Mitä Jumalalta tulleita ilmoituksia profeetta, näkijä ja ilmoitustensaaja Thomas S. Monson on tuonut julki?
Mikä on viimeisin ilmoitus joka on tullut MAP-kirkon johtajien kautta?
Mikä on viimeisin ilmoitus joka on tullut MAP-kirkon johtajien kautta?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Tässä ovat viimeisen yleiskonferenssin puheet:
https://www.lds.org/general-conference/sessions/2016/04?lang=fin
Kaikkien puheet perustuvat ilmoituksiin tai ovat ilmoituksia. Jos odotat jotain sensaatiomaista uutta, niin saatat pettyä. Herra antaa tarvittaessa lisää.
Liian laaja linkki. Mainitse omin sanoin jotain.
Etsitkö jotain sensaatiomaista?
Jo saatujen ilmoitusten mukaan elämisessä on haasteita ja puheen aiheita tarpeeksi.
Outoa, jumalannehan ei tee mitään ilmoittamatta siitä profetalleen, oikein pröystäilette sillä että teillä on tuo kanava, mutta nyt sieltä kuuluukin vain hiljaisuutta.
Jumalanne saattaa ollakin kuollut, kun häneltä ei tule ohjeita mihinkään maailmassa joka on ongelmia täynnä, on sotia ja miljoonia pakolaisia .Saatamme kohdata valtavan katastrofin ilmaston muuttuessa mutta emme siitäkään piittaa. Matkitte israelin profetia, mutta Jahveltahan riitti asiaa ja ohjeita, teillä ei ole tässäkään muuta kuin matkinta, sisältö puuttuu .
Ei kukaan sensaatioita odotakaan, mutta kun teillä ei ole yhtään mitään. Yleiskonferenssinne puheet ovat nyt ainoa profetian muoto joka teillä on? Profetiaa ei siis käytännössä enää tarvitakaan kun " Jo saatujen ilmoitusten mukaan elämisessä on haasteita ja puheen aiheita tarpeeksi." siinä se .
Onko sinulla esittää uusia ilmoituksia tai edes yksi Raamatussa olevien lisäksi? MAP-kirkolla noita ilmoituksia on useita satoja sivuja:
https://www.lds.org/scriptures?lang=fin&cp=fin-fi
Jos Thomas S. Monson saisi ilmoituksia Jumalalta tai olisi näkijä tai profeetta, hänen tulisi ensin kertoa, milloin hänet luotiin taivaassa (tarkka selitys ajankohdasta ymmärrettävästi) ja minkä nimen hän sai ensimmäiseksi nimekseen taivaassa ja luotiinko hänet jumalaksi, enkeliksi vai ihmissukuun kuuluvaksi. Lisäksi Thomas S. Monssonin tulisi antaa perusteellinen selvitys kaikista elämistään lihassa maan päällä, jos hänellä niitä on mikä on hyvin todennäköistä. Ilman näitä tietoja on erittäin epätodennäköistä että hän on näkijä tai ilmoituksensaaja tai edes profeetta.
En odota sensaatiota, mutta kai sinulla on jotain kerrottavaa. Vai onko Jumala kuollut?
MAP-kirkolla ei ole yhtään ainutta Jumalalta saatua ilmoitusta. Smith oli huijari, joka teeskenteli niitä saavansa. Young oli vielä pahempi.
Myöhemmät "profeetat" , kuten Hinckley ja Monson.... Eipä näytä olevan mitään erityistä yhteyttä "Elohimiin" heillä.
Israelin profetia loppui Malachiin, profeettoja ei sen jälkeen ole, jos joku väittää profetoivansa, hän puhuu omiaan.
Teillä on eläviä profeettoja, joten kerro mitä heille on ilmoitettu . Muutkin kysyvät, joten jään odottamaan muiden mukana.
On kummallista että kukaan mormoni ei osaa kertoa mitä ilmoituksia on saatu profeetta Monsonin kautta.
Ei yleiskonfferenssipuheet ole ilmoitusta. Ne ovat vain matkakertomuksia ja vanhojen pyhiksien puuduttavaa toistoa. Jos uutta ilmoitusta tulee niin se täytyy hyväksyä pyhäksi kirjoitukseksi jäsenten yhteisellä äänellä.
Kysyin viestin alussa, että milloin viimeksi on tullut oikeaa ilmoitusta? Sellaiseksi ei lasketa yleiskonfferensseissa esitettyjä ihmisajatuksia joissa on mukana pyhiä kirjoituksia.
