen gallup tuloksen jossa suomalaisilta kysyttäisiin haluavatko he jenkkien sotalaitteet, ja jenkkien tappoporukan Suomen maa,ilma, tai merialueilla? Tuskin tulemme sitä galluppia näkemään, voisi olla näille sotahulluille karvasta kalkkia, tietäen natokannatuksen.

Äänestä
  • Uskotko, että valtaväestön mielipiteet voi muuttua nopsaan, jos globaali tasapaino kellahtaa huonompaan suuntaan .......... .

    Äänestä

Kun Usa yritti kaapata Ukrainan ja Krimin niin Sauli Niinistö joka ei hallitse ulkopolitiikan eikä maailman kuvioita heittäytyi Usan eteen kenkiä nuolemaan.

Äänestä
  • Niinpä, kysymys kuuluu....pystyykö Suomen nykylinjaa muuttamaan....enää?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ERommel kirjoitti:

Alkuperäinen kirjoitus: http://rayhablogi.blogspot.fi/2015/03/euroopan-unionin-miehittaminen.html?spref=fb&m=1

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu