Käräjäoikeuden käsittely.

Minu vaadittiin maksamaan valvontamaksu. Ilmoitin etten ole kuljettaja. Parkkifirma ilmoitti pitävänsä maksuvaatimusta aihellisena ja ilmoitti se odottaa madollista käräjäoikeuden käsittelyä. Käsittely kyllä sopii minulle, kun minulla on todisteet siitä, etten ole auton kuljettaja ko tilanteessa.

Kun olen nyt riitauttanut maksun, niin kiinnostaisi tietää, missä ajassa maksun vaatijan pitää prosessi aloittaa. Mitä laki sanoo. Kait sille on joku aikaraja laissa.
12319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Miksi sinulla sellaiset todisteet pitäisi olla? Se on parkkikonnien asia todistella asiat. Päinvastoin, vaikka olisit ihan selkeä syyllinenkin, niin korkeinarpajaisosasto totesti tässä taannoin parkkipaikkakolhun tiimoilta, että itseään ei tarvitse kriminalisoida. Siinä oli tosin kyseessä poistuminen vahinkopaikalta, mutta ei sinunkaan silloin tarvitse tunnustaa yhtikäs mitään kysyttäessä oikeudessa. Toisaalta parkkikonnilla on paljon voitelurahaa käytettäväksi, joten voi hyvin olla että häviät arpajaisjärjestelmässä ihan vaan siksi.

Saatavan vanhenemisaika on 3 vuotta.

Äänestä
  • Tiedän, että parkkifirmalla on näyttövelvollisuus. Minulla sattuu vain olemaan omatkin todisteet, joten menisin mielellään katsomaan sirkusta. Miten minä häviän, jos en todellakaan ole ollut kuski ja kun minulla on omat todisteet. Eihän nimi otteessa tee kenestäkää kuljettajaa saati maksajaa.

    Siis kolme vuotta, ja tarvitseeko silloin vaatijan reklamoida jossain vaiheessa.

    Äänestä

Avainsana:+"mahdollista".Parkkifirma+ei+tule+tekemään+yhtään+mitään+asian+eteen.+Siellä+on+kädet+pystyssä+kuten+on+98%+vastaavista+tapauksista.

Äänestä

tyhmät maksaa.

Äänestä

Hei.

Sinun ei tarvitse tehdä enää mitään, koska et ollut sopimuskumppani, ja olet sen myös näille huijareille ilmoittanut. Talleta ilmoituksesi rosvofirmalle, jossa kiistit olevasi kuljettaja mahdollisia heidän jatkotoimiansa vastaan.

Mahdolliset perintätoimiston kirjeetkin voit heittää roskiin. Perintätoimistot eivät lain mukaan saa periä riidanalaista saatavaa. (tämän takia on alkuperäinen reklamaatio syytä säilyttää ja on ehkä syytä ilmoittaa perintätoimistolle, että alkuperäinen saatava on riitautettu, sekä tehdä ilmoitus valvovalle viranomaiselle perintätoimiston lainvastaisesta käytännöstä).

Näitä pysäköintihuijareiden rahankeruukirjeitä ei pidä missään tapauksessa maksaa, eikä varsinkaan siinä tapauksessa, jos et ollut kuljettaja. Asiassa on kuitenkin toimittava aktiivisesti ja oikein sanakääntein yksityisen pysäköinninvalvonnan oikeudellisen epäselvyyden johdosta.

Äänestä

Unohdin mainita äsken, että vaikka huijaripysäköintifirmat uhkaavat koko ajan ulostotolla, niin tällaiset yksityiset pysäköintisakot eivät ole ulosottokelpoisia ilman oikeuden päätöstä.

Ja koska et ollut kuljettaja, voitat oikeudessa varmasti, joten parkkipetet eivät voi sinua oikeuteen haastaa.

Äänestä

Erityisesti kannattaa muistaa että kaikki posti joka tulee kotikuntasi käräjäoikeudesta kannattaa heittää avaamatta roskiin. Siinä voi vain voittaa..

Äänestä
  • Eikös sun pitänyt olla laputtamassa? Töihisi siitä!

    Äänestä

  • Käräjäoikeuden kirjeet kannattaa toki huomioida, mutta niitä ei taida olla aivan heti tähän aiheeseen liittyen tulossa, jos on kiistänyt olevansa kuljettaja?

    Äänestä

Erityisesti kannattaa muistaa että kaikki posti joka tulee kotikuntasi käräjäoikeudesta kannattaa heittää avaamatta roskiin. Siinä voi vain voittaa.. Oikeuteen ei tarvitse mennä, kun saat haasyeen, jätä vain menemättä viisas päätös.

Äänestä
  • Nimenomaan! näin saat pelattua itsellsi aikaa!

    Antaa poliisin/haastemihen etsiä sut käsiin että saa kuittauksen haasteeseen, lisäkuluja tästä ei voi tulla

    Äänestä

  • ai että tein tyhmästi ku käskin kaverin koiraa kuittaamaan sen käräjäoikeuden haasteen vastaanotetuks. nyt mun piti sit vastata kaverin koiran puolesta, että "en ollu kuski"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


wwxxyy kirjoitti:

Minu vaadittiin maksamaan valvontamaksu. Ilmoitin etten ole kuljettaja. Parkkifirma ilmoitti pitävänsä maksuvaatimusta aihellisena ja ilmoitti se odottaa madollista käräjäoikeuden käsittelyä. Käsittely kyllä sopii minulle, kun minulla on todisteet siitä, etten ole auton kuljettaja ko tilanteessa.

Kun olen nyt riitauttanut maksun, niin kiinnostaisi tietää, missä ajassa maksun vaatijan pitää prosessi aloittaa. Mitä laki sanoo. Kait sille on joku aikaraja laissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu