Tietämättömyys muka viisauden takeena?

älkää.estäkö.heitä

Muslimien kanssa työskentelevä luterilainen pappi kertoo työstään ja siitä miten muslimit ovat löytäneet Jeesuksen mutta sen todistaminen on viranomaisille lähes mahdotonta.

"Olen saanut kastaa vuosien mittaan kymmeniä muslimeja kristityksi. Osa kastetuista on joutunut lähtemään Suomesta takaisin kotimaahansa. Osa on jäänyt seurakunnan aktiivisiksi jäseniksi Suomessa. Kolmas joukko on jossain ilman elävää seurakuntayhteyttä. Kastaessa en tiedä millaiseksi uuden kristityn vaellus tulee muodostumaan.

Vaikka kasteopetus kestää yleensä yli 40 tuntia ja usein se tapahtuu kahden kesken, on silti vaikea arvioida miten vahvasti kastettava lopulta sitoutuu kristilliseen uskoon. Siksi on erityisen rohkaisevaa, kun kastettu ottaa seurakunnassa vastuuta ja on muutamassa vuodessa jo muiden opettaja.

On perin kummallista että Maahanmuuttovirasto katsoo voivansa kolmen tunnin haastattelussa selvittää kuka kastetuista kristityistä on aito kristitty. Neljä kastamaani henkilöä, jotka ovat kaikki aktiivisia seurakunnan jäseniä, on saanut maahanmuuttovirastosta päätöksen että he eivät ole oikeita kristittyjä.

Neljäs näistä päätöksistä tuli heinäkuussa tänä kesänä.

Tutkinnan suoritti henkilö, joka ei ollut vielä syntynytkään, kun minä jo olin lähetystyöntekijänä johdattamassa muslimi-maahanmuuttajia kristityksi.

Päätöksen perusteena oli mainittu että tämä uusi kristitty sanoi tulleensa kristityksi kasteessa. Näinhän minä olin häntä opettanut!

Myös muslimiyhteisö ymmärtää että kasteessa muslimista tulee kristitty.

Mutta viraston päätöksentekijät katsoivat ettei ihminen suinkaan tule kristityksi kasteessa vaan jonkin psykologisen prosessin kautta. Siksi he päättelivät, ettei tämä henkilö ole oikea kristitty. He päättivät että tämä henkilö voidaan lähettää takaisin maahansa, jossa kristityksi kääntyminen on päätöksen mukaan rangaistava teko.

Lisäksi päätös syntyi kolmen päivän kuluessa haastattelusta. Mitään haastattelussa mainittuja asioita ei siis tarkistettu. Ei oltu yhteydessä kastaneeseen pappiin tai seurakuntaan.

Voit arvata että tämä tilanne suututtaa.

Menneinä vuosina olen ehdottanut että Maahanmuuttajavirasto voisi käyttää asiantuntijoita uskon aitouden arvioinnissa.

Siitä on jyrkästi kieltäydytty vetoamalla siihen, että uskonnon ammattilaiset voisivat olla puolueellisia. Nyt päätöksen tekijät saattavat olla uskonnottomia henkilöitä, jotka eivät ole koskaan käyneet edes koulun uskontotunneilla.

Tiedon puute on siis muka viisaan päätöksen takeena!

Kaikesta huolimatta sympatiani ovat viraston työntekijöiden puolella. He joutuvat työskentelemään poliittisen paineen ja valtavan kiireen alla. Henkisesti on hyvin raskasta päättää muiden ihmisten turvallisuudesta. Maahanmuuttoviraston päättäjät ansaitsevat mielestäni asiantuntevaa apua."

http://www.patmos.fi/blogi/kirjoitukset/906/tietamattomyys_muka_viisauden_takeena

7

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keskitalo tietää mistä puhuu.

      • Kyllä, on varmaan yksi eniten muslimeille Jeesuksesta kertoneista papeista.


      • kannattaa.kuunnella
        OksastettuOksa kirjoitti:

        Kyllä, on varmaan yksi eniten muslimeille Jeesuksesta kertoneista papeista.

        Klo 16.02 Radio Patmos
        Aamuvieraana - uusinta
        Pastori Timo Keskitalo

        http://patmos.studio24.fi/


      • kannattaa.kuunnella kirjoitti:

        Klo 16.02 Radio Patmos
        Aamuvieraana - uusinta
        Pastori Timo Keskitalo

        http://patmos.studio24.fi/

        En kuunnellutkaan aamulla, kiitos.


    • rkop

      Voisivat liittyä Pelastusarmeijaan, joka voisi lähettää heidät töihin johonkin turvaliseen maahan!
      Lähetystyöjärjestötkin voisi tehdä vastaavaa!

      • Varmasti osa haluaakin lähteä viemään evankeliumia muskimaihin kunhan saavat riittävät valmiudet.


    • homokysymys

      Onko poliittiset nimitykset saaneet aikaan ateistien ylivallan? Ateistit luulevat, että kirkko hajoaa, ja islam tulee tilalle.
      Entä jos Suomessakin aletaan käymään vaaliuurnilla, ja äänestetään lisää uskovaisia menestyneitä liikemiehiä? Ja Aitoa Avioliittoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3338
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2777
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2316
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2288
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2221
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2206
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2007
    8. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2003
    9. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1944
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      97
      1804
    Aihe