Suomen rikoslaki tuntee käsitteen "hyvässä uskossa toimiminen". Tämä on vastakohtana termille "vilpillinen mieli", ja tarkoittaa että "henkilö on toiminut lain mukaan vilpittömässä mielessä, kun hän ei ole tiennyt eikä olisi pitänytkään tietää sellaista oikeudellisesti merkityksellistä asiaa, joka kuitenkin vaikuttaa asiaan".
Jos ihminen kuitenkin joutuu eksytyksen uhriksi, toimien vilpittömässä mielessä, koituuko tämä hänen tuomiokseen lopun aikoina? Maksaako tämä ihmiselle helvettipaikan?
Jos ihminen kuitenkin joutuu eksytyksen uhriksi, toimien vilpittömässä mielessä, koituuko tämä hänen tuomiokseen lopun aikoina? Maksaako tämä ihmiselle helvettipaikan?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Maallinen laki on monessa kohtaa kuin pellen touhua, ja viranomaiset eivät kaikki lue sitä samalla tavalla, jos ollenkaan. Usein lain käyttö on ollut tarkoitushakuista ja puolueellista. Joillakin asenteena, että laki on tehty kansalaisten kyykyttämistä varten.
Sinä et toimi HENGESSÄ! Tuo on puhdasta LAKIHENKISYYTTÄ, kuolettavaa USKONNOLLISUUTTA!
Jos etsii Jumalaa vilpittömästi, niin Hän pystyy kyllä pitämään lapsensa oikealla tiellä. Uskossa kasvaminen on prosessi. Ihminen oppii vähitellen tajuamaan Jumalan suuruutta ja myös omaa pienuuttaan. Kristityt eivät ole täydellisiä, he ovat armahdettuja syntisiä. Jos sydän on vilpitön, niin Jumalan armo kattaa yrityksen ja erehdyksen välisen kuilun.
Siis häh? Jos esim. hindu törmää ensimmäistä kertaa kristinuskoon jonkun menestysteologisen Tommy liljan kautta ja tulee "uskoon", tietämättä siis mistään muista raittiista suunnista, miten Jumala pitää tuon lapsensa oikealla tiellä? Kertomalla, että "pysy poissa tuon Loljan eksytyksestä, mene luterilaiseen seurakuntaan?"
Entäpä jos ei ole edes Tommy Liljasta kuullut, vaan etsii Jumalaa vilpittömästi shaivismin sisältä? Om namah Shivaaya...?
Täysin mahdollista. Kasvoin itse jokseenkin legalistisessa seurakunnassa. Se johti puutteelliseen armonkäsitykseen ja uupumiseen.
Pohdin jopa uskosta luopumista. Mutta siinä prosessissa ollessani Jumala johti minut toiseen yhteisöön. Ei liene sattumaa, että ko. seurakunnassa alettiin opiskelemaan heti tuloni jälkeen galatalaiskirjetta, joka puhuu armosta.
Tuosta ajasta on jo 30 vuotta. Uskon vahvasti, että vilpitön etsijä löytää. Olen muuttanut maata koko aikuiselämäni ajan noin kolmen vuoden välein ja seurakunnat ovat vaihtuneet. Täydellistä seurakuntaa ei ole olemassakaan. Joskus olen joutunut elämään vuosia ilman että olen tuntenut yhtään kristittyä.
Uskossa kasvaminen on kuitenkin Jumalan ja minun välinen asia, se ei ole joukon mukana kulkemista. Jumala johdattaa niitä, jotka kulkevat rukoillen.
Tässä keskustelussa puhutaan kristinuskosta. Jätän Jumalan huoleksi ne, jotka eivät ole kuulleet kristinuskosta. Ja toivon tietenkin, että joku heille siitä kertoo. Olen itse keskustellut uskosta niiden kanssa, joita omassa elämässäni olen tavannut. Useimmiten heidän omasta aloitteestaan.
Mihin yhteisöön? Puhu suusi puhtaaksi!
Ihminen tuomitsee itse itsensä sen mukaan mitä tuntee tehdessään minkä tekee. Tämä sisältää myös anteeksiannon.
Rikoslaki opastaa tietenkin sen mukaan kuka ja miten sitä tulkitaan. Korkein oikeus äänestää tarvittaessa.
Ja sitten oli näitä, jotka eivät osaa erotella, mikä on Raamattua, ja mikä Suomen rikoslakia.
Elikkäs, jos suomen rikoslakia ja "toimimista vilpittömässä mielessä" ei voida soveltaa uskonasioihin, niin se oikea raitis seurakuntayhteys on löydettävä heti ensimmäisellä yrittämällä?
Jos jää menestysteologien katalaan ansaan, niin se on sitten oma murheenkryyni ja Helvettimatka on edessä...?
Hei-
Luukas 12:47-48 kertoo asiasta. Tuo jakeen rangaistus on tietenkin aikansa rangaistuskäytönnön raganistus- eli vertauskuvallinen tänään, ettei kenellekään raippoja anneta. Rinnastetaan vertaus nyt vaikka sakkolapun määrään.
Ihmisen omatunto, on suhteessa oman tiedon määrään ja laatuun- ja oikeudenmukainen tuomari huomioi tämän asian.
Synti on omantunnon asioissa siis yksilöllinen ja suhteellinenkin asia jossakin määrin, siinä miten ihminen itse suhtautuu käsi sydämellä Jumalan edessä siihen minkä itse näkee omantuntonsa valossa oikeaksi. Tieto on ihmisillä erilainen.
Varmaa on että Jumalan ns. 10- käskyn täydellinen laki, opettaa synnin ajan loppuun saakka; Room 3:20,31, Matt 5:17-18, Luuk 16:16-17, Ilm 12:17/14:12, Jaak 2:8-13, 1 Joh 2:1-6, 5:3, mm.
Tämä laki toimii "sydämessä" eli Jumalan Henki puhuttelee ihmisistä aina tämän lain arvoilla.
Jumalan Henki -Jumala itse puhuttelee ihmistä; Hebr 10:16.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija
Jarin hostel 2 karmaiseva paikka.