Onko huoltomiehillä oikeus tulla ilmoittamatta

verkligen

Onko huolto/remonttimiehillä oikeus tulla yleisavaimilla etukäteen ilmoittamatta tai soittamatta vuokralaisen kotiin silloin kun lystää pari kertaa ovikelloa soittaen ja välioven saman tien avaten huikkaamalla ovesta tullessaan että "tultiin tekemään (jotain) kosteusmittauksia".
Mitään siis ei ole sovittu/ infottu asukkaita aiemmin etukäteen että tällaisia mittauskäyntejä on tulossa.

Voiko tosiaan huoltomies käydä omin luvin asukkaan tietämättä kodissa tuosta noin vain. Miten tämä voi olla mahdollista ettei etukäteen soiteta ja sovita tai edes pikkulappusella tiedoteta että tämmöistä on tulossa? Siis ei mitään vaivauduttu ilmoittamaan - pimpom ja tupaan marssitaan.

Olisivat siis tulleet pokkana sisään ellemme olisi olleet kotona ----sopimatta tai ilmoittamatta. Ei hyvä.

Toinen siellä suihkussa kun ovi aukeaa ja huikataan että me tullaan täältä nyt tekemään kosteusmittauksia! Onneksi mies kotona estämässä että hetkinen mitäs tämä on ja seis.

Käsittääkseni edes poliisi ei saa noin vain marssia kenenkään kotiin, saati sitten isännöitsijä tai huoltomies ellei ole todella kiireellinen ja akuutti asia.

Kysymys: saako noin toimia (kyseessä siis joku mittaus ei mikään hengenhätä tai vastaava).

Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista. Jäi vain vaivaamaan kun ei aiemmin olla moiseen törmätty vaan aina etukäteen on sovittu ja ilmoitettu jos jotain asuntoon liittyvää on tarkistettava.

4

931

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • semeneenäin

      (tällaista faktaa löytyi asiasta)

      Käynnistä asuntoon tulee aina ilmoittaa asukkaalle etukäteen.

      - Ainoan poikkeuksen tekee se, jos syntyy jonkinlainen kiireellinen tilanne, kuten vaikkapa tulipalo. Tällöin asuntoon voidaan mennä ilman asukkaan lupaa.


      Ilmoitus ja tarkka ajankohta

      Jos huoltomiehen käynti ei ole kiireellinen,
      olisi hyvien tapojen mukaista kertoa vierailulle tarkka ajankohta etukäteen.

      Huoltomiehen olisi Furuhjelmin mukaan pystyttävä ilmoittamaan vierailuajankohta mielellään päivän tarkkuudella, parhaassa tapauksessa jopa neljän tunnin.

      - Huoltomiehen kannattaa myös jättää lappu käynnin jälkeen, jossa kerrotaan, mitä asunnossa on tehty.

      Isännöintiliitto neuvoo, että huoltomiesten tulisi soittaa ovikelloa aina ennen yleisavaimen käyttöä. Tämä toimii ikään kuin varoituksena asunnossa mahdollisesti oleville asukkaille.

      - Ongelmia aiheuttavat usein aliurakoitsijat, joita ei ole ohjeistettu oikein. Isännöitsijän tulee aina varmistaa, että huoltomiehet ovat ajan tasalla yhteisistä pelisäännöistä.


      Jatkotoimenpiteitä?

      - Jos kiireettömästä käynnistä ei ilmoiteta asukkaalle etukäteen, niin sitten on tapahtunut virhetilanne, Furuhjelm sanoo suoraan.

      Jos asukas huomaa, että asunnossa on käyty ilman lupaa, niin asiassa kannattaa olla aina ensiksi yhteydessä omaan isännöitsijään. Rikoslaissa kotirauhan rikkominen on sanktioitu teko.

      - Tällöin asukas voi pohtia, haluaako hän tehdä asiasta rikosilmoituksen, vai riittäisikö isännöitsijälle pelkkä varoitus.

      Lähde http://www.iltalehti.fi/asuminen/2013020516640244_an.shtml

    • vaaranpaikka

      Aattelin just sanoa ihan samoin, kuin edellä paasaaja.
      Muista kuitenkin vieraat päästää sisään, isi, äiti, anoppi serkku, appiukko, serkun kamu, kamun anoppi, anopin faija,faijan tytär, tyttären kaveri, kaverin frendi jne jne.

    • Huoltomiehet on kuin ihmissusia. Eivät ilmoittele, saatika haukottele ja voimisteluakaan eivät vieraissa harrasta, eivätkä revi parrasta.
      Ystävätkin potkivat ja sukulaiset sotkevat, mutta hienoja ihmisiä muuten.

    • järkkyä

      Kaksi viimeisintä todella viisasta ja asiallista kommenttia todennäköisesti huoltomiehiltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      95
      4175
    2. 67
      3431
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3064
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2539
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2346
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      203
      2126
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2061
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      860
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      791
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      756
    Aihe