PInkerton-sarja

Sattuiko joku katsomaan pe TV1:n uuden Pinkerton-sarjan jaksoa? Siinä oli kohta, jossa Allan Pinkerton selosti ison firman rikosepäilyjä ja käännöksen mukaan Will vastasi "FBI pyysi sinulta apua?" Minulta jäi valitettavati kuulematta, miten se alkuperäinen repliikki meni eli oliko moka itse sarjassa vai käännöksessä. (Toim. huom: FBI on perustettu vasta 1900-luvun puolella, joten jonnekin 1860-luvun puoliväliin sijoittuvassa sarjassa ilmaus olisi aivan väärässä paikassa.)

Mietin muuten avausjaksossa, kun yhdellä junarosvolla oli käsissään ihan selvä "Yellow Boy" eli messinkirunkoinen Winchester-kivääri, että siinä olisi voinut olla samanlainen aikavirhe. Mutta se on siinä ja siinä, ko. mallin valmistus alkoi 1866.

6

112

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luuloharha

      Areenastahan tuon voi tarkastaa.....luulisin.

      • kjhjhg

        Ei voi tarkistaa enään, 1. jakso jo poistunut.


      • kjhjhg kirjoitti:

        Ei voi tarkistaa enään, 1. jakso jo poistunut.

        Ensimmäisen kysymykseni osalta varmaan mahdollista. Pitää kokeilla.
        Toisen osalta pitää kysyä muistinvaraisesti: oliko se sijoitettu Kansas Cityyn 1865 vai myöhemmin, mielestäni siinä vuosi mainittiin. Jos 1865, niin "yellow boy" oli vuoden etuajassa :)


      • jgjfhdgh

        Anna palaa, Frank ;)


    • Löysinpä sitten jäljen... Eli muistin oikein, aloitusjakso oli ajoitettu vuoteen 1865. Havaintoni historiavirheestä oli siis oikea, koska rosvon käsissä olleen kaltaista kivääriä (Winchester Yellow Boy) alettiin valmistaa vasta 1866.

      • miettijä-

        jos rosmo oli saanut käsiinsä aseen prototyypin. Saattoi olla jopa aseen testaaja. ei voi tietää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      43
      2084
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      90
      1045
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      293
      920
    4. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      298
      843
    5. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      75
      820
    6. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      49
      819
    7. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      704
    8. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      90
      665
    9. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      63
      658
    10. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      33
      623
    Aihe