Janitskinin, MV-lehden ja sananvapauden puolesta! -mielenilmaisu perjantaina
Järjestä omasta kunnastasi yhteiskyyti mielenilmaukseen ja takaisin, niin matkakustannukset (auton vuokra, polttoaineet) korvataan osittain tai kokonaisuudessaan!
LEHDISTÖTIEDOTE
MIELENILMAUS SANANVAPAUDEN PUOLESTA SENSUURIA VASTAAN!
Stop MV-lehden ja Ilja Janitskinin vastaiselle ajojahdille!
Perjantaina 30.9. 2016 klo 13 – 16 Helsingin Oikeustalon läheisyydessä (Porkkalankatu 13) kokoonnutaan puolustamaan sananvapautta.
MV-lehti on tehnyt korvaamatonta työtä tuomalla esille lukuisia valtaeliitin ja valtamedian vähättelemiä tai pimittämiä tapahtumia ja asioita. Tästä syystä MV-lehti on joutunut politisoituneen valtiokoneiston ajojahdin kohteeksi.
Ruotsin mallin mukaisesti poliisijohto on lähtenyt mukaan ajojahtiin.
Ensin Helsingin poliisi yritti perustuslain vastaisilla keinoilla lopettaa koko MV-lehden toiminnan. Tässä epäonnistuttuaan se pyrkii nyt vangitsemaan lehden päätoimittaja Ilja Janitskinin. Kaiken lisäksi syyttäjä vaatii asian käsittelyä salaiseksi.
Mielenilmaisussamme puolustamme sananvapautta ja tuomitsemme MV-lehden ja Janitskinin vainon.
Kutsumme kaikkia sensuuria vastustavia tahoja puolustamaan yhdessä sananvapautta.
Myös vasemmistolaiset ja kaikki muut poliittiset ryhmät ja suuntaukset ovat tervetulleita puolustamaan sananvapautta kuuluisin sanoin:
“Olen eri mieltä kanssasi, mutta puolustan oikeutta eriävään mielipiteeseesi vaikka hengelläni.”
Tapahtuman järjestää puoluepoliittisesti sitoutumaton yhteenliittymä sananvapautta puolustavia henkilöitä, joukossa kokeneita tapahtumatuottajia, järjestöväkeä, yrittäjiä ja aktivisteja.
Mielenilmaisu videoidaan suorana lähetyksenä.
Kimppa- ja bussikyytejä järjestetään eri puolilta Suomea sponsoreiden taloudellisella tuella.
Järjestä omasta kunnastasi yhteiskyyti mielenilmaukseen ja takaisin, niin matkakustannukset (auton vuokra, polttoaineet) korvataan osittain tai kokonaisuudessaan. Lisätietoja tapahtumasivulta.
Mielenilmaisu on ilmoitettu asianmukaisesti poliisille ja tulee olemaan rauhanomainen ja päihteetön. Kansallismieliset katupartiot ovat tervetulleita. Tapahtumassa on kansan mikki kansallismielisille.
Suomalaiskansallisia symboleja, kuten Suomen lippuja kehotetaan tuomaan paikalle.
Tapahtumassa jaetaan lahjoituksen kautta saatuja Suomen lippuja.
Tapahtuma alussa ja lopussa soi Jösse Järvenpään musiikki.
Tapahtumassa jaetaan ilmaista kahvia, teetä ja keksejä.
Tapahtumasivu: https://www.facebook.com/events/341227119551056/
Janitskinin, MV-lehden ja sananvapauden puolesta!
sananvapaudenpuolesta
2
162
Vastaukset
- okkigaam
Jeesus sanoi: Kavahtakaa kaikkea ahneutta, sillä ihmisen elämä ei riipu hänen omaisuudestaan....
Liitän ilta rukoukseni pyynnön tuonne ylös että suojaavat Iljaa ja varjelevat eliitin vainolta. - RefugeesWelcome
91 osallistujaa..aika heikosti menee rasisteilla nykyään.
Ehkä rasistit viimeinkin tajusivat häviävänsä, kun yleisesti laiskasti mieltään osoittaneet suomalaiset osallistuivat 15000 ihmisen voimin rasisminvastaiseen miekkariin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 262564
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo772426Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv662333Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m232040- 841769
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71579Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍301378Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä171273- 41133
Se on siinä
Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna32957