Tarkkuus riittää vain siviilikohteisiin?

Vaikka sotahullu Staputler kehuskeleekin aina sotakalustollaan, niin eipä Venäjän ohjuksien tarkkuus ole kaksinen. Hyvissä olosuhteissa venäläisillä ohjuksilla pystyy kyllä pudottamaan hitaasti lentävän ison matkustajakoneen, mutta häiriöllisissä sotaolosuhteissa ohjusten toimivuus voi olla mitä tahansa. Staputlerilla on kyllä määrättömästi näitä ohjuksia, joten kai niistä joku osuu kohteeseenkin, jos niitä laukaistaan satoja kerralla.

Venäläiset ovat nyt aloittaneet Syyriassa massiivisen siviiliväestön tuhoamisen ilmapommitusten avulla, koska venäläissotilaiden rohkeus ei riitä Isis-miesten kanssa tappeluun. Kun Aleppon kaupungissa hyökätään siviiliväestön ja sairaaloiden kimppuun, niin kaatuneita saadaan paljon epätarkoillakin pommeilla. Staputlerin mielestä tärkeää on vuodattaa taistelussa paljon verta, ja siviiliväestön verihän on aivan yhtä punaista kuin sotilaidenkin veri. Venäläiset, luovutetun Karjalan nykyiset isännät, ajatelevat aina hyvin käytännöllisesti.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016092822384522_ul.shtml

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016092822383966_ul.shtml

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016092822384905_ul.shtml

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016092822385358_ul.shtml

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samaa mieltä. Venäläiset uskaltavatkäydä sotaa vain siinä tapauksessa, että kukaan ei pysty ampumaan laukaustakaan heitä kohti eli puolustuskyvyttömiä siviileitä vastaan mikä on raukkamaista toimintaa. On säälittävää kuunnella venäläiten mielipiteitä täsmäiskuista, kun he pudottavat rypälepommeja 5 kilometristä Aleppoon osumatarkkuuden ollessa venäläisen mittapuun mukaan 2x2 km. Barbarismia tyypillisimmillään!

      • Tahti vain paranee

        Sotahullu Staputler ja Syyrian presidentti Assad lopettavat nyt yhdessä siviiliväestön kärsimykset Aleppon kaupungissa. Kohta siellä on aivan rauhallista, eikä lääkäreilläkään ole enää kiire. Ainoastaan hautausurakoitsijat joutuvat hetken tekemään ylitöitä.

        http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000001271736.html


      • puolueeton_tarkkailija
        EvakkoPoika kirjoitti:

        Tahti vain paranee

        Sotahullu Staputler ja Syyrian presidentti Assad lopettavat nyt yhdessä siviiliväestön kärsimykset Aleppon kaupungissa. Kohta siellä on aivan rauhallista, eikä lääkäreilläkään ole enää kiire. Ainoastaan hautausurakoitsijat joutuvat hetken tekemään ylitöitä.

        http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000001271736.html

        Odotan innolla Bror-Erikin kommentointia.


    • Staputler lisää löylyä?

      Staputler lisää löylyä Aleppon kaupungissa. Staputlerin mielestä sota voitetaan helpoimmin, kun vuodatetaan mahdollisimman paljon verta. Kun teurastetaankin pelkkiä siviileitä, niin voitto saadaan kaikkein helpoimmalla tavalla. Kyllä vanha KGB-mies Staputler hallitsee nämä sotahommat.

      http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016093022394438_ul.shtml

      • sota-jermunen

        Talvisodassakin politrukit halusivat mahdollisimman monen venäläissotilaan kuolevan. Verenvuodatus saatiin suureksi, kun hyökkääjiä ammuttiin selkään. Tämä on venäläinen taistelutapa kaikissa sodissa.


      • Täysin turhaa uhoamista?

        Sotahulun Staputlerin sotahullu tietotuspäällikkö uhoaa aivan turhaan. Molemmat herrat hyvin tietävät, että venäläisten aseiden tarkkuus riittää vain siviilikohteisiin eli isoihin matkustajakoneisiin ja sairaaloihin.

        Uhoaminen onkin tarkoitettu rohkaisuksi Venäjän aivopestyille siviileille, koska Staputlerin ote Venäjän hallinnosta on kovasti lipsumassa. Karjala taidetaan saada piankin takaisin, joten pitää ottaa ryypyt asian kunniaksi.

        http://www.tekniikkatalous.fi/maailmalta/puhe-kovenee-kremlin-paapropagandisti-valaytteli-jo-ydinasetoimia-usa-ta-vastaan-6589781


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      405
      8859
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      172
      3268
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      17
      1744
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      77
      1136
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1068
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1055
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      64
      1011
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      975
    9. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      973
    10. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      920
    Aihe