Kummallinen ilmiö...

Olen törmännyt kummalliseen ilmiöön Seinäjoella. Kun Esim: naapurin kekaroita ojentaa sanallisesti, tulee äitee väliin ja ilmoittaa: Vieras ei minun muksuja komenna.

Kasvatus, komentaminen, ojantaminen KUULUU ensisijaisesti vanhemmille, MUTTA jos vanhempi ei ole paikalla, niin silloin sen tekee ihminen joka on.Tai vanhemmat eivät ymmärrä, halua ymmärtää sitä tehdä, silloinhan sen tekee sellainen, jolla on siihen Ymmärrystä ja Tahtoakin.
Sanoa kuin tv- ohjelmassa Rova. Viimmekädessähän kasvatuksen sitten hoitaa poliisi.

Muksuista tulee koppavia jne..kun vanhemmilla on tuollainen asenne kasvatukseen nykyaikana.
1576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

"Afrikkalainen sanonta on, että tarvitaan koko kylä kasvattamaan lapsi. Tämä on minulle tuttua omasta nuoruudesta. Kun olin pieni, jokainen asuinalueemme aikuinen on muistattanut ja opastanut lapsia ja nuoria olemaan kunnolla. Jopa vieraillakin asuinalueilla, tehdessäni tuhmuuksia, kuten lapset usein tekevät, aikuisilla oli auktoriteetti ojentaa meitä, ja vanhemmatkin saivat asiasta tietää. Koko kylä osallistui meidän lasten kasvatukseen."

http://abdirahimhussein.puheenvuoro.uusisuomi.fi/188881-koko-kyla-tarvitaan-lasten-kasvattajiksi

Äänestä
  • Sama täällä,lapsia oli paljon kylällä,ja kyllä se joka paikalle osui, jos tuhmuuksia tehtiin,niin meitä ojensi ja tieto tuli kotiin myös.
    Samaa harrastettiin viiden perheen kesken,kun oma jälkipolvi oli lapsi-ikäisiä ,sovittiin että missä kulloinkin ovat ,niin kaikkia komennetaan niinkuin omia.Toki myös kiiteltiin ja kehuttiin mikäli aihetta oli,ja tämä toimi hyvin,kukaan ei saanut ketään silmilleen toisten lasten ojentamisesta.

    Äänestä

tää koko seinäjoki palsta kuvastaa todella hyvin kaupungin varsinkin tunneälyä jonka taso on nollassa ja ihan normaali älykkyyskin melko alhaalla mutta korkealle tasolle ehkä jopa suomen huipulle sijoittuu minä minä asenne...

Äänestä

Pystytkö kertomaan mitä tarkoitat nollassaolevalla tunneälyllä vai luitko vain hienon sanan jostain?

Äänestä

Kerroit että äitee tuli väliin ja kertoi ettei vieras hänen lapsiaan komenna. Ensinnäkin, miksi menit lapsen ja äiteen väliin? Eikös tuolloin komentaminen kuulu juurikin äiteelle, eikä vieraalle. Vieras ihminen voi ojentaa hienovaraisesti lasta, mikäli vanhemmat ei ole paikalla. Mutta tässä kuvaamassa tapauksessasi, vanhempi oli paikalla, ja sinä menit heidän väliinsä. Mikäli vanhemmat on paikalla, eikä ojenna lasta, se ei kuulu myöskään silloin vieraalle ihmiselle. Et voi KOSKAAN mennä vanhemman ja lapsen väliin, ojentamaan, tällöin astut vanhemman varpaalle.

Lisäksi, ojentaminen pitää muutenkin tapahtua rakentavassa hengessä, eikä huutamalla ja uhkailemalla. Todennäköisesti olet mennyt lapsen ja vanhemman väliin huutamaan pää punaisena ja uhannut vielä henkilökohtaisesti. Se on kato niin, että silloin olet ylittänyt valtuutesi, etkä voi saada muuta kuin negatiivista palautetta.

Äänestä
  • Tässähän se outo asenne tulee jo esiin. "Mun lapsukaiset saa tehdä, mitä haluavat" Kuka sanoi, että aloittaja huusi naama punaisena. Se koissu älähtää, johonka kalikka kalahtaa..... Hyvähän se on, jos edes joku sanoo lapsille, kuinka pitää käyttäysyä, jos ei vanhemmat sitä tee.

    Äänestä

  • Niceääni kirjoitti:

    Tässähän se outo asenne tulee jo esiin. "Mun lapsukaiset saa tehdä, mitä haluavat" Kuka sanoi, että aloittaja huusi naama punaisena. Se koissu älähtää, johonka kalikka kalahtaa..... Hyvähän se on, jos edes joku sanoo lapsille, kuinka pitää käyttäysyä, jos ei vanhemmat sitä tee.

