Totuus vuosista 1917-1918

Valcosoturi

Tässä kumotaan joukko punikkien jatkuvasti toistamia valeita.

"Historiassa elää joidenkin keskuudessa myytti siitä, että valkoiset toimivat laillisesti sisällissodan aikana, sitä ennen ja sen jälkiselvittelyssä."

Totuus ei ole myytti.

"Tosiasiassa valkoiset aloittivat vallankaappauksen syyllistymällä maanpetokseen. Valkoisten edustajat ottivat yhteyttä kesällä 1917 Venäjän väliaikaiseen hallitukseen ja saivat sen laittomasti hajottamaan laillisesti valitun Suomen eduskunnan 31.7.1917. Eduskunnan hajottaminen ei 18.7.1917 säädetyn ns. valtalain mukaan kuulunut Venäjän väliaikaisen hallituksen toimivaltuuksiin."

Venäjän hallituksella oli oikeus hajottaa Suomen eduskunta. Jos ei laillinen, niin voiman oikeus.

"Eduskunnan laittoman hajottamisen jälkeen pidettiin laittomat vaalit, joissa oikeistopuolueet saivat enemmistön. Sitä ennen keskeiset senattorit olivat eronneet tehtävistään."

" Syksyn 1917 eduskuntavaalit olivat täysin lailliset, vaikka vasemmisto yritti niitä boikotoida kansan tahtoa peläten.

"Uusi hallitus, ns. Svinhufvudin senaatti ei ollut laillinen. Suomelta puuttui tässä vaiheessa kokonaan laillinen valtion johto ja eduskunta."

Laillisen eduskunnan luottamusta nauttiva hallitus on laillinen.

Tässä kumotaan joukko punikkien jatkuvasti toistamia valeita.

"Sisällissota syttyi 27. - 28.1.1918. Valkoiset väittivät olevansa laillinen armeija ja punaiset julistivat tekevänsä "vallankumousta". Tosiasiassa mistään laillisesta ei ollut tietoakaan, joten mitään kapinasta ei voinut olla kysymys. Kaksi ääriryhmittymää oli aloittanut aseellisen taistelun toisiaan vastaan."

Punikit aloittivat aseellisen kapinan laillista hallitusta vastaan Venäjän armeijan ja bolsevikkien tuella ja yllytyksellä.
Suojeluskunnat julistettiin laillisen hallituksen armeijaksi.

"Sotatoimien yhteydessä valkoiset perustivat kenttäoikeuksia, joilla ei ollut mitään laillista valtuutusta eikä asemaa. Valkoiset murhasivat kenttäoikeuksien tuomioiden nojalla tai ilman mitään oikeudenkäyntejä vastapuolen taistelijoita ja täysin viattomiakin ihmisiä."

Kenttäoikeudet asetettiin ylipäällikön valtuutuksella sotatilalain perusteella.
Punikit aloittivat sotavankien murhat ja viattomien tappamisen. Se jatkui sotatoimien loppuun yli 20 ihmisen päivävauhtia.

"Sodan jälkeen perustettiin laittomia valtiorikosoikeuksia, jotka tuomitsivat ihmisiä kuolemaan ja vankeuteen. Näilläkään tuomioistuimilla ei ollut mitään laillista asemaa."

Laillinen hallitus perusti valtionrikosoikeudet.

"Lopuksi vielä Svinhufvud antoi perustuslakiin perustumattoman asetuksen, jolla vapautti mahdollista syytteistä valkoisen osapuolen taistelijat."

Suomella ei tuolloin ollut perustuslakia.
Valtionhoitajalla on oikeus armahdukseen. Kun kerran kapinallisia armahdettiin, niin miksei heidän voittajiaan?

10

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aika-hupaisaa

      ettei punikeilla ole kanttia kiistää faktoja!
      Valeita kyllä syydetään, mutta keskustelemaan ei kyetä.

    • Eipä-näy-edes

      palstan vakiokalustoon kuuluvia valeiden toistelijoita.

    • puhtain.asein

      Päämaja kielsi kahteen otteeseen kenttäoikeuksien perustamisen ja ilmoitti että niiden mahdollisesti määräämiä 'tuomioita' ei saa panna täytäntöön. Siitä huolimatta suojeluskunnat jatkoivat niiden toimintaa ja antoivat tuhansia laittomia kuolemantuomioita jotka johtivat laittomiin teloituksiin.

