Vain EU:ta kannattava voi julkaista tällaista?

Itasekesk.pu

Näin täytyy todeta, kun lukee tällä palstalla v 2009 julkaistun ylistysjulkaisun sitä, että Armoitettu IPUmesenaatti Pesonen on ollut paikallisradiossa.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/8501288/pesonen-tayden-tunnin-radiossa-26-9-

On enemmän kuin törkeää lukijoiden pilkkaa julkaista tällaista itsekeskeistä paztkaa ja pilkata siten lukijoiden älykkyyttä:
"Oli ilahduttava sattuma että kuuntelin Järviradiota lauantaina puolenpäivän jälkeen. Antti Pesonen oli kanavalla tunnin mittaisessa haastattelussa, jossa käytiin huolella läpi vaalirahoitusskandaalia ja Suomen poliittisen järjestelmän alennustilaa.

Rahoituskorruption yhteydet kansan tahdon vastaiseen politiikkaan nousivat laajasti esille. Paljon puhuttiin arvovalinnoista: siitä minne määrärahat kohdennetaan valtion ja kuntien budjeteissa. Käsiteltiin myös syitä siihen, miksi rahat eivät riitä peruspalveluihin eivätkä riittäneet edes nousukaudella.

Ohjelman jälkipuoliskolla kuuntelijat saivat esittää kysymyksiä Pesoselle. Puhelin soi jatkuvasti. Puolentusinaa puhelua ehdittiin ottaa. Kaikki soittajat olivat hyvin huolissaan maan tilasta ja pitkään jatkuneesta väärästä yhteiskuntakehityksen suunnasta. Vaalirahoitussotku on selvästi aktivoinut ihmisiä ottamaan kantaa muihinkin asioihin. Vuosien patoutumat alkavat purkautua. Kuuntelijoiden kommentit olivat tasokkaita eikä yhtään vastaväittäjää ollut.

En usko että soittajien joukossa olisi ollut yhtäkään ipulaista. Sen verran pystyy sanomaan korvakuulolta että porukka vaikutti ulkopuolisilta."

Persoona vaihtuu kirjoituksen puolessa välissä kuuntelijasta studiossa olleeseen kiireiseen toimittajaan tai Pesoseen itseensä, mutta voiko olla mahdollista, että järviradion toimittaja erottaisi IPUlaisten puheäänet normaalisoittajien puheäänistä ?

IPU saa mielessäni uuden merkityksen Itsekeskeisyyden pullistumana.

4

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pesosen.läpimurot

      daDAA kannattaisiko jo pyytää järviradoilta uusinta tuosta kaikkien aikojen lähetyksestä? Niin kauan se on jo täällä s24 palstalla pysynyt päällimmäisenä puheenaiheena.

      Olisi kiva kuulla tuollainen hitti!

    • imelän.pistävä.tuoks

      Täytyy kyllä olla jotain täysin umpisakeaa plorotusta korvien väli täynnä, jos moisia itsekehuja postaava kuvittelee luotsaavansa jonkun nanokerhon tuolla tyylillä jonkinlaiseksi edustajaksi edes takahikiän kuntaan. Tuohonhan se taisi kunnallinenkin edustamien tyssätä vai kuinka?

      Tahallistahan tuon täytyy olla, siis eu.n myyrä, vai voisiko Pesonen olla vaan niin kertakaikkisen tyhmä ja itserakas? Ei kai nyt sentään, olisiko vähän kuin Keisarin uudet vaatteet, tyylin menoa..

    • niinpä.niinpä.niin

      Uskomatonta jos ei tunne tapausta...

    • kuuntelis.kasetilta

      Narsistinen narrina saa jo loppua, muuten heitän mereen koko toosan ja ilmiannan järviradioin kumouksellisesta kiihotuksesta suoraa eu tuomioistuimeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2246
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      104
      1674
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      82
      1347
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      128
      1343
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1246
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      64
      1118
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1091
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1037
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      962
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      834
    Aihe