Foliohattu kysyy

a-no

Kumpi ajanjaksoista on pidempi; elämää edeltävä vai kuoleman jälkeinen?

13

95

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Brina

      Aika on väin tähän elämään liittyvä harha, joka auttaa meitä kokemaan matalataajuisia värähtelyjä eli tämän maailman tarjoamia kokemuksia. Oikeasti olemme Ikuista, Ajatonta Henkeä, joka ON, eli ikuinen NYT... Myös me "harhaiset" olemme ikuisessa NYT-hetkessä, sillä menneisyys on vain muistikuvia ja tulevaisuus mielikuvia....se mitä jää jäljelle on NYT! Samoin ennen syntymää kuin kuoleman jälkeenkin; on vain ikuinen, ajaton NYT!

      • E_mc2

        En tiedä värähtelyistä, mutta MIT:n proffa Bradford Skow esitti vuosi sitten uuden teorian, jonka mukaan aika ei "kulje" vaan menneisyys, nykyhetki ja tulevaisuus ovat kaikki yhtäaikaa olemassa.

        Bradin mukaan aika on samantapainen asia kuin avaruus. Kuten avaruutta voi katsella eri suuntiin, saman voi tehdä ajassakin. Einsteinin aika-avaruudessa aika on yksi universumin koordinaatti, joten sikäli ihan loogista.

        Universaalia aikaahan ei ole edes olemassa vaan jokaisella havaitsijalla on oma kellonsa, jonka kulku riippuu havaitsijan nopeudesta ja ympäröivästä gravitaatiokentästä.

        Taaksepäin emme osaa (ainakaan vielä) ajassa liikkua, mutta kvantti-ilmiönä informaation siirtyminen ajassa taaksepäin on havaittu ja siis tiedetään mahdolliseksi.

        Tämän mukaan aika sellaisena kuin sen koemme ei olisi juuri enempää kuin aivojemme synnyttämä ilmiö, joka tekee elävän olennon toiminnan ympäristössään mahdolliseksi.

        Jänniä juttuja.


    • MEäjä

      Mielestäni se on jatkumo, eli välissä on hetki fyysistä 'olemista' ns. ajassa. 'Elämä' sanan ehkä voisi muuttaa joksikin muuksi, koska eihän siirtyminen aineellisuudesta tarkoita 'kuolemaa'? Jos kerran on 'tila' ennen syntymää aineellisuuteen, eihän se voi päättyä tänne vaan jatkuu, mitä emme pysty tiedostamaan tässä hetkessä?
      Aika määritelmä on suhteellinen käsite ja täysin tarpeeton mittari jo astraalitasoillakin, näin olen ymmärtävinäni?

    • a-no

      Eikö tämä sanoilla maailman hallitseminen ole liian helppoa ja petollista? Kun esittää aloituksen kaltaisen kysymyksen, niin siihen riittäisi vastaukseksi oikeastaan vain yksi sana: "ikuinen".

      Tuo sana on kuitenkin sellainen, että emme sen sisältöä ymmärrä, mutta se tyydyttää meitä vastauksena, eikä asiaa tarvitse pohtia sen enempää.

      Aika tarkoittaa epäjärjestyksen lisääntymistä maailmankaikkeudessa. Entropia eli haje kasvaa jatkuvasti. Alussa oli järjestäytynyt tila - siitä eteenpäin kaikki rappioituu. Ihmisen näkökulmasta tämä on myöskin käsittämätöntä.

      Aika siis alkoi materian ilmaantuessa. Aika loppuu materian kadotessa. Aika alkaa uudestaan materian ilmaantuessa... Ilman materiaa ei ole mitään, ei edes tyhjyyttä.

    • E_mc2

      "Aika loppuu materian kadotessa"

      Termodynamiikan 1. pääsääntö tarvitsee tehdä tyhjäksi ennen kuin tuo olisi mahdollista.

      • a-no

        Joo, näin se on.

        Joskus tullaan kuitenkin absoluuttisen epäjärjestyksen tilaan, jolloin entropia ei voi enää kasvaa ja näin aika loppuu. Alku oli siisti piste - loppu on kaiken muodon ja vuorovaikutussuhteiden katoamista.

        Vaan eipä tämä maailmankaikkeus taida olla tuollainenkaan suljettu systeemi. Eikä aikaa ole olemassa. Ja sen suuntakin voi silti muuttua.


      • MEläjä
        a-no kirjoitti:

        Joo, näin se on.

        Joskus tullaan kuitenkin absoluuttisen epäjärjestyksen tilaan, jolloin entropia ei voi enää kasvaa ja näin aika loppuu. Alku oli siisti piste - loppu on kaiken muodon ja vuorovaikutussuhteiden katoamista.

        Vaan eipä tämä maailmankaikkeus taida olla tuollainenkaan suljettu systeemi. Eikä aikaa ole olemassa. Ja sen suuntakin voi silti muuttua.

        Oletteko oikealla palstalla, olisiko syytä tarkistaa missä käsitellään mm. Termodynamiikan 1 pääsääntöjä?


      • a.no

        Tää palsta on aika avoin, kun tätä ei ole rajattu mihinkään tiettyyn uskonkuntaan tai uskomukseen. Itse tiedän yliluonnollisen olevan se tärkein asioihin vaikuttava asia, mutta yritän seurata vähän myöskin kansantajuista tiedettä. Tämä on se palsta, kun yksi puhuu astraalitason arjesta, toinen siteeraa Johanneksen Evankeliumia ja kolmas kertoo ettei yksikään kuollut ole ikuna palannut takaisin.

        On hienoa seurata, kun Brina ja mc -e=2 löysivät ylempänä toisensa ihan eri lähtökohdista käsin.

        Minun on vaikea ymmärtää ihmisiä, jotka uskovat kuoleman ylittävään yksilöllisyyteen.


      • MEläjä

        Olet oikeassa, eli kyllä voi sovittaa erilaisia näkemyksiä ja jos kerran tietää mistä puhuu?


    • x.yes

      En pysty päästämään käsityksistäni irti kuolemanjälkeisen ja kuolemaaedeltävän aikajakson yksilöttömyydestä. Tällöin riisutaan nekin vähäiset lomavaatteet mitä täällä maailmassa saa pitää päällään, ja joutuu... oikeisiin töihin. Kyllä, jos vihasit matematiikkaa, joudut superpitkään matematiikkaluokkaan, aivan yksin ilman opettajaa, ja koe pitää läpäistä täysillä pisteillä.

    • itsestä kiinni kauan menee tajutessa

    • eilaitsitten

      Iankaikkisuudessa ei ole aikakäsitettä niin kuin fyysisessä maailmassa, joten aika ennen taikka jälkeen syntymän on rajaton.

      • MEläjä

        Niin, ainakin 'ulottuvuudet' muuttuvat, sanotaan että nyt meillä on kello josta tarkistamme ajan. Täältä lähtöni jälkeen, uskon että en tarvitse kelloa vaikka tietoisuus säilyy?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      180
      11299
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      56
      5381
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2627
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      38
      2301
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1811
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1735
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1393
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1319
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1226
    10. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1159
    Aihe