Jämi säätiö lähetti uuden avustuslaskun kunnalle

Jämijantteri

Jämi säätiö anoo Jämijärven kunnalta avustusta 8.000 euroa 2.630 euron
aurauslaskuun menneeltä kaudelta, loppuvuonna erääntyviin noin 4.200
euron lainan lyhennyksiin sekä noin 800 euron pohjavedentarkkailu-maksuihin.
Säätiön taloudellinen tilanne ei mahdollista näitä maksuja.

Avustushakemus on liitteenä 211.1.
Ehdotus: Kunnanhallitus keskustelee asiasta

24

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maksunaika

      Siinähän kuntalaiset maksatte päättäjienne hölmöilyistä. Kaikki vetivät kehittämishommissa omaan pussiinsa, sukulaisia ja seurapiiriä laitettiin töihin välittämättä siitä että osaamista ei ollut. Tämän päälle annettiin valtaa rajattomasti härskille lemppulaiselle opportunistille ja kaverilleen. Tämä pari on osansa ottanut ja ottaa lisää, mitään ette voi.

      Miettikää mitkä elementit olisivat olleet käytettävissä. Mitä olisi saatu aikaan jos osaamisella ja oikeudenmukaisuudella olisi ollut sijansa. Mutta kun ei.
      Uskomatonta kyllä, vieläkään peliä ei ole vihelletty poikki. Kun ei rohkeutta löydy, pitää vaan maksaa.

      • katsonteitäalaspäin

        liittoutuneet ja erilaiset liittojen puuuhapetet saanu toimia Jämillä ihan kun villissä lännessä. Jotain helvetin hankkeita saatu Jämille ja niissä kustu pohjamutia myöten. Samat urpot & kunnan rahanryöstäjät & hankehuijarit jatkaa vaan samaa rataa, Laitetaan niille kampoihin ja näytetään että ny se on loppu se pelleily !


    • Havainnut

      Maksunajan kanssa samaa mieltä. Markkinointi on pilattu juuri noin alusta alkaen. Mikä on Jämi säätiön rooli Jämillä? Mitä säätiölle on aurattu? Vai onko säätiössä munattomat miehet jotka maksattavat kunnalla muiden aurauksia?

      Jämi voisi olla jo pohjoisen keskusten tasolla ellei mäellä olisi omaan "vuoreensa" tuijottavia pikkusieluja, joilla ei ole ammattitaitoa mihinkään muuhun kuin oman edun tavoitteluun.
      Paljon ovat sössineet päättäjät jotka olivat päätöksen teossa reilut 10 vuotta sitten. Ja valitettavasti samat taitavat olla vieläkin naruja vetelemässä. On siinä uudella kunnanjohtajalla kova paikka, onneksi on pohjalainen nainen . ;)

      • kylläjämimaksaa

        Kyllä paskatäyttömäkimäinen jämin vuori on täynnä rahannyhtäjiä ja verottajan kusettajia, jämikeskuksen ja loma-asuntojen pääkihot sekä suksihuollon yhteyshenkilöistä hiihtoliittoon asti. Veronmaksajien kusettajia kaikki.
        Suksihuolto hiihtotunnelia vastapäätä myy kuititta suksia ja huoltoja , lisäksi näemmä suksea tuodaan pöydän alata myyntiin italiasta asti, ei siis mene maahantuojan kautta ainakaan, sen on patrolkin vahvistanut.
        Vuori jyrisee ja apinat laulaa


    • Jämijantteri

      Pakko noi vanhat auralaskut on maksaa, muutoin on umpihanki Jämin mäelle. No onneksi hiihtoladut pelaa ja suksia riittää.

      • heimosuo

        paskat ne mitään pelaa, ole koskaan pelannut.


    • erkkikarjal

      tämä on ihan anurettavaa. AINA ja VUODESTA TOISEEN jämikeskuksen yritykset nyhtää kuntaa.
      KOSKA tämä loppuu ?????

    • ijfde

      Loppuu aika pian.

    • heurekaa

      mikä ON jämisäätiö ??????????????????????

    • liukumiina

      Jämi vois anoo rahaa sieltä italiasta, vaik ihan mafiapomoilta... sieltähän ne suksetkin tänne ilmaseks liukuu kuulemma....

    • Hohoijaa

      Jämisäätiö on sellainen, jota ei oikeasti ole olemassakaan, käytännössä paperilaatikkofirma, jolla ei ole mitään toimintaa, muuta kuin tuottaa kuluja kunnalle.

      Toimiala TOL: 88999, Muut muualla luokittelemattomat sosiaalihuollon avopalvelut.

      Kotipaikkakunta Jämijärvi
      Yhtiömuoto Säätiö

    • jämisäätiönäppiintonni

      No sehän on ihana säätiö siinä mielessä jolta tosiaan voi NYHTÄÄ rahaa ... miten tämäkin säätiö ylipäätään varallisuuttaan jakaa ja kenen pussista ? Pyhällä hengellä ?

    • huhhahhuli

      Jäämisäätiö = jämikeskukseen liittyviä henkilöitä
      Jos näin,, naurettavaa farssia,,rahan tärveltämistä ja lopulta anotaan taas kunnalta rahaa kun säätiönkin pitää jostain rahaa saada.
      Hölmöläisten hommaa, aivan naurettavaa

    • ossoo66

      ja mikä idea tällä jämisäätiöllä on ?

    • siinäseon

      Antaa suojatyöpaikka ................................................

      • Kysynpähänvaa

        Onko Säätiöllä joku töissä?


      • jäminyhdyskunta
        Kysynpähänvaa kirjoitti:

        Onko Säätiöllä joku töissä?

        Niin, kuka on töissä Jämisäätiöllä ?
        Ihan huu-haa juttuhan tämä on koko säätiö.
        Kuinka hullu kunta voi olla että syytää rahojaan Jämisäätiölle ?


    • köyhänkylänsäätiö

      Jämisäätiön olemassaolo on hupaisa.
      Mistä säätiö saa rahansa ??????

      • Jobberdksliini

        Säätiö saa rahansa Jämijärven kunnalta.


    • yykaakooneeqq

      hyvävelijärjestelmää koko jämi

    • miekanssa

      pääsiskö mukaan

    • paskavuorellajämiseisoo

      jämisäätiö = kunta maksaa kaiken
      jämikeskus = kunta maksaa kaiken
      hiihtotunneli = kunta maksaa kaiken

      • wwwmolfi

        Koko Jämikeskus ja kukkulan toimintahan on suojatyöläisiä täynnä alueen perustajista lähtien.


    • itsekkaattyypit

      hiihtoporukka täysmulkkuja.
      Hajotkaa muualle piru vie

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5565
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1593
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1167
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe