Missä laajuudessa katsastusyrittäjillä on oikeuksia ottaa asiakkailta erinäisiä palvelukorvauksia. Nyt K1 katsastus on ottanut käyttöön 8 eur. lisämaksun vakuutusten ottajille, "palvelumaksu". Eikö Trafi ole määrittänyt, mitä lisäkorvauksia palveluista asiakkailta saa ottaa. Saahan katsastusyrittäjät muutenkin jo korvaukset vakuutusyhtiöiltä vakuutusten tekemisestä. Ovatko vakuutusyhtiöt suostuneet em. K1:n "palvelukorvaukseen" ? Tehkää hyvät ihmiset vakuutukset netissä tai vakuutusyhtiöissä. Saatte mahdollisesti jotain alennuksia, mitä katsastusasemilla ei heru. Lisäksi teiltä ei veloiteta mitään lisämaksuja.
Katsastuksen palvelukorvauksista.
veroparatiisiin
4
196
Vastaukset
- fhhvhb
ei ole oikeuksia ottaa korvauksia ihan miten haluaa.. trafi siitä laittoi ohjeistusta.. 19
- hyvääseteki
Naispuolinen katsastaja otti suihin kun oltiin koeajolla, hintaa tuli 120 euroa, oliko laillinen lisämaksu?
- a.siantuntija
Myös A-katsastuksella ja Plus Katsastuksella on em. palvelumaksu käytössä. Aivan laillinen maksu.
- laatukatsastaja
K1:n pääkonttori on antanut määräyksen periä palvelumaksun.
Trafi-maksut ovat asia erikseen ja ne sisältyvät kaikkiin muihin toimiin mitä asemalla tehdään.
Jokainen voi hoitaa vakuutuksensa kotitietokoneella tai älypuhelimella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733350
- 622594
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582278Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1962194- 552092
- 421693
- 431672
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141333EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1481290- 61149