Aika kummallisia perusteluja näillä toukohousuilla:)
Mites muualla EU:ssa ruoka on puolta halvempaa??
Ja se laatukin on vähintään yhtä hyvää.
Se kun kelpaa satakertaisesti suuremmalle väestölle kuin Suomessa on.
Suomessa on tutkitusti EUn suurimmat maataloustuet
ja SILTI maksamme itsemme kipeäksi kalliista kotimaisesta ruuasta.
Esim.vihannekset,mansikat jne.
Mites muualla EU:ssa ruoka on puolta halvempaa??
Ja se laatukin on vähintään yhtä hyvää.
Se kun kelpaa satakertaisesti suuremmalle väestölle kuin Suomessa on.
Suomessa on tutkitusti EUn suurimmat maataloustuet
ja SILTI maksamme itsemme kipeäksi kalliista kotimaisesta ruuasta.
Esim.vihannekset,mansikat jne.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hienoa LISÄÄ TÄLLAISTA ......
KIRJAUDU
REKISTERÖIDY
Etusivu
Keskustelu
Treffit
Posti
Chat
Lisää
Suomi24 yrityksille
Opastus
Aihealueet
Kaikki aihealueet
Yhteiskunta
Anarkismi
Boikotit
Eläinten suojelu
Euroopan unioni
Feminismi
Globalisaatio
Historia
Ihmisoikeudet
Isänmaallisuus
Karjalan palautus
Kehitysmaat ja kehitysapu
Kommunismi
Köyhyys
Laki ja rikos
Maahanmuutto
Maailman menoa
Maanpuolustus
Mainonta ja markkinointi
Media
NATO
Politiikka
Rasismi
Salaliittoteoria
Sananvapaus
Sivarit ja totaalit
Sodat ja konfliktit
Sovinismi
Suomalaisia sisutarinoita
Syrjäytyminen
Tasa-arvo
Terrorismi
Uskonnot ja uskomukset
Uusiutuva energia
Vanhustenhoito
Ydinvoima
Yhteiskunnan tuet ja avustukset
Ympäristönsuojelu
Keskustelu24 Yhteiskunta Maailman menoa
Maailman menoa
Keskustele päivänpolttavista kotimaan ja ulkomaan uutisista.
Auta pitämään palsta siistinä. Ilmoita asiattomasta, rasistisesta, herjaavasta tai väärällä palstalla olevasta viestistä klikkaamalla viestin yhteydessä olevaa linkkiä. Rasistiset viestit ja rasistiset ilmaukset ovat Suomi24:n keskusteluissa kielletty.
Tutustu keskustelun sääntöihin täällä.
Chattaa maailman menosta ·
Luetuimpia
Poliisi ampui mustalaisen!
Tästä nousee valtava kohu, siitä voitte olla varmoja! http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016100222405519_uu.shtml
Poliisi tappoi ampumalla kaaharin
"Alkutietojen mukaan ajoneuvo oli kaahaillut ja aiheuttanut vaaratilanteita liikenteessä". http://www.poliisi.fi/tietoa_poliisista/tiedotteet/1/1/poliisi_joutui_kayttamaan_asetta_vt_4_lla_52268?language=fi Poliisi tapasi kohde ajoneuvon. Tilanteessa poliisi joutui käyttämään ampuma-asetta ja kohde menehtyi tapahtumapaikalle. Tapahtuman selvittäminen ja sitä koskeva tiedottaminen on siirretty voimassa olevien ohjeiden mukaisesti valtakunnansyyttäjänviraston johtamaan tutkintaan.
700 000 suomalaista kitkuttaa tonnilla kuukaudessa
Lähes 700 000 suomalaista kitkuttaa tonnilla kuukaudessa!! Tilastokeskuksen mukaan pienituloisten osuus väestöstä on noin 13 prosenttia. Pienituloiseksi katsotaan, jos tuloraja yhden hengen taloudessa on 1 140 euroa kuukaudessa ja noin 13 700 euroa vuodessa. Kun tienestit ovat korkeintaan tonnin luokkaa, on ihminen köyhä. Ja lähemmäs miljoona suomalaista on tässä tilanteessa. Pienituloisten määrä on noussut rajusti viime vuosina – köyhyys on entistä periytyvämpää. Katso keihin köyhyys iskee ja mitä siitä seuraa. Suomessa on yhteensä noin 700 000 pienituloista. Huonoimmin menee alle 35-vuotiailla sinkuilla, joista lähes 40 prosenttia tienasi vuonna 2009 alle 1183 euroa kuukaudessa. Pienituloisten määrä on lähes kaksinkertaistunut 20 vuodessa. Vuonna 2009 pienituloisia oli noin 700 000, kun vuonna 1990 vastaava luku oli noin 400 000. Suomessa pienituloisiksi lasketaan ne, jotka tienaavat alle 60 prosenttia mediaanitulosta. Vuonna 2009 se tarkoitti alle 1183 euron kuukausituloja. Käytännössä pienituloisten mediaanitulo jäi reiluun 1002 euroon kuukaudessa. pääkaupunkiseudun vuokrien jälkeen siitä ei jää kovin paljoa käteen, Kelan tutkimusprofessori Olli Kangas muistuttaa. Suomessa perusturvaetuuksien jälkeenjääneisyys lisää pienituloisten määrää, esimerkiksi toimeentulotuen todellinen arvo on viimeisen 20 vuoden aikana jäänyt 42 prosenttia jälkeen yleisestä palkkakehityksestä, hän sanoo. Kansaneläkkeiden kasvu sekä laman lisäämä työttömyys näkyvät pienituloisuustilastoissa. Viimeisen 20 vuoden aikana vanhusten köyhyys on vähentynyt, kun taas yhä useampi alle 35-vuotias on pienituloinen. Viime vuonna Helsingin sosiaalivirasto myönsi toimeentulotukea hiukan yli 4 400 ihmiselle, joiden pääasiallinen toimeentulo tuli työstä. Kangas on huolissaan myös siitä, että pienituloiset ovat myös muuta kansaa sairaampia, mikä johtuu osaltaan huonosta ruokavaliosta. – Terveellinen ruoka on kalliimpaa kuin epäterveellinen. Esimerkiksi sydän- ja verisuonitaudit ovat yliedustettuina pienituloisten keskuudessa, Kangas sanoo. Kankaan mukaan tilanne on lähinnä huonontunut viime vuosina. Suomalaiset ovat terveempiä kuin aikaisemmin, mutta terveyden kohentuminen on koskenut lähinnä rikkaimpia. !!!! Katso kuka on oikeasti köyhä http://www.taloussanomat.fi/raha/2011/01/30/katso-kuka-on-oikeasti-koyha/20111367/139/?&n=18
Keskustelut
Tänään 17.44
2500 turvapaikanhakijaa kateissa Riski on suuri
MTV: 2500 turvapaikanhakijaa kateissa Riski on suuri Vastaanottokeskuksista kadonneisiin turvapaikanhakijoihin liittyy vakavia uhkia, sanoo keskusri
6
1
Tänään 17.43
Miksi rasistit eivät tahdo auttaa heitä
Siinäpä kysymys. https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=12&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEw
4
Tänään 17.43
härskisti Putinin puolue järjesti itselleen murska
Hurjia epäilyjä Venäjällä: Näin härskisti Pu
onko linkkiä?