    Missä sanottiin etteivät vanhemmat itse sanoneet lapsille kuinka pitää käyttäytyä? Ja missä sanottiin että äidin mielestä "Mun lapsukaiset saa tehdä, mitä haluavat"?

    Äänestä

  • OOtko tyhmä.

    Ei mennyt väliin eikä vanhemmat olleet paikalla.
    Kyseinen kekara meni kotiin sanoi äiteelleen:että tuo naapuri torui meitä.

    Mutta, on niitäkin vanhempia nähty, jossa kekarat haukkuu isovanhempiaan huoriksi,varkaiksi, jne.. ja vanhemmat vain naureskelevat taustalla.

    Äänestä

Minä ymmärsin niin,että muksua ojenttiin naapurin toimesta,niin hätiin oli toki tullut ylisuojelevainen äiti.Ei menty kenekään väliin.

Äänestä

Vaikea ottaa kantaa kyseiseen tapaukseen kun ei tiedä tapahtumien oikeata kulkua. Ihan yhden ihmisen kertomuksen perusteella ei voi saada kokonaiskuvaa. Ja ihmisillä nyt on erilainen käsitys siitä "kurinpidosta" ja "kasvatuksesta". Toki tapaus on voinut olla sellainen että on asiallisesti komennettu, ja äiti tultuaan paikalle on reagoinut liian "suojelevasti", kuten aloituksesta voisi ymmärtää. Mutta omakohtaiset kokemukset ovat aivan jotakin muuta. Ne tilanteet kun olen puuttunut tai ollut puuttumaisillani ulkopuolisten "kasvatukseen" ovat olleet juuri sellaisia mihin pitääkin puuttua, eli kuten tuossa aiemin joku mainitsi, on menty vanhemman ja lapsen väliin, muka tietäen paremmin miten lasta pitää kasvattaa. Useimmiten kyseessä on vanhempi henkilö joka katsoo "oikeudekseen" puuttua muutenkin muiden tekemisiin. Ja näitä kommentteja kun täällä lukee niin taitavat valtaosin olla juuri tuollaisilta vanhemmilta henkilöiltä joiden mielestä ennen on kasvatettu lapset paremmin. No missä se näkyy? Ei missään, eli on pelkkää potaskaa.

Äänestä
  • PAskanmarjat. Pääpunaisena on menty huutamaan, ja haluttu samalla näpäyttää äiteetä huonosta kasvatuksesta. Siitä ei seuraa yleensä mitään hyvää, vaan huutoa molemmin puolin.

    Pieni vinkki: ÄLKÄÄ SEKAANTUKO MUITTEN ASIOOHIN!!!!!!!!

    Äänestä

koirat älähti kun kalikka kalahti,heh..tais olla joukos nyrkillä kakaroja kasvattavia peruspohjalaisia tai ainakin sellaisen kasvatuksen saaneita? suurin osa tunnistaa ainakin itsensä ryhmään kaikki uusi on väärin? myöntäkää? sellainen on vaan lakeus..laakaa paskalta haisevaa peltoa

Äänestä

Tarina kertoo kuinka kaupassa lapset leikkivät ostos kärryillä törmäillen toisiin asiakkaisiin ,niin siitä huomautettiin. Äiti kehui että heidän lapsilla on vapaa kasvatus.Nuori pitkätukka katseli aikansa touhua ,otti piimäpurkin auki,kaatoi piimät äidin niskaan sanoen, että hänelläkin on ollut vapaa kasvatus

Äänestä

Seinäjoella ei saa edes äitipuoli komentaa miehensä käymässä olevia lapsia. Eroperheen kakaroista tulee sitten aikuisia kunnioittamattomia teinejä ja huonokäytöksisiä aikuisia. Kielletty on huutamasta, vaikka tenavat juoksisivat auton alle.

Äänestä

Riippuu tilanteesta. Jos Seinäjoen Jaguaarimiehistä kysymys niin asia muuttuu täysin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kasvatus kirjoitti:

Olen törmännyt kummalliseen ilmiöön Seinäjoella. Kun Esim: naapurin kekaroita ojentaa sanallisesti, tulee äitee väliin ja ilmoittaa: Vieras ei minun muksuja komenna.

Kasvatus, komentaminen, ojantaminen KUULUU ensisijaisesti vanhemmille, MUTTA jos vanhempi ei ole paikalla, niin silloin sen tekee ihminen joka on.Tai vanhemmat eivät ymmärrä, halua ymmärtää sitä tehdä, silloinhan sen tekee sellainen, jolla on siihen Ymmärrystä ja Tahtoakin.
Sanoa kuin tv- ohjelmassa Rova. Viimmekädessähän kasvatuksen sitten hoitaa poliisi.

Muksuista tulee koppavia jne..kun vanhemmilla on tuollainen asenne kasvatukseen nykyaikana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu