Tulee tässä taas, kaikki sen tuntee
http://www.nykysuomi.fi/index.php/2016/09/22/senaatintorilla-luvassa-lauantaina-rauhaa-rauhaa-lassyn-lassyn/
ympäri maailmaa!
http://www.nykysuomi.fi/index.php/2016/09/22/senaatintorilla-luvassa-lauantaina-rauhaa-rauhaa-lassyn-lassyn/
ympäri maailmaa!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nimimerkki "nauvattaapivusti": Sehän näyttää aivan sinun äidiltäsi, kun hän ensi kerran näki sinut.
Koomikko halonen lenteli, paitsi afrikoissa, myös Toveri Putinille oli
tärkeää asiaa kissanastutuksesta..
kiireinen henkilökohtainen ilmoitus kissan kiimasta vaati yli 100 000 euron matkan..veronmaksajat kiittävät.
http://m.iltalehti.fi/uutiset/2011032513432775_uu.shtml
Tarja Halonen vaalii presidentin statusta ja auktoriteettia, päinvastoin kuin se eräs ihan oikea pelle nimeltä Sauli Niinistö
Sauli Niinistöltä on täydellisesti kateissa ymmärrys siitä mitä on presidentin status ja auktoriteetti. Huomioiden lisäksi presidentin turvallisuuden vähättelyn mitä Niinistö harjoittaa heiluu hän kuin helppo-Heikki romuttaen täydellisesti presidentin uskottavuuden. Niinistö kalasteli taas sympatioita ja säälipisteitä hiljattain esimerkiksi matkustaessaan "Uuno Turhapurona" halpalennolla Ouluun. Kuvassa hänet haetaan autolla rahvaana koneen etuosasta muiden matkustajien joukosta. Missä presidentin arvokkuus? auktoriteetti? status? Sauli Niinistö on romuttanut täydellisesti presidentin uskottavuuden sen lisäksi ajaen presidentin valtaoikeudet minimiin!
Tarja Halosella on ollut auktoriteetit kohdillaan. Hän liikkuu yksityislennoilla mikä on aivan oikein. Turha puhua kustannustekijöistä kun kyse on presidentin statuksesta ja tärkeimmästä koskemattomuudesta turvallisuudesta puhumattakaan. Presidentillä täytyy olla uskottavuus mistä muun muassa Urkki aikoinaan voimakkaasti opetti. Urkilla oli aikoinaan karismaa särmää ja auktoriteettia. Hyvin monet muistavat Urkin aikakauden ajanjaksona, jolloin "talossa oli isäntä" ja jota kunnioitettiin.
Mutta mennäksemme tähän presidenttien historian suurimpaan katastrofiin Sauli Niinistöön "Monet varmasti muistavat Niinistön "palkanalennuksen". Todettakoon että se oli häneltä pelkkä mainoskikka.
Niinistöhän ei "alentanut" palkkaansa vaan ilmoitti ettei sitä tarvitsisi korottaa kuten 2011 on sovittu. Toisin sanoen edelliselle presidentille maksettava palkkio riitti myös Niinistölle ja eikä aiheetta kun muistetaan että valtio maksaa kaikki ne ylimääräiset kulut mitkä aiheutuivat hänen haluttomuudestaan asua koko aikaa Mäntyniemessä. Ja ne kuluthan pyörivät koko ajan kun kahdessa paikassa asuminenkin jatkunee edelleen. Eli loppujen lopuksi kokonaiskustannukset ovat huomattavasti korkeammat vaikka palkankorotusta ei ottanutkaan."
Suomi tarvitsisi presidentin, johon luotetaan ja joka osaa käyttää valtuuksiaan ja näkisi metsän puilta. Sauli Niinistö ei ole tälläinen henkilö. Niinistön kehä kolmosen käytettyjen autojen kauppamiehen taidoilla ei olla Suomen presidentti! Ei missään olosuhteissa!
Mistä on kyse lue tästä http://sauli-niinisto-salosta.blogspot.fi/