Löytyisikö mitään tahoa joka voisi teettää aidon kyselytytkimuksen halukkuudesta muslimimaahanmuuton kieltämiseen? Australiassa sellainen uskallettiin tehdä ja tulos oli, että noin puolet kansasta haluaisi kieltää muslimien maahanmuuton. Amerikassa aihe on ollut tapetilla Trumpin ehdokkuuden myötä.
Suomessa valtamedia ei uskalla edes kajota aiheeseen suvakkivihanpidon ja rasistiksi leimautumisen takia. Suomessa ei ole sananvapautta kun toimittajien enemmistö on suvakkeja, ja loput eivät uskalla kirjoittaa päätoimittajan linjaa vastaan.
Väittäisin, että Suomessa luvut olisivat samaa luokkaa kuin Australiassa.
http://www.abc.net.au/triplej/programs/hack/half-of-australia-wants-muslim-ban/7865630
Suomessa valtamedia ei uskalla edes kajota aiheeseen suvakkivihanpidon ja rasistiksi leimautumisen takia. Suomessa ei ole sananvapautta kun toimittajien enemmistö on suvakkeja, ja loput eivät uskalla kirjoittaa päätoimittajan linjaa vastaan.
Väittäisin, että Suomessa luvut olisivat samaa luokkaa kuin Australiassa.
http://www.abc.net.au/triplej/programs/hack/half-of-australia-wants-muslim-ban/7865630
Vastaukset 19
Vanhimmat
Japanin malli paras.
Ei tässä kannata mitään malleja esitellä, kun maassa ei saa edes teetettyä kunnon mielipidetiedustelua aiheesta.
Se siitä lehdistönvapaudesta. MV-lehti ja Magneettimedia tuottaa omaa sontaansa, mutta kuka nyt niiden galluppeihin uskoo. Nyt tarvittaisiin joku valtamedian taho joka uskaltaisi teettää mielipidetutkimuksen aiheesta, ihan niinkuin Australiassakin tehtiin.
Se voisi olla ensimmäinen vaihe, että saadaan painetta poliittisten päättäjien suuntaan.
Suomessa on hiljainen enemmistö ihmisiä jotka eivät lähden tanssimaan suvakkien tai uusnatsien pillin mukaan ja lähden kadulle mieltänsä osoittamaan.
Meidän lehtemme Vihreä lanka olisi sopiva gallupin tekijä, vasemmistolehtien toimittajat voisivat auttaa kyselyn manip.. siis tekemisessä.
Tarvitaan vähintään kaksi tai kolme kattavaa mielipidetiedustelua eri tahojen tekemänä.
On käsittämätöntä, ettei näin tärkeästä ja koko kansaa ja sen tulevaisuutta koskettavasta asiasta ole tehty kunnollisia ja luotettavia mielipidetiedusteluita!
Puolueiden kannatusta kyllä jaksetaan mitata toistuvasti. Eikö ne voisi nyt hetkeksi unohtaa, kun maassa on toimiva hallitus ja eduskunta, ja laittaa tämä mielipidetiedustelukoneisto selvittämään mitä kansa haluaa maahanmuuton kanssa tehtävän? Sipilä saa kohta muuten kananmunia niskaansa missä sitten liikkuukin omassa kotimaassaan.
Suomalaiset haluavat elää rauhassa ja uskoisin kaikkien muidenkin toivovan, että nykyisenlainen maahanmuutto loppuisi tai lopetettaisi kokonaan! Kummin vain.
Voisimmehan ilmoittaa EU:lle ja mille nyt vain, joka vetää hernettä nenäänsä, että Suomi auttaa vast'edes VAIN pakolaisleirellä ja kohdemaissa - tehokkaasti, oikeudenmukaisesti ja pyrkii sekä parantamaan pakolaisten oloja että poistamaan pakolaisuuden syitä.
Tänne jo tulleista voidaan valita esimerkiksi 1000 eniten avun tarpeessa olevaa ja parhaiten integroitumiskelpoista (ihminen jonka taustasta ei löydy rikollisuutta) autettavaksi väliaikaisesti, kunnes tilanne rauhoittuu ja selkiytyy. MUUT ON PALAUTETTAVA kotimaihinsa tai naapurimaiden leireille. Joka ei kotipaikkaansa kerro, palautettakoon valitsemalleen leirille ja jos sekään ei kelpaa, niin sanottakoo että hänet lähetetään sitten leirille, joka parhaiten kykenee ottamaan vastaan.
