Lämppärin ilmaus jäähdytin nesteen vaihto

FiatPuntoGrange08

Hei!

Itsekin kaipaan neuvoja välillä, joten laitan tähän tekemäni jäähdytin nesteen vaihdon.

Fiat Grande Punto 1,4 2008.

Paisuntasäiliön alla , syylärin ala osassa on valkoinen muovinen 13mm tappi jota löystämällä saat jäähdytin nesteet ulos lämpöiseksi käyneestä koneesta kun paisuntasäiliön korkki on auki. Varo tuuletinta ( Flektiä ) !

Nesteiden tultua ulos, kaada huuhtelunesteet paisuntasäiliöön ( minulla pelkkä vesi) ja laita korkki kiinni. ( Alaosan tyhjennysproppu on edelleen auki, mutta veden ulos tulo lakkaa kun laitat paisuntasäiliön korkin kiinni )

Kun koneeseen menee puhdasta vettä täytä paisuntasäiliötä huuhteluvedellä aina maxiin saakka. Toista tätä kunnes kunnes paisuntasäiliössä pelkkää vettä.

Ajoin varmuuden vuoksi pienen lenkin ( vettä takaluukussa kanistereissa ) jotta koneen vesi olisi kiertänyt.

Pysäköidessäni ja sammutettuani koneen, avasin paisuntasäiliön korkin ja annoin kaiken veden tulla ulos.

Laitoin valkoisen propun kiinni (paisuntasäiliön alapuolella, syylärin alareunassa )

Tämän jälkeen täytin 50-50 sekoituksella pun. jäähdytin nesteen ja veden sekoituksella paisuntasäiliötä laittaen välillä korkin kiinni ja kun neste oli mennyt koneeseen niin täytin taas.

kaiken tämän jälkeen ajoin lenkin ja sammutettuani koneen avasin paisuntasäiliön korkin ja täytin jälleen ja korkki kiinni.

Viimeinen vaihe oli että pidin paisuntasäiliön korkkin auki ja lämmöt auton sisälle täysille ja puhallus täysille ja puristelin vesiletkuja.

Tämän jälkeen ajoin lenkin ja kaikki toimi. Kun kone on jäähtynyt niin tarkista paisuntasäiliön nesteraja.

Muista että avatessasi paisuntasäiliön korkkia, on säiliössä aina painetta ja kuumaa vettä, joten toimi varovaisesti!

Muista että auton tuuletin ( flekti ) käynnistyy myös tuulettamaan auton moottoria, vaikka oletkin sammuttanut auton, joten ei sormia IKINÄ kuin paidan hihojakaan tuulettimen läheisyyteen.

Nyt on nesteet vaihdettu ja lämpöä tulee autoon

0

652

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

        Tätä jäin pohdiskelemaan.
        Maailman menoa
        202
        4208
      2. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

        SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
        Maailman menoa
        146
        3768
      3. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

        No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
        Maailman menoa
        82
        3126
      4. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

        Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
        Maailman menoa
        43
        1579
      5. Ikävä sinua mies

        Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
        Ikävä
        19
        1418
      6. Sulla on avaimet ja keinot

        Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
        Ikävä
        24
        1360
      7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

        Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
        Parkano
        32
        1357
      8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

        Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
        Maailman menoa
        27
        1341
      9. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

        Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
        Sinkut
        115
        1128
      10. Martina haluaa Marbellaan

        Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust
        Kotimaiset julkkisjuorut
        215
        1053
      Aihe