Moni artisti on lähtenyt Jeesus-tieltä Elvis-tielle. Elvis-tien loppu on karmea! Erästä artistia oli jopa kannustettu seurakunnassa lähtemään Elvis-tielle (leipäpapit)! Onko "uskovaisen" tehtävänä tanssittaa ravintoloissa juoppoja ja huoraavia ihmisiä?
Jeesus-tieltä Elvis-tielle.
12x12
1067
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyse on Leif Lindemanin saamasta hengellisestä ohjauksesta
Anneli Mattila kirjoitti Facebookissa:
- Voi vitsit kun oli keikkareissu laivalla! Yleisö oli aivan mahtava. Samaa en voi sanoa laulajakollegasta Leif Lindemanista, joka antaa itsestään hyvin herrasmieskuvan. Hän kouri väkisin ennen keikkaa takapuolestani kahteen otteeseen!!! Miten törkeää käytöstä mieheltä! Selkeäsanaisesti osoitin mielipiteeni asiaa kohtaan. Näin ei vaan toimita, latasi Mattila Facebookissa.
- Pikkuinen suksee ja luullaan olevansa maailman napa ja ajatellaan että voidaan tehdä ihan mitä tahansa! Hyi, häpeä! Meni kyllä maku! Tuntee kyllä itsensä jotenkin ala-arvoiseksi kun noin toimitaan! Hyvää viikon jatkoa kaikille! Terveisiä myös Leifille tätä kautta, anna olla viimeinen kerta kun käyt minun perseeni kimppuun!!!
"Kun olet tähti, naiset antavat sinun tehdä niin" -Donald Trump
Jokainen uskova joutuu henkilökohtaisesti miettimään mitä tarkoittaa elää maailmassa mutta ei olla maailmasta.
Tämä tapaus tapahtui keikkapaikalla. Mutta voisin kertoa teille parikin tarinaa kourivista vanhemmistoveljistä seurakunnissa. Ystävättäreni yritettiin raiskata seurakunnan työntekijän toimesta.
Ja nämä eivät ole huhuja, ovat tapahtuneet minulle itselleni ja lähipiirilleni. Mitä tästä voimme päätellä? Ympäristö ei ole ratkaiseva tekijä, vaan sydämen tila.
Mustaloinen tanko"laulaja" vois mennä kopeloimaan hevosen palleja. Se on niiden kansanperinnettäkin...!
Uskovaisia on kaikissa ammateissa ja heidän on kaikkialla toimittava ns. ei-uskovaisessa ympäristössä. Muusikon ammatti ei poikkea tästä mitenkään.
Me kaikki joudumme elämään maailmassa, vaikka emme ole maailmasta.
Jumala johtaa kristittyjä heidän työnsä kautta hyvin erilaisiin piireihin, jotta he voisivat toimia siellä valona. Elämä on parempi todistus kuin saarna.
Uudestisyntyneen uskovaisen on tarkasti mietittävä missä ammatissa on. Se on perusasia uskontiellä!
Lauloivatko Jeesus ja opetuslapset tankoja? Voi tätä maaliman menoa!
Just, ja ainoat sallitut ammatit olivat nuoruudessani Elannon myyjä naisille ja joku ruumiillinen työ miehille. Akateemiset opinnot ja kaikkinainen menestyminen olivat ihan saatanasta, jne... Tätä taleban-henkeä on aina hellareissa ollut. Näin se kateus ja pyrkimys kontrolloida muita hengellistetään. Ja jos minä en ymmärrä jotain, niin sen täytyy olla vähintäänkin kyseenalaista.
Seinäjoenhedelmää 21.8.2016
– Haluan esiintyä ja laulaa, kipinä on jäänyt kytemään. Nyt viisikymppisenä tuntui, että oli sopiva aika kokeilla uudelleen omia rajojani. Halusin myös nähdä, miten tangokansa ottaa minut vastaan. Oli mukava huomata, että moni muisti minut ja kannustus on ollut aivan mieletöntä, kertoo juuri 50-vuotta täyttänyt Seinäjoella asuva laulaja.
Nyt aikuisena miehenä ja nuoruusajan hurjan keikkarumban nähneenä Petri Ritari starttaa tanssikansan iloksi jälleen lavoille muutaman vuoden tauon jälkeen.
– Laulamista en suinkaan sinä aikana unohtanut, mutta keskityin yritystoimintaan. Nyt palo tanssimusiikin pariin kasvoi niin isoksi, että nyt on aika kokeilla jälleen siipiä iskelmätaivaalla. Ja tangoa lupaan laulaa joka setissä, lupaa Ritari.
vs.
En laula enää tangoja. Tein viimeisen tanssikeikan Kouvolassa tammikuussa 2005. Jos olen uskossa, niin laulan vain hengellisiä lauluja. Siinä olen ehdoton, mies toteaa avoimesti.
http://www.viikkoset.fi/Uutiset/12383691.html
Lepopäivän ratoksi:
Metal Church "Blessing In Disguise" (FULL ALBUM) [HD]
https://www.youtube.com/watch?v=XVQu6COLIt8
Paikoin rokkaavan tyylistä trash metallia, jos tätä voi trash-tyyliksi nimittää. On tässä metal-elementtejä ainakin, kilkatusta ja kalkatusta, sekä kitaran tiluttelua, ja bassoäänillä jyystämistä. Sanomasta en tiedä, onko kaikin paikoin raamatulliseksi tulkittavissa. Jossain kappaleessa ehkä väärän uskonnollisuuden parodiaa, jossain toisessa jopa ratkaisukristillisyydeltä tai menestysteologialta kuulostavaa? On jättänyt kaiken "blackness" pimeyden taaksensa?
Siitä huolimatta, joillain kappaleilla on melko mainiota kulkevuutta paikoin. Alku on vähän kankea, tylsää jyystämistä. Mutta esim. viimeinen kappale jo paljon reippaampi, 49 minuutin tienoilta eteenpäin. Jos on bassonkorostus ja taipumus luukutella musiikkia lujaa, niin varokaa, etteivät räjähtele seinät ja kaiuttimet.
Tylsää jyystämistä, vähän niin kuin HELL-seksikin...!