Suomessa rikoksia tehneet on johdonmukaisesti ja armotta palautettava omiin tai muihin alueen vankiloihin vaikka MAKSUA VASTAAN!
Sana kiirii nopeasti, että Suomeen ei kannata mennä, koska sieltä palautetaan. Sana kiirii myös rikollisille Suomessa nopeasti, että rikoksia ei kannata tehdä.
Aluksi pitää tietenkin ilmoittaa Suomen ehdoton linja median Suomessa ja ulkomailla sekä eritoten Suomen vastaanottokeskuksiin.
Rikollisille ei pidä antaa armon käydä oikeuden edessä silloin, kun kyse on vakavista ja tahallaan tehdyistä rikoksista. Muulloin käytettäköön viisasta harkintaa yhdessä rikollisen kanssa, jottei hän esimerkiksi joudu teloitetuksi pikkurikoksesta kotimaassaan.
Juuri näin! Olen täysin samaa mieltä. Rikolliset takaisin kotimaihinsa ja apu niille, joille se oikeasti kuuluu.
Mielestäni Euroopassa tehtiin vastaava kysely. Tuloksena, ettei ISLAMISTEJA haluta maihin. Katson, josko löydän sen linkin.
Meitä ainakin periaatteessa sitoo EU:n ja YK:n yhteiset säännöt. Pitää olla ovela, että toimitaan kutakuinkin sovittujen sääntöjen puitteissa. Mallia voitaisiin ottaa esim. Unkarista ja Tsekistä, jotka toivat esiin että ottavat vain kristittyjä pakolaisia. Ja ehdottomasti väliaikaiset oleskeluluvat nopeasti käyttöön niinkuin Tanskassa ja Ruotsissa, muutoin tänne alkaa lappaamaan taas väkeä.
Kun pari kolme luotettavaa gallupia on tehty, niin sitten hyvin valmisteltu kansalaisaloite eduskuntaan. Ei mitään aloitteita jotka tiedetään kaatuvan jo ensimetreillä. Sellaiset pitää muotoilla juristin tai parin kolmen juristin kanssa.
Ehdotus voisi olla vaikka, että "Kiintiöpakolaisten osuudessa tulisi ottaa huomioon pakolaisten kyky sopeutua suomalaiseen yhteiskuntaan ja kristilliseen kulttuuriperintöön, jonka vuoksi pakolaisten valinnassa tulisi suosia maita ja ihmisryhmiä, jotka omaavat kristillisen uskonnollisen ja kulttuurillisen taustan." Kristityt ovat vainotuin ihmisryhmä maailmassa tällä hetkellä, siksi Suomen tulee auttaa eniten apua tarvitsevia ihmisiä.
150 000 nimeä alle ja katsotaan mitä alkaa tapahtua.
Jos kiintiöpakolaisia täytyy ottaa solidaarisuuden nimessä, niin otettakoon ne vaikka etelä-Amerikasta kuten Australia päätti tehdä. Edellinen Australian hallituksen päätös oli että otetaan vain kristittyjä Syyriasta, ja nekin vain naisia ja lapsia, johon UNHCR vastasi että ei käy erotteleminen, ja lähettivät pääosin muslimeja. Australia vastasi että kiitos ei, otetaan pakolaisia sitten etelä-Amerikasta. Ne jotka tulevat veneellä laittomasti, saavat elinikäisen kiellon tulla maahan vaikka olisi ns. ystävällisen maan passi. Niinpä turha yrittää vaikka saada Uuden Seelannin kansalaisuutta, stoppi tulee rajalla.
Tässä+kesäkuinen+kysely:+
http://www.pewglobal.org/2016/06/07/euroskepticism-beyond-brexit/
Hyväksytkö+EU:n+pakolaispolitiikan:
EI+sanovat:+
Kreikka+94%
Ruotsi+88%
Italia+77%
Espanja+75%
Unkari+72%
Puola+71%
UK+70%
Ranska+70%
Saksa+67%
Hollanti+63%
Näin+uudempaakin+grafiikkaa.+Täytyy+kaivaa+esille.+Tämäkin+kertoo+suunnan.
