Luokat järjestyksessä (paras ekana)
1. Rikkaat akateemiset
2. Yli keskituloiset akateemiset
3. Rikkaat
4. Keskituloiset
5. Työläiset
6. Pakolaiset
7. Eläkeläiset
8. Työttömät
1. Rikkaat akateemiset
2. Yli keskituloiset akateemiset
3. Rikkaat
4. Keskituloiset
5. Työläiset
6. Pakolaiset
7. Eläkeläiset
8. Työttömät
Vastaukset 24
Vanhimmat
Näin on. Tämä selittää myös rasismin eläkeläisten ja työttömien joukoissa. He tuntevat jäävänsä pakolaisten taakse valtion tukijärjestelmässä. Ikäänkuin olisi n määrä ilmaista rahaa jaettavana tukia ja pakolaiset vievät siitä x osan.
Eikö ne sitten vie?
Periaatteessa joo. Mutta ne on tukia! Miksi joku ansaitsisi tukia enemmän kuin toinen. Mitä väliä sillä on että pakolainen leikkaa suomalaisen työttömän tukia? Molemmat ovat yhtä turhia yhteiskunnan kannalta.
Ajatteletko yhtään mitä kirjoitat. Kukaan ei ole työtön omasta halustaan, että tyhmää syyllistää työtöntä. Se raha mikä mätetään loisiviin pakolaisiin saatas monta työpaikkaa sairaaloihin ja vanhusten hoitoon.
Jos pitää olla noin autistinen niin mieti tätä:
Pakolaiset ovat enemmän turhia. Ensinnäkin heistä olisi helpompi päästä eroon ja toisekseen heistä saatava hyöty on suorastaan negatiivista, ja paljon enemmän negatiivista kuin työttömistä ja eläkeläisistä ikinä. Eläkeläiset ja työttömät ovat myös oikeutetumpia tukiinsa. He, tai pahemmassa tapauksessa edes heidän vanhempansa, ovat jossain vaiheessa maksaneet veroja tälle yhteiskunnalle. Pakolaiset eivät ikinä.
Me olemme enemmän vastuussa omista ihmisistämme kuin koko maailman väestöstä. Suomen pitää pitää ensisijaisesti huolta itsestään ja omista kansalaisistaan, tai se lakkaa pian olemasta.
Työtön on joskus tehnyt työtä yhteiskunnan eteen ja maksanut veroja. Jos nyt yhteiskunta maksaa työttömälle 650 eur/kk (miinus verot takaisin yhteiskunnalle), niin se ei ole iso vahinko.
Matulle maksetut ovat "ilmaista rahaa" saajalle. Eikä ne tule takaisin missään muodossa yhteiskunnalle. Yhteiskunta vain maksaa!
Miten niin helpompi päästä eroon? Kyllä mä keksin monta helppoa tapaa päästä eroon työttömistä kantasuomalaisista. En näe mitään eroa miksi heitä pitäisi kohdella jotenkin samanarvoisesti kuin matuja.
"Me olemme enemmän vastuussa omista ihmisistämme kuin koko maailman väestöstä. Suomen pitää pitää ensisijaisesti huolta itsestään ja omista kansalaisistaan, tai se lakkaa pian olemasta."
Me olemme vastuussa suomen valtion menestyksestä! Jos "omat ihmiset" ei pysty siivittämään meitä kasvuun niin sitten Team Suomi tarvii vahvistusta muualta. Jos nyt on suomessa työtön, on sitä myös 10v päästä. Työttömät maksaa liikaa. Karkoitetaan siis KAIKKI TYÖTTÖMÄT (ulkkarit, suomalaiset jne ja ne joilla ei ole tarpeeksi koulutusta pärjäämiseen) ja houkutellaan akateemisesti menestyneitä uusia suomalaisia tänne.
Tässä on kyllä ideaa. Jos kerran matut ulos niin miksi pitäisi siihen lopettaa? Voisimme muuttaa niin, että Suomen oleskeluluvan menettää niin kantasuomalainen kuin ulkomaalainen jos viimeisen 3v sisällä kotitalouden verotuksen hyötysuhde on negatiivinen. Olisi vähän motivaatiota paiskia töitäkin tai perhe lentää maasta ulos.
Ja minkähän maan riesaksi voisimme kipata oman hukkaväestömme? Ottaisiko joku vastaan suomalaisia "pakolaisia"? Suomi lakkaisi olemasta puolessa sukupolvessa noilla eväillä, tuolla ja sen yläpuolella olevalla postauksella. Ei siinä, että te globalistit siitä edes välittäisitte.
Olen työtön.Maksanut kyllä työssäoloaikana veroja MILJOONAN.
Entäs sinä?
Tottakai ottaisi. Poliittinen pakolaisuus on täysin ok.
Ja eihän se meidän ongelma ole vaan niiden jotka ei pääse enää takaisin
Työttömille ja eläkeläisille omat leirit ja piikkilangat ympärille....
Mutta miksi? Työttömien ja eläkeläisten haitta ympäristölleen on korkeintaan esteettinen. Nämä "pakolaiset" puolestaan ovat oikeasti vaarallisia.
Työttömät, pakolaiset ja eläkeläiset elää minun verorahoilla. Yhtä vaarallisia ovat minusta nämä mun lompakolle.
Jollei tililläs ole milliä,niin turpa kiinni.
On useempi milli
Olettepa surkeita ja kurjia työttömien parjaajia. Itse hyvätuloisena akateemisena eläkkeensaajana olen aina työttömän puolella ja autan läheistä työtöntä,myös hyvin koulutettua, niin paljon kuin ikinä voin.
Kuinka monen vuoden elämisen sä oot valmis maksamaan suomessa asuvalle työttömälle?
Oletko huomioinut KylläOnNäin, että suurin osa nykyeläkeläisistä elää työeläkkeellä, jolla ei ole mitään tekemistä Kelan tai sinun lompakkosi kanssa.
Katso palkkalaskelmaasi, josko siinäkin kerätään sinulle työeläkettä. Vai satutko tietämään, mikä on palkkalaskelma?
Tuosta puuttuu eliitti ja punavihervasemmistolaiset yms Sdp:n jäsenet, jotka heti nousee arvoasteikossa pääsee julkkiksiksi. tietyt ulkomaalaiset samoin.
Aloittaja! Sinun olisi pitänyt laittaa lista toisinpäin, eli ne akateemiset sinne pohjalle. No, voidaan me mielessämme kääntää, kun ajattelemme ihmisarvon kannalta listaa.
Pakolaiset menevät työläisten edelle.