Eläimet ja rakkaus

Katselin dokumentin Eläimet ja rakkaus 1, ja mieleen juolahti, että kreatonistien inho apinan kaltaista esi-isää kohtaan voisi johtua vaikka siitä, miten kiusallisesti ihmisapinat muistuttavat ihmistä niin hyvässä kuin pahassa. JC:llä saattaa olla hyvinkin pelko persiessä, että entäpä jos simpanssi edustaakin ihmisbaramiinin rappeutuneinta alalajia, vielä alhaisempaa kuin hänen tunnetusti väheksymänsä mustaihoiset.

Ja inhoa sen kuin lisää se melko äskettäin tehty havainto, että bonobo- eli kongonsimpanssilaumaa johtaa naaras, ja että bonobot harrastavat harvinaisen runsaasti avointa ja julkista seksiä solmimatta edes avioliittoa.

Eikä tilannetta varmastikaan helpota sekään, että homo- ja lesbosuhteita on havaittu esiintyvän sadoilla eläinlajeilla, niin nisäkkäillä kuin linnuillakin. (Johtuneeko tämäkin siitä, että Eeva ihan silkkaa tietämättömyyttään otti ja puraisi eteläntedelmää?)

Dokkari on nähtävissä vielä neljä päivää Yle Areenassa.

http://areena.yle.fi/1-2507778

10

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • " Katselin dokumentin Eläimet ja rakkaus 1, ja mieleen juolahti, että kreatonistien inho apinan kaltaista esi-isää kohtaan voisi johtua vaikka siitä, miten kiusallisesti ihmisapinat muistuttavat ihmistä niin hyvässä kuin pahassa."
      En ota kantaa itse dokkariin, joka oli mielenkiintoinen, mutta takerrun tuohon tuntemukseen 'inho'. Se saattaa olla iso ohjaava tekijä siinä, että ihminen on esimerkiksi kreationisti. Inholla pelataan, kun luodaan mielikuvaa "meistä" ja "muista" ja tuo inho suojelee ryhmää ulkopuoliselta "uhalta".

      • Niinpä. Miten usein tämänkin palstan kretut puhuvat esimerkiksi "teidän tieteestänne".


      • ihmislajinmotto

        "Me ollaan me, tapetaan nuo"


    • Fiksu_Kreationisti1

      "Katselin dokumentin Eläimet ja rakkaus 1, ja mieleen juolahti, että kreatonistien inho apinan kaltaista esi-isää kohtaan voisi johtua vaikka siitä, miten kiusallisesti ihmisapinat muistuttavat ihmistä niin hyvässä kuin pahassa."

      Päinvastoin. Minun mielestäni vuoristogorillat ovat hienoja eläimiä, jota pitäisi suojella ennemmin kuin mm esim. väkivaltaisia leijonia, ja olen tästä muistaakseni aikaisemminkin kantani ilmaissut. Rauhallisia otuksia, joita pitäisi olla enempi, ja joilta ihminen voisi oppia.

      Simpanssit sen sijaan sais hävittää, samaten kuin sudetkin. Väkivaltaisia kuin ovat. Tällaisille lajeille ei mielestäni maailmassa pitäisi olla sijaa.

      • aggressiivinenapinalaji

        Ihmiset saisi myös hävittää, väkivaltainen laji kun on.


      • Viksumpi.Kreationisti

        Voisitko tarkentaa, mistä leijonan alalajista puhut?


      • ihan.naurattaa.hehe

        "Simpanssit sen sijaan sais hävittää, samaten kuin sudetkin. Väkivaltaisia kuin ovat."

        Vähemmän väkivaltaisia nuo ovat kuin esimerkiksi USA:n ja Lähi-idän kreationistit. Hassua että kreationisti syyttää eläimiä väkivaltaisiksi, mutta Punahilkka on edelleen kretuille aktuellimpi ja luultavasti todempikin kuin vaikkapa L. David Mechin tutkimukset.


    • Kaikille.luoduille

      Afrikan simpanssit pitää evankelioida niin tapainturmelus loppuu. Lähtisköhän Puolimatkan Tapsa lähetystyöhön?

      • joh.3.16

        Kertokaa simpanssille Jeesuksesta.


      • Säästäkää simpanssit siltä saasteelta, puolimatka sais kertoa ilosanomaansa lähimmälle männylle...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      19
      2595
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1281
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      937
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      138
      915
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      861
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      827
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      806
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      785
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      762
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      134
      725
    Aihe