      • epäpuhtain.asein

        Laiton teloitus = murha. Käskyn täyttämättä jättäminen = niskoittelu, tai jopa kapina jos porukalla tehty.

        Vakavia rikoksia siis. Kuinka monta kuolemantuomiota tai elinkautista langetettiin näihin syyllistyneille valkoisen armeijan sotilaalle?


      • alaspunakaarti
        epäpuhtain.asein kirjoitti:

        Laiton teloitus = murha. Käskyn täyttämättä jättäminen = niskoittelu, tai jopa kapina jos porukalla tehty.

        Vakavia rikoksia siis. Kuinka monta kuolemantuomiota tai elinkautista langetettiin näihin syyllistyneille valkoisen armeijan sotilaalle?

        Elinkautiseen rangaistukseen tuomittiin ainakin Jalmari Saari. Myöhemmin hänet armahdettiin, kuten sadat elinkautiseen tuomitut punakaartilaisetkin.


    • hullujaovat

      Yli 80 %:tia punamurhaajista (demareista) vapautettiin ja armahdettiin ennen vuoden 1918 loppua. Tämä ei mene demarirosvoille päähän.

      • Ainuttakaan PUNAmurhaajaa ei armahdettu. Sen sijaan kaikki VALKOmurhaajat armahdettiin, jopa yli 50 ihmistä omassa riihessään surmannut Jalmar Saari ja hänen renkinsä.

        Ns. punaisten armahdus koski vain rivimiehiä ja heistäkin vain osaa kun yli 14 000 oli surmattu vankileireillä. Loput kuolivat ennenaikojaan vankileirien nälän tuhottua elimistön korjaamattomaan kuntoon.


      • alaspunakaarti
        Anni_Huttila kirjoitti:

        Ainuttakaan PUNAmurhaajaa ei armahdettu. Sen sijaan kaikki VALKOmurhaajat armahdettiin, jopa yli 50 ihmistä omassa riihessään surmannut Jalmar Saari ja hänen renkinsä.

        Ns. punaisten armahdus koski vain rivimiehiä ja heistäkin vain osaa kun yli 14 000 oli surmattu vankileireillä. Loput kuolivat ennenaikojaan vankileirien nälän tuhottua elimistön korjaamattomaan kuntoon.

        Niinpä. Kuka tietää, miten vanhaksi Arvosen Aarnekin olisi elänyt, elleivät vankileirin kärsimykset olisi niin ratkaisevasti lyhentäneet hänen elinvuosiaan.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Aarne_Arvonen


      • alaspunakaarti
        alaspunakaarti kirjoitti:

        Niinpä. Kuka tietää, miten vanhaksi Arvosen Aarnekin olisi elänyt, elleivät vankileirin kärsimykset olisi niin ratkaisevasti lyhentäneet hänen elinvuosiaan.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Aarne_Arvonen

        "punaisten armahdus koski vain rivimiehiä"

        Ei pidä paikkaansa. Jopa Venäjälle paenneita kansanvaltuuskunnan jäseniä palasi Suomeen ja vapautui lyhyehkön vankeuden jälkeen. Tämä osoittautui sittemmin ratkaisuksi, joka pelasti heidän henkensä.


    • tai.ammuttiin.paikalla

      Jos ihmisiä vangitaan summittaisesti eikä mitään tutkintaa tehdä saati että olisi oikeuskäsittely ja nämä vangitut sitten vapautetaan niin täällä siitä käytetään sanaa ARMAHDUS.
      Armahdus on todellisuudessa sitä, että jonkun asiat on tutkittu ja tuomioistuin on antanut vankeustuomion (siis laillinen tuomioistuin, ei mikään kenttäoikeus). Sen jälkeen tuomittu joissakin tapauksissa armahdetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      23
      5963
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      60
      2067
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      28
      1540
    4. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      1324
    5. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      69
      1168
    6. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      74
      1165
    7. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1137
    8. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      146
      1100
    9. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      51
      1092
    10. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1055
    Aihe