Mikä voisi olla parasta tollaselle diesel koneelle, suosituksia ja mieluusti perustelujen kera...
öljyä Cummins 5.9qsb meri koneeseen
13
2512
Vastaukset
- er344545
Se mikä täyttää autonvalmistajan edellytykset, sopii Suomen olosuhteisiin ja on lisäksi suhteellisen helposti saatavissa.
Tämä ei tarvinne sen enempää perusteluita. - Kopissahuurua
Mobil Delvac MX 10w-40.
Käy kaikkeen ja toimii! ! ! - cumminssi
Tuolle laatuluokitus vähintään CES 20078 API CI-4/SL (ilman hiukkasloukkua oleva malli). Paras öljy ympärivuotiseen käyttöön on viskositeetiltaan 5w-40 tai 10w-40. Mikäli vain kesäkäyttöä niin 15w-40 riittää.
Lähde/perustelu: https://cumminsengines.com/uploads/docs/4971286.pdf
Esimerkiksi Teboililta löytyy vaatimukset täyttävä öljy:
-Teboil Super HPD 5W-40, 10W-40, 10W-30, 15W-40 jos ei hiukkasloukkua.
-Teboil Super HPD ECV 10W-40, 15W-40 jos hiukkasloukulla. Minä tötty etsin 358 40 3253363 tämä on Tämä on puhelinnumeroni
- Teboil-EI-käy
5.9QSB marine diesel vaatii SJ-4 öljyt. Vanhaan matkailuautoon käy CI-4.
TÄMÄ ÖLJY TÄYTTÄÄ LUOKITUKSET !
https://www.mitasuoil.com/en/dieseloil/cj-4sm-5w-40
https://www.cumminsfiltration.com/sites/default/files/PB02-07-1.pdf- thr4556
Teboil Super HPD ECV on CJ-4 öljy.
- vaihtoedessä
Kiitos kaikille suosituksista, päädyin Teboil 10w-40 Super hpd öljyyn, Puuilosta sai kohtuu hintaan...
- vaihtotakana
Raskaan kaluston öljyissä on hieman eri vinkkeli lisäainestusten ja tarvittavien ominaisuuksie osalta, joten pao öljyjä ei niissä useinkaan käytetä tai ole tarjollakaan, etkö tiennyt vai haluatko, että joku hajoittaa koneensa?
- MITASUT
Korjaan, se oli sittenkin MITASU... https://www.mitasuoil.com/en/dieseloil/cj-4sm-5w-40
TEBOILISTA puuttuu PAO...Koska se on mineraaliöljyä.- vaihdoinjo
Puuttuu sitten, onneksi siinä on yhtä hyvä viskoosi indeksi ja sopiva lisäaineistus matalille kieroksille jottei sylineriputket kiilloitu yms...
Mitä ja mistä edes tuollaista mitasuo tököttiä myydään?
Kyllä nuo Teboilin jäteöljyistä uudellen jalostetut saattavat sisältä PAO öljyä, vai voitko vahvistaa ettei jonkun vanhat PAO öljyt ole olleet osittain mun 20l pänikässä?
- Aitoa-PAOöljyä
Mitasu öljyjä saa kaikista hyvin varustetuista kaupoista. Itse ostin ostin Sortavalasta.
https://www.mitasuoil.com/en/motor-oil
https://www.mitasuoil.com/ru/motor-oil- tatjaaana
Toimii aidon japanilaisen laatu-auton moottorissa ( nissan sunny ). Sortavalan Tatjanalla myös aitoa tavaraa. Käytä tatjanan liukasteena aitoa pao-öljyä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2029642Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen314397Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1193965Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1003841- 2033420
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik192864Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1231385Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its731376- 901184
Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!
Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A151161