Oletushakemisto vaihtunut "juureen"

tällaisen.huomasin

Aiemmin kun esim. tekstitiedoston talletti, oletussijaintina oli kotihakemisto. Nyt viime aikoina oletuksena on ollut juurihakemisto /, vaikka en omasta mielestäni ole sitä muuttanut. Sama homma näkyy olevan muidenkin sovellusten kanssa, esim. terminaalin kun avaa, niin sielläkin / on se mistä lähdetään liikkeelle, ennen oli kotihakemisto. Onko jotain tähän liittyviä päivityksiä tullut viime aikoina, muutos on melko tuore (paiviä - viikko pari korkeintaan)?

Ei välttämättä iso ongelma, mutta ihmetyttää ja saattaa aiheuttaa jotain häikkää pitemmällä tähtäimellä, joten jos ois tietoa?

Ubuntu 14.04 on kyseessä, työpöytänä Xfce.

8

155

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katkeria_ovat_marjat

      Varsin outo ongelma, sillä tavallisella käyttäjällä ei ole oikeuksia juurihakemistoon :(
      Tavallisen käyttäjän kotihakemisto on määritelty muuttujalla $HOME (echo $HOME), ja /etc/passwd -tiedoston mukaan.

      • tällaisen.huomasin

        Joo enkä minä juurihakemistoon muutenkaan mitään tallettaisi. Iso ongelma tämä ei ainakaan toistaiseksi ole, sen kun valitsee hakemiston ennen dokumentin tallettamista. Ihmettelin vain, kun olen varma ettei tätä aiemmin ollut.

        "echo $HOME" tulostaa ihan oikein kotihakemistoni polun ja /etc/passwd:sta se löytyy myös.


    • dww

      Taitaa olla käyttöoikeudet sekaisin. Mitä tulostaa seuraava komento?

      find $HOME ! -user $USER -type f

      • Mikko_Tku

        Aina voi tehdä uuden käyttäjän ja kokeilla jos ongelma poistuisi. xfe työpöytää en käytä. Ehkä sillä joku oletusastus tuolle. env tulostetta voi mulkata ja samoin .bashrc sisältöä.


      • tällaisen.huomasin

        Tyhjää tulostaa tuo find. Suoritti siis komennon kuitenkin, kesti hyvän aikaa.

        Sain haarukoitua tuota sen verran, että liittyy Xfce:n työpöydän pikakuvakkeisiin, eli ongelma ilmenee vain niiden kautta käynnistettäessä. Menusta käynnistettäessä toimii normaalisti.

        Ongelman saa kierrettyä siten, että pikakuvakkeen ominaisuuksissa kirjoittaa Working Directory -kenttään kotihakemiston, tai minkä sitten haluaakin. Ihmetyttää vain se, että en varmasti ole tuota kenttää aiemmin täyttänyt. Jostain syystä Xfce on alkanut sitä nyt vaatia.

        No, Xfce:ssä on erilaista pikku häikkää, mutta enimmäkseen se toimii ihan kivasti. En varmaan jaksa enää kovin aktiivisesti selvitellä kun workaround löytyi, mutta pitää kirjoitella tänne, jos löydän varsinaisen korjauksen. Kiitokset osallistuneille.


      • dww
        tällaisen.huomasin kirjoitti:

        Tyhjää tulostaa tuo find. Suoritti siis komennon kuitenkin, kesti hyvän aikaa.

        Sain haarukoitua tuota sen verran, että liittyy Xfce:n työpöydän pikakuvakkeisiin, eli ongelma ilmenee vain niiden kautta käynnistettäessä. Menusta käynnistettäessä toimii normaalisti.

        Ongelman saa kierrettyä siten, että