halvalla hyvää

tänään ja huomenna tarjolla makaronimössöä ja puolukkapuuroa, yhteishinta noin 3e, siis kahden päivän syämiset kahdelle hengelle, ja siihen lisäksi kahvia ja leipää toisella kolmella eurolla, hyvin menee
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Juu ei ruan tarvitse näytää hyvältä ei edes maistua hyvältä eikä todella tuoksua nautinnolliseslta.
Maha täynä ja turpa tukoon.

Äänestä

Onpa+terveellistä.+Ei+lihaa,+ei+kokojyvää,+ei+hedelmiä,+ei+vihanneksia,+ei+maitotuotteita...+pelkää+valkoisesta+viljasta+tehtyä+höttöä.Ei+ihme,+että+aikuisiän+diabetes+kukoistaa+Suomessa.+Ja+tätä+samaa+dieettiä+noudatetaan+myös+monessa+työssäkäyvässä+perheessä,+jossa+asuntolaina+vie+90%+kuukausituloista.+Kouluissakin+yleistyvät+nämä+pöperöt,+joissa+kaikista+halvinta+valkoista+viljaa+ja+kasvisöljyä+sekoitellaan+muodossa+tai+toisessa.Suomessa+tingitään+aina+ensin+ruoasta,+toisin+kuin+Italiassa+tai+Ranskassa.+Tulokset+todellakin+näkyvät,+läskit+lotisee+iloisesti+kesäisin,+diabetes+kukoistaa+yli+ikärajojen+ja+tietyt+syöpätyypit+ovat+melkeinpä+kansantauti.

Äänestä
  • Makaronimössö tehdää makaronista ja JAUHELIHASTA, siis 400g jauhelihaa 400g pakastevihanneksia. Ja se puolukkapuuro tietääkseni tehdään puolukoista, eli marjoista. maitoa tai vettä saa litkiä mielensä mukaan

    Äänestä

  • Ja syötkös tuota kaikkea kolmella eurolla. SE OLI JUTUN POINTTI. Luehan itse tarkkaan, mitä luet.

    Siinä on kans yksi vehnäpullataikinan ja halvan rypsiöljyn kasvatti...

    Äänestä

400g jauhelihaa maksaa halvimmillaan noin 2euroa. Makaroonit ei varmaan montaa senttiä maksa. En tiedä kun en itse käytä hiilarihöttöä.

Pakastevihanneksia tähän aikaan vuodesta, kun kotimainen sato on parhaimmillaan? Ei mitään järkeä siinä touhussa. Cittarista saa tällä hetkellä tarjouksesta 4kg porkkanaa 3 eurolla, samalla hinnalla sama määrä myös lanttua ja punajuurta tarjolla.

Ainoat hyvät jutut aloituksessa oli, että tekevät sentään itse ruokansa ja että käyttävät oletettavasti itse poimittuja puolukoita. Tosin niidenkin vitamiinit on pääosin tuhottu puuronkeitossa. Suositusten mukaista kasvismäärää eli puolta kiloa per aikuinen ja vrk tuollainen aloittajan ruokavalio ei sisällä.

Äänestä

Mun miälestä makaronimössö on parempaa, kun sen tekee paistijauhelihasta, täysjyvämakaronista, sipulista ja tomaattimurskasta. Kasviksia voi olla sitten lisänä.
Kunnon mausteet, chiliä, valkosipulia yms.
En mä nyt tiädä onko se niin kauhean epäterveellistä. Täysjyvää, öljyä paistamiseen, kevyttä lihaa, kasviksia.
Tomaattikin kuulemma on parempaa käsiteltynä kuin sellaisenaan, lykopeeni näes.
Ja on muute täyttävää, ei tule pitkään aikaan nälkä kun sellaista syö.
Puolukkapuuro samoin, kunnolla tehtynä myös täysjyvämannasta, on terveyspommi.
Rasvaton maito täydentää aterian, ruisleipääkin voi olla.
Eikä muuten tule kalliiksi.

Äänestä

En tiedä, kuinka aloittajan makaronimössö valmistetaan, mutta jonkinlaista mössöä saa aikaan esimerkiksi näistä tarpeista:

- makaronit ja kananmunat
- makaronit ja juusto
- makaronit, pakastevihannekset, jauheliha
- makaronit, tomaattimurska, nakit
- makaronit soijarouhe
- makaronit ja pavut
- makaronit tonnikala
- makaronit, sienet, ruokakerma

Minusta makaroni on harvinaisen monipuolinen ruoka-aine. Lisäksi se on halpaa ja hyvin säilyvää. Ostin taannoin 10 pussia (4 kg) laadukasta makaronia yhdellä eurolla. Puolikkaasta pussista saa jo melkoisen mössön, jolloin makaronien hinnaksi jää 5 senttiä.

Mitä taas tulee puolukkapuuroon, sen voi valmistaa joko mannaryyneistä - vaikkapa juuri luomuryyneistä - tai ruisjauhoista. Jos puolukat käy poimimassa itse, ei hinnaksi tule monta kymmentä senttiä. Puuroruisjauhot ovat kokojyväruista. Ja voin vakuuttaa, että keitetyssä puolukkapuurossa on paljon enemmän vitamiineja ja muita ravintoaineita kuin tyhjässä puurokupissa.

Äänestä

Ennen tehtiin usein ruispuolukkapuuroa, ja uunissa. Helppo antaa siellä muhia. Todella hyvää, maidon kera.
Tälläkin pysyy nälkä loitolla, kauemmin kun sipseillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pihtarinakka kirjoitti:

tänään ja huomenna tarjolla makaronimössöä ja puolukkapuuroa, yhteishinta noin 3e, siis kahden päivän syämiset kahdelle hengelle, ja siihen lisäksi kahvia ja leipää toisella kolmella eurolla, hyvin menee

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu