Miksei vapaa-ajattelijain toimielimet näy juuri missään. Kirkko paasaa päivittäin tv:ssä, radiossa, lehdissä. Edes kerran viikossa 15 min. televisiossa olisi reilua. Varmaan löytyisi ilmaisia puhujia ateisteista.
Näkyvyyttä, näkyvyyttä!
Muri
1050
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Yleisradion lakisääteisiin tehtäviin ateismin levittäminen?
(Nythän pakollisten tehtävien listalla on hartausohjelmat...)
Pitää paikkansa, että liiton mediatiedotteet eivät ole läheskään aina päässeet isojen lehtien, radion ja tv:n uutisiin, vaikka muualla mediassa olisivatkin olleet esillä. Viimeksi vaparien edustaja taisi olla tv- ja radiouutisissa elokuun alussa, mutta melko harvoin sitä kuitenkin on.
Kirkko on samaan aikaan hionut mediapalvelunsa kirkon parhaaksi toiminnaksi. Uskontojournalismia on sitten kehitetty valtamedioissa pitkälti kirkon toiveiden suuntaan - varsinkin vuoden 2010 joukkoerokatastrofin ja kirkon vakavan huolestumisen ilmausten jälkeen.
Ja kiitos ideasta, kyllä myös jonkinlainen erityisehjelma voisi olla paikallaan, olkoon vaikka Uskomattomat tai Jumalattomat. Ainakin ensimmäinen tuotantokausi. Ensin.
Ylen lakisääteisenä tehtävänä on erilaisten väestöryhmien palvelu, ja enemmistöhän koostuu erilaisista vähemmistöistä. Näkisin ohjelman enemmänkin kulttuuriohjelmana kuin ateismin julistamisena.
Olisi myös hyvä, jos yksittäiset ihmiset lähettäisivät "kehittävää palautetta" ja toivomuksia eri toimituksille. Uutis, kulttuuri..
"Muuta mediaa" eli pieniä lehtiä ja radiokanavia on määrällisesti monta. Ei se ihme ole vaikka jokunen niistä ottaisi tiedotteen vaikka muutamasta isosta mediasta ei julkaisisi yhtäkään.
Minusta näppituntumalla uskonnot ja katsomukset aiheena ovat ylipäänsä painuneet hieman alemmas mediassa. Ja ei kai kirkon jäsenmäärän lasku enää mikään uutinen olekaan, kun sitä on vuosia jatkunut.
Liitto on kuitenkin läsnä sosiaalisessa mediassa, mikä on uusi asia verrattuna ihan vaikkapa vain 10-15 vuoden takaiseen tilanteeeseen.
Liiton vanha sähköpostilistakin on yhä olemassa, ja liiton face book -ryhmässä on mukana runsaasti väkeä,; infoa ja keskuselua välitetään hyvässä hengessä. Liiton lehti on myös netissä, ja sen jutut poikivat julkisuutta. Viime numerosta on ollut juttua jo parissakin blogissa, vaikka lehti ei ole vielä edes netisssä.
Lehti 3/2016 olisi toivottavaa saada nettiin.
Lehden erillisiä juttuja voi jakaa sosiaalisessa mediassaa. Monet jutut vaikka parin-kolmen vjuoden takaa ovat usein edelleen julkaisukelpoisia.
Lehdessähän on ollut mm. teemoja, eivätkä muutenkaan samat jutut toistu joka numerossa.
Vaikka yhteiskunta politiikassa pitää jaksaa jankuttaa samojakin juttuja vaan uudestaan ja uudestaan.
Ööh... 10-15 vuotta sitten ei oikeastaan ollut sosiaalista mediaa nykymerkityksessään. Paha siinä olisi aiemmin ollut ollakaan.
Olisi mielenkiintoista pohtia millä aikataululla va-liike on mediakenttään mennyt, siis koska "noin yleisesti" alkoi olla www-sivuja ja koska va-liitolla, entä FB jne.
Niin. Sosiaalisen median tulo mediamarkkinoille on "demokratisoinut" viestintää. Vapariliittokin pääsee aiempaa paremmin esiin, vaikka ison mediatalot eivät joitain tiedotteita julkaisisikaan.
Kirjallisen viestinnän lisäksi olisi parannettavaa myös puheviestinnässä. Asioita voi myös sanoa ääneen.
Nojaa... Minusta "demokratisoituminen" tapahtui jo silloin, kun nettisivujen teko tuli mahdolliseksi. Välissä oli pieni teknokratian kausi, kun sivustojen teko oli teknisesti hieman vaativaa.
Kuitenkin netin linkkipolut ovat todellisuudessa lyhyitä. Kirsi ei lue juttua siksi, että sai linkin Lasselta, joka sai sen Maijalta, jolle linkki tuli Niilolta, joka... Tiedotusvälineet edelleen paljolti päättävät mistä puhutaan.
Mutta jonkinlainen vallan vahtikoiran vahtikoira some on. Jos jostain ei puhuta, se voi silti saada some-näkyvyyttä, jos asia on riittävän merkittävä.
Avauksesa ihan hyvää asialllista vaparikritiikkiä.
Näitä lisää.