Venäjä ottanut käyttöön vedenalaisen robotin Gavian.
Gavia on sekä kauko-ohjattava että itsenäiseen tehtävään ohjelmoitu robotti, joka suorittaa merenalaista tiedustelua, etsii kohteita, myös miinoja ja tuhoaa miinoja sekä sukellusveneitä.
Gavia on sekä kauko-ohjattava että itsenäiseen tehtävään ohjelmoitu robotti, joka suorittaa merenalaista tiedustelua, etsii kohteita, myös miinoja ja tuhoaa miinoja sekä sukellusveneitä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Venäjän laivastolla on toinenkin vedenalainen robotti, Pantera, joka on vähän tuhdimpi versio.
Venäjän vedenalaiset robotit toimivat ja viestivät myös horisontin takaakin.
Ja sukeltavat 50km syvyyteen, josta ampuvat superhyperlämpöhakuisiavillakoiranydintorpeedoja. ......... . TIRSK.
Gavia "sukeltaa" 6000 kilometriin.
Venäjä on sijoittanut merenalaisia robottejaan jo Barentsin merelle, Mustallemerelle, Itämerelle ja Etelä-Kiinan merelle.
Mutta Gavlan romukasa ei pysty sukeltamaan 50 kilometriin, joka on Valkeakosken Tiltulle merien keskisyvyys:-D
Sillä on uusi syvyysennätys 6000 km. Ketjussa lukee niin. Pirunmoinen syvänne.
Venäjä käytti niitä Venäjän ja Kiinan merisotaharjoituksessakin Venäjän ja Kiinan edustalla ja sotaharjoitusalueella.
USA ja NATO eivät uskaltaneet sukellsveneillään lähellekään. Niiden tiedustelu jäi satelliittivetoiseksi.
Venäjä käytti vedenalaisia robottejaan lähinnä tiedusteluun Venäjän ja Kiinan merisotaharjoituksessa Etelä-Kiinan merellä.
https://www.youtube.com/watch?v=-bzWSJG93P8 ........ ;-)