Eli kysymys kuuluu uudestaan, milloin on tullut pyhiksi kirjoituksiksi kelpaavaa ilmoitusta? Ja mikä oli sisältö?
Pyhiksi kirjoituksiksi kelpaavaa ilmoitusta on ainakin Perhe: julistus maailmalle vuodelta 1995.
Tuonhan Hinckley esitteli melkein virkakautensa alussa. Sitä oli valmisteltu kirkossa pitkään jo ennen Hinckleyn aikakautta. Homofobia oli yksi syy perhejulistukselle. On huvittavaa, että alkuaikojen mormonit ja varsinkin "profeetat" rikkoivat perhejulistusta törkeästi.
Valitettavasti MAP-johtajat ovat tulleet erittäin varovaisiksi sen suhteen mitä uskaltavat sanoa, koska he ovat joutuneet syömään sanojaan ja joutuneet naurunalaisiksi pieleen menneiden julistuksien takia. Presidentti Monson ei muutenkaan sanonut mitään viime konferenssissa huonon kuntonsa takia. MAP-kirkko on nyt heikossa vaiheessa jossa nykyinen profeetta on lähes toimintakyvytön mutta kuitenkin vielä hengissä.
On varmaan mormonikirkolle parasta etteivät sen profeetat saa "ennustuksia", kun kerran pieleen ovat menneet entisetkin ja vanhoja pitää korjata ja selittää sen mukaan mitä ympäröivä valistunut ja jäsentensä tasa-arvoon pyrkivä yhteiskunta säätää ja miten tieteen avulla saatu tieto asioita valaisee.
Mormoniuskonto on yksi nuorimpia uskontoja, mutta on silti heikossa hapessa ellei henkitoreissaan, niissä kohdin joiden piti olla sen synnyn syy, "palautuksissa".
"mitä ympäröivä valistunut ja jäsentensä tasa-arvoon pyrkivä yhteiskunta säätää ja miten tieteen avulla saatu tieto asioita valaisee"
Hengellisistä asioista länsimainen yhteiskunta ja tiede ovat melko vaiti. Siksi tarvitaan profeettoja.
Ei tieteen ole tarvis keksiäkään "hengellisyyksiä" ,joilla kai tarkoitat uskontojen luomia oppeja ja tarinoita, mutta tiede pystyy sanomaan mitkä uskontojen tässä maailmassa tapahtuneiksi väittämät asiat ovat tosia, mitkä eivät.
Jos uskonnot hengellisyyksineen saisivat määrätä, osa ihmisistä ehkä olisi yhä orjina sekä monet sorrettuina joko ihonvärin,sukupuolen tai sukupuolisen suuntauksensa vuoksi .Yhdysvaltain maallinen lainsäädäntö eikä profetta ovat pelastaneet monet teidänkin uskontonne sorrolta .
Mutta kun lukee Mormonin kirjaa tulee vakuuttuneeksi, että nykytiede ei tiedä hengellisistä asioista mitään.
Vaiti ovat myös mormoniprofeetat kun ilmoituksia ei tule.
Onhan Thomas S. Monson saanut ainakin yhden virheettömän ilmoituksen. Teidän (MAP-kirkon jäsenien) tulee maksaa täydet kymmenykset ja vielä enemmänkin.
On kahdenlaisia uskovaisia: niitä, jotka täydestä sydämestään uskovat ja luottavat usjonsa kohteeseen, ja löytävät rauhan kyseenalaistamatta mitään, ja sitten niitä, jotka vastoin järkeään puhuvat ja julistavat uskovaisina, ehkä etsivät uskoaan, mutta ymmärtävät, että nämä sanat ja todistukset ovat tyhjää, niiden takana ei ole mitään.
Jälkimäiset ovat harhaanjohtajia, koko elämänsä valheessa eläviä olentoja, joiden arvo riippuu siitä kuinka hyvin heidän sanoihinsa uskotaan. Itsekin alkavat ajatella, että ovat kuitenkin siunattuja, kun raha ja valta kerääntyy ympärille. Lopuksi he saattavat itysekin uskoa vaöheisiinsa.
Kuten itsemurhapommittajat, jotka uskovat paratiisiin kuoleman jälkeen, myös tyhjää puhuvat uskonjohtajat tulevat ällistymään, kun ovi takana sulkeutuu ja se uusi ulottuvuus aukeaa. Ehkä siellä ei olekaan mitään! Kaikki turhaa.