...suomella. Presidenttinä on aina ollut oikea mies, tai nainen, oikeaan aikaan.
Tämänlaisia mietteitä minulla oli tänään kun katselin USA:n presidentinvaalien väittelyä. Vain USA:ssa on mahdollista, että Trumpin kaltainen suustaan törkeyksiä päästelevä redneck-tyyppinen ihminen on niin suosittu kuin on.
Kuka mielestänne voisi seuraavissa presidentinvaaleissa Suomessa olla ehdokkaana ns. "Suomen Trump"?
Teuvo Hakkarainen?
Pentti Linkola?
James Hirvisaari?
Jari Sarasvuo?
Tämänlaisia mietteitä minulla oli tänään kun katselin USA:n presidentinvaalien väittelyä. Vain USA:ssa on mahdollista, että Trumpin kaltainen suustaan törkeyksiä päästelevä redneck-tyyppinen ihminen on niin suosittu kuin on.
Kuka mielestänne voisi seuraavissa presidentinvaaleissa Suomessa olla ehdokkaana ns. "Suomen Trump"?
Teuvo Hakkarainen?
Pentti Linkola?
James Hirvisaari?
Jari Sarasvuo?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suomella oli kohtuullinen herraonni 1900 luvulla, tosin viimeiset 20 vuotta oli siinä ja siinä, presidenttinä jahkailija Koivisto, jonka vuoksi edelleenkin olemme balttien silmissä venäläisten nuolijoita, ja ulkoministerinä pariinkin otteeseen Tuomioja, jonka vätystelyä häpeää jokainen ajatteleva suomalainen.
2000 luvulla Halosen presidenttikaudet ovatkin sitten maamme historian surkeinta johtamisen aikaa. Puolustuskykyämme heikenneettiin merkittävästi Halosen ajamalla miinakiellolla, suhteet USA:n kanssa syväjäädytettiin ja muutenkin Suomi putosi kaikista kansainvälisistä merkittävistä rooleista nollakerhoon.
Suomen Trump on Antti Rinne, liiketoimissaan epäonnistunut ja rikoksistakin tuomittu. Rinteen puolue on Rebublikanien tavoin kaiken vanhan puolustaja ilman vähäisintäkään kykyä uudistua. Rinne ei ehkä lauo samanlaisia sammakoita suustaan kuin Trump, mutta yhtä tyhjiä puheensa on.
Hyvä herraonni on antanut alamaisilleen hyvinvointia. Otit esille Rinteen.
Hänellä on tietenkin pääoppositiopuolueen johtajana suuri vastuu. Rinne saattaa olla v.2019 pääministeri. Demareilla on aina ollut tapana nousta jaloilleen ja nyt siihen on jälleen hyvät edellytykset.
Aiempien demarijohtoisten hallitusten aikana ollaan maassamme toteutettu paljon hyviä asioita kuten mm. terveyskeskukset ja päivähoitolait ja asumistuki-asetukset sekä peruskoulu ja työsuojeluasetukset.
Myös yhteistoimintalaki ja useat sosiaaliset- ja koulutus- ja työelämän uudistukset ovat sitä mitä demarit Kalevi Sorsa johtajanaan aikaansaivat 1970-80 aikana.
Ihmiset eivät halua purkaa tätä kaikkea mitä sanotaan hyvinvoinniksi.
"Ihmiset+eivät+halua+purkaa+tätä+kaikkea+mitä+sanotaan+hyvinvoinniksi.+"
Ei+niin.
Ihmiset+eivät+myöskään+jaksa+enää+maksaa+kaikkea+sitä,+mitä+sanotaan+hyvinvoinniksi.+Liian+moni+saa+enemmän+kuin+maksaa.+Liian+moni+elää+siivellä,+kun+saa+saman+tekemättä+mitään+kuin+menemällä+töihin.
Niinpä+maksatamme+tämän+hyvinvoinnin+purkamattomuuden+lapsillamme,+otamme+velkaa+velan+päälle,+elämme+tulevien+sukupolvien+rahoilla.+Demareille+tai+Vasemmistolaisille+se+ei+tietenkään+ole+minkäänlainen+moraalinen+ongelma,+perustuuhan+vasemmistolaisuus+kaikessa+toisten+kustannuksella+elämiseen,+edes+omat+lapset+eivät+saa+erityiskohtaloa,+vaan+demari+elää+heidänkin+kustannuksellaan.+
Otit+esille+asumistuki-asetuksen.+Olipa+se+asetus,+laki+tai+mikä+tahansa,+niin+kohtuuttoman+kallis+pykälä+se+on.+Yli+kaksi+miljardia+tänä+vuonna+kun+kaikki+asumisen+tukimuodot+ynnätään.+Siitä+80%+kaupunkeihin,+yksin+Helsinkiin+yli+miljardi.+Ja+minne+se+raha+valuu.+Ay-liikkeen+omistaman+vuokra-asuntoyhtiön+ylisuuriin+osinkoihin.+Joilla+taasen+tuetaa+-+yllätys+yllätys-+SDP:n+ja+Vasemmistoliiton+vaalibudjettia.++Kukaan+ei+edes+maksa+veroja+siinä+välissä,+tai+no+jokunen+asukas+saattaa+veroakin+maksaa.++Muut+vetävät+välistä,+jättävät+verottajankin+osattomaksi+suunnattomista+voitoistaan.
EI aina. Nythän meillä on historian huonoin pääministeri. Suomen Trump on ehdottomasti Sipilä, molemmat kiertää veroja ja on jäänyt niistä kiinni.
Molemmat ovat lisäksi hieman yksinkertasia ja päästelevät suustaan ihan mitä sattuu. Suomen Trumppi on siis Sipilä.
Kummatkin jotain niin naurettavaa, että ei uskoisi, että itseään maailman johtajavaltiona itseään myyvä, edes kehtaa tuollaisia pellejä tarjota pressakseen, siis yhdeksi maailman vaikutusvaltaisimmista ihmisistä - tai noista kumpikaan ei sellainen tule olemaan, mutta virka sitä kyllä edellyttäisi.
Juhana Vartiainen. Kok. Siinä sellainen pelle että oksat pois.
Vastaukseni on, ettei kukaan, sillä Suomen päivänpolitiikassa ei ole Trumpin kaltaisia esiintyjiä. Nimenomaan lavaesiintyminen tekee Trumpista Trumpin, eivät hänen mielipiteensä yksistään.
Ja mitä Trumpin mielipiteisiin tulee, Suomesta ei löydy poliitikkoa, jonka mielipiteet jakaisi edes osittain yli 40 prosenttia kansalaisista.
Esimerkeistäsi politiikan ulkopuolisella Jari Sarasvuolla on kykyjä esittää asiat yhtä suorapuheisesti ja itsevarmasti kuin Trump, mutta on vaikea kuvitella, että hän päästäisi suustaan törkeyksiä ja jos laukoisi punaniskaisia mielipiteitä, uskottavuutensa putoaisi. En ole Sarasvuon luentoja kuullut, mutta käsittääkseni hän selittää asiat liian monimutkaisesti verrattuna Trumpiin.
Suomalaisilla ammattinäyttelijöillä esittäminen menisi helposti yli. Tämä on monesti nähty television viihdeohjelmissa.