Osto/myyntiliike myymälän perustaminen?kokemuksia?

Firmapystyy

Perustin 3 vuotta sitten käytetyn tavaran ostoon ja myyntiin olevan yrityksen,käytännössä oon myynyt tavaraa suoraan omalta pieneltä varastoltani. Tavaroista oon ilmoitellut netin kauppapaikoilla ja omilla kotisivuillani.



Tämä lähti alkuun harrastuksesta ja on harrastus vieläkin koska näin pienellä varastolla ja n.s tavaran kierrolla ei elä kun hommaa teki n.s lisähommana omana hupina ni Toki töitä teen iha eri alalla muualla vielä ainakin.

Mut nälkä kasvaa syödessä ja nyt kova hlu perustaa oma myymälä.

Yrityksen perusjutut on hallussa koska kirjanpidon oon tehny tähän asti itse mut tokiha sit tarvian kirjanpitäjän ku homma lähtee kovasti kasvamaan.

Paljon oon netistä myymälän suhteen tietoa etsinyt mutta mitä kaikkea pitää huomioon ottaa kun myymälään perustaa?

Tokihan ainakin:Vuokrat,sähkö,vesi,kassakone,hälyt,isommat mainokset.
Ja kun päätoimisesti tekee ni sit tulee eläkemaksu yel maksu,sitä ei ole nyt tarvinnut maksaa kun liikevaihto =alle 5000e.

Isompia määriä tavaraa myyntiin kannattaa alkaa reräämään jo etukäteen että on kaikki valmiina kun liikkeen avaa.

Kun yksin toimin en voi liikettä pitää auki 7 päivänä viikossa kun välillä olen asiakkaiten luona tavaraa hakemassa. Mut ajattelin alkuun liike oisi auki 5 päivänä viikossa.

Kaikki vinkit on tervetulleita.
Kiva jos saisi vinkkejä ammattilaisilta jotka pyörittää osto ja myyntiliikettä.
Kiitos.

4

2676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • z6x6c6v6b

      Itsellä on kokemusta tuollaisesta, tosi silloin ei vielä ollut nettiä, joka tietysti olisi saattanut tasata myyntiä niinä hiljaisina aikoina, kun ketään ei käynyt liikkeessä. Ongelma tuossa on, että tavaran pitäisi todella kiertää ja uusiutua. Jos samat kamat on koko ajan liikkeessä, tulee vastaan asiakaskato.
      Tavaran hakukaan ei ole ilmaista. Meillä meni aika paljon polttoainekuluihin, kun suuhattiin tavaraa etsimässä/hakemassa. Joskus tuntui, että kuluja oli tosiaan huomattavasti enemmän kuin tuloja. Käytetystä tavarastakin pitää maksaa alv, kun tarpeeksi myy. Itselle ei palkkaa jäänyt kaikkien maksujen jälkeen.
      Aloittaessa kaikkein ongelmallisinta oli löytää sopiva liikehuoneisto ja sehän se sitten veikin rahaa. Kolmen kuukauden takuuvuokra ensin ja sitten aloitusvuokra, ennenkuin oli päässyt myymään ensimmäistäkään tavaraa.
      Kannattaa kyllä harkita perusteellisesti ennen aloitusta. Se ei riitä, että sinulla on iso aloitusvarasto, sen pitää uudistua jatkuvasti. Ihmiset myös tinkivät alituiseen tuollaisessa paikassa, jossa tavarat ovat myyjän omia.

    • xycyvybyby

      Lisäys edelliseen:
      Osto- ja myyntiliike ei pysty kilpailemaan kirpparihinnoilla, koska kirpparipöydän pitäjälle kaikki on silkkaa tuloa pöytävuokran ja mahdollisten pienten kuljetuskustannusten lisäksi. Sinä sen sijaan joudut maksamaan kiinteät maksut koko ajan.
      Olisiko sinullakin mahdollisuus pitää esim. useita kirpparipöytiä ja vielä sen lisäksi nettimyyntiä?

    • Kauppavarasto

      Kyllä monenlaista on käynyt mielessä että saan toimia tässä kiinnostavassa työssä :)

      Miettinyt myös isompaa varastoa ja kirppispöytiä niinkuin sanoit.

      Myymälästä on totta mitä laskelmia oon tehny myymälässä on oltava vaihtuvuus suuri että lyö leiville ja että on kannattavaa.

      Myymälässä on riskit suurempia kuin nettikaupassa.

      Toimitilat sekin on totta helpommim löytyy vuokrattavia varastoja kuin mieleisiä liikehuoneistoja.

      Mut kannattaa funtsata tarkkaan ennen kuin laajentaa toimintaa.
      Ja kiitos hyvistä vinkeistä.

    • Kovaala

      Nykypäivänä osto ja myyntiliikkeitä on vähän,mistä kertoo kilpailu varmasti kovaa.
      Kun katsoo esim. Reslisointi keskuksia,ni harvoin niillä on omaa myymälää.
      Kyllä varmaa fiksuinta isot varastot ja kirpputori pöytiä ni sen ohella voi tehdä muutaki työtä ni ei ole niin isoa taloudellista riskiä.

      Tai pitäs laajentaa kerralla enemmän esim. Autojen myyntii tai autojen/pienkone korjaamoo ja siinä ohessa pitäisi osto ja myyntiliikettä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      273
      45814
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      50
      11430
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      233
      11028
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9820
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8658
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      285
      6718
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3405
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      2
      3249
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      25
      3123
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2973
    Aihe