Hakkarainen on aiemmin kirjoittanut kaikkien muslimien olevan terroristeja ja nyt asia on syyteharkinnassa.
Kansanedustaja Mika Niikko ohjeistaa uskonveljeään Hakkaraista pitämään puheet eduskunnassa, koska hänen mielestään eduskunnassa voi saman sanoa joutumatta syytteeseen.
"Eduskunnassa pidetyistä puheista ei voi asettaa syytteeseen (perustuslaki 3 luku ja 30-31-pykälä)"
Samalla Niikko kuitenkin tekee itse saman mokan ohjeistaessaan Hakkaraista ja ilmoittaa Facebookissa kaikkien muslimien olevan terroristeja.
Niikko kirjoittaa tarkoittaen Hakkaraísen esitutkintaa kiihottamisesta kansanryhmää vastaan:
"mistä lähtien terroristit ovat ihmisryhmä, sekä miten heitä vastaan voi laittomilla sanoilla kiihottaa?"
http://d3vsgec5pd3juy.cloudfront.net/wp-content-new/uploads/im/sites/32/2016/09/14469471_1128809240518839_1800337581171392615_n.jpg
Niikon jutun voisi laittaa myös syyteharkintaan kun täsmälleen saman asian sanoi kuin hakkarainenkin ja vielä samaisessa Facebookissa.
Niikko "muslimit terroristeja"
6
<50
Vastaukset 6
- Siinälaki
Ihan kuin he olisivat lain yläpuolella eduskunnassa ollessaan.
30 §
Kansanedustajan koskemattomuus
Kansanedustajaa ei saa estää hoitamasta edustajantointaan.
Kansanedustajaa ei saa asettaa syytteeseen eikä hänen vapauttaan riistää hänen valtiopäivillä lausumiensa mielipiteiden tai asian käsittelyssä noudattamansa menettelyn johdosta, ellei eduskunta ole siihen suostunut päätöksellä, jota vähintään viisi kuudesosaa annetuista äänistä on kannattanut.
Kansanedustajan pidättämisestä ja vangitsemisesta on heti ilmoitettava eduskunnan puhemiehelle. Kansanedustajaa ei saa ilman eduskunnan suostumusta pidättää tai vangita ennen oikeudenkäynnin alkamista, ellei häntä painavista syistä epäillä syylliseksi rikokseen, josta säädetty lievin rangaistus on vähintään kuusi kuukautta vankeutta.
31 §
Kansanedustajan puhevapaus ja esiintyminen
Kansanedustajalla on eduskunnassa oikeus vapaasti puhua kaikista keskusteltavana olevista asioista sekä niiden käsittelystä.
Kansanedustajan tulee esiintyä vakaasti ja arvokkaasti sekä loukkaamatta toista henkilöä. Jos kansanedustaja rikkoo tätä vastaan, puhemies voi huomauttaa asiasta tai kieltää edustajaa jatkamasta puhetta. Eduskunta voi antaa toistuvasti järjestystä rikkoneelle kansanedustajalle varoituksen tai pidättää hänet enintään kahdeksi viikoksi eduskunnan istunnoista. - kuka.tietää
"Hakkarainen on aiemmin kirjoittanut kaikkien muslimien olevan terroristeja ja nyt asia on syyteharkinnassa."
Eikös Hakkarainen ole todennut, että kaikki terroristit ovat muslimeita? Tästä häntä syytetään tietääkseni.
Itse olen miettinyt tätä lausahdusta, että kuinka totta se on? En ole vielä löytänyt viime vuosilta terroristia, joka ei olisi muslimi. Löytääkö kukaan? Breivik olisi paras ehdokas tähän, mutta onko hän terroristi? Terrorismiin kun kuuluu jonkun porukan päämäärätietoinen toiminta jonkun asian hyväksi.Juu, kyllä
Siis "kaikki terroristit ovat muslimeja” kirjoitti Hakkarainen ja Niikko nyt on samaa mieltä.
Kiitos oikaisusta.- taastätäsamaa
Ei saa yleistää. Tämä on se lain kantava ajatus. Siksi olisi järkevämpää nimetä ne terroriteot joita tarkoitetaan kun puhutaan muslimeista terrorista. Oman kiistämätön totuus, että terroritekoja tapahtuu, mutta niiden tekijät pitää erotella niin ettei syytä syyttömiä.
Kolmansilta on myös ymmärrettävää, että tapahtuneet teot ovat saaneet ihmiset syystä pelkäämään ja on lisätty turvatoimia esim lentokentällä. Tähän harmiin ei olisi jouduttu ilman terroria. - katsotaasny
taastätäsamaa kirjoitti:
Ei saa yleistää. Tämä on se lain kantava ajatus. Siksi olisi järkevämpää nimetä ne terroriteot joita tarkoitetaan kun puhutaan muslimeista terrorista. Oman kiistämätön totuus, että terroritekoja tapahtuu, mutta niiden tekijät pitää erotella niin ettei syytä syyttömiä.
Kolmansilta on myös ymmärrettävää, että tapahtuneet teot ovat saaneet ihmiset syystä pelkäämään ja on lisätty turvatoimia esim lentokentällä. Tähän harmiin ei olisi jouduttu ilman terroria.Jonkun arvion mukaan viime vuosina länsieuroopassa ja lähi-idässä tehdyt terroriteot ovat 97% muslimien tekemiä. Uskon, että jos Hakkaraista vastaan tulee oikeudenkäynti, niin tämä luku täsmentyy.
- taastätäsamaa
Odotetaan että luku täsmentyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062205- 103886
- 64811
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21716Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha515711Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64605
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23580- 57551