Saksalaisia ei kannata uskoa, koska he leikkivät "seuraa johtajaa"-leikkiä. Saksassa nimittäin ylemmän kunnioittaminen ja arvostaminen on edelleen sen tasoista, ettei johtajaa saa arvostella ja vaikka todetaankin asioiden menevän pieleen, niin johtajaa puolustellaan sillä, että hän on vain kohdannut suuria vaikeuksia. Näin sanovat saksalaiset itse, kun heiltä kysyttiin mielipidettä Merkelistä Etelä-Saksan pääkaupungissa.
Kreikkalaiset taas ovat individualisteja, mutta onhan pakolaisvirta siellä suurin. Toisaalta kreikkalaiset ovat yllättäen siinä hyvässä asemassa, että melkein kaikki vain kävelevät läpi matkalla Saksaan ja Pohjoismaihin.
Tuohon+Saksan+osuuteen+jossa+EU:n+pakolaispolitiikkaa+ei+hyväksy++67%+saksalaisista+on+jo+tullut+muutos+vieläkin+nihkeämpään+suuntaan.+Nyt+yli+80%+saksalaisista+haluaa+muutosta+Merkelin+pakolaispolitiikkaan.
Koko+EU:n+alueella+yli+70%+vastaajista+pitää+nimenomaan+maahanmuuttoa+suurimpana+uhkana+koko+EU:n+olemassaololle.+
Mitä+lukuja+päättäjät+vielä+odottavat+ja+mitä+tapahtumia+vielä+haluavat++ennen+kuin+ymmärretään+tehdä+oikeat+johtopäätökset+ja+muuttaa+järkevälle+tolalle+tämä+"hädänalaisten+auttaminen"+?
Entä Suomi? ... Ja kuuleeko tai näkeekö ja uskooko tai tajuaako JUHA?
Tässä on, joku lukija laittoi jo aiemmin (eilen muistaakseni) tänne palstoille. Eurooppa ei halua ISLAMISTEJA maihinsa.
Kannattaa levittää. Valtamedia ei taatusti mainitse tästä mitään.
https://www.welt.de/politik/deutschland/article158319248/Europaeer-wollen-keine-Muslime-als-Asylbewerber.html
https://translate.google.com/translate?sl=de&tl=fi&js=y&prev=_t&hl=fi&ie=UTF-8&u=https://www.welt.de/politik/deutschland/article158319248/Europaeer-wollen-keine-Muslime-als-Asylbewerber.html&edit-text=
Tässä sama artikkeli Suomeksi Googlen kääntäjällä.
Kyllä se on kumma kun tällaiset jutut eivät edes ylitä uutiskynnystä Suomessa, saati sitten jos edes paikallista Gallupia teetettäisiin!
Tätäkö tarkoittaa demokratia ja kansanvalta? ... hmm? ... hmm? .
Elämme näennäisdemokratiassa, jossa valtaa käyttää media ennakkosensuurin muodossa.
Nyt olisi todella hyödyllistä, että mielipidetiedustelun tekisi joku "arvostettu" media. Haastan siis kaikki mediat mukaan kilpaan, kuka ehtii ensin!
Sitten voitaisiin myös miettiä miten voimme vaikuttaa pakolaisuuden syihin ja miten parhaiten auttaa pakolaisia leireillä ja ihmisiä hädässä kotimaissaan.
Voisimme tehdä NIIN PALJON ENEMMÄN paikanpäällä ja aiheuttamatta suomalaisille ongelmia lainkaan!
MUSLIMISAATIO ON PEIKOISTA KAMALIN JA LÄHINNÄ. Ken uskoo, tietää. Ken ei, voi häntä!
ei yllätä, ettei juttu ylitä uutiskynnystä valtamedioissa. tästä näkee että tarvitaan uutta tolkun valtamediaa, jota ollaan jo puuhaamassa. ensi kevään kuntavaalit toivottavasti tuovat menoon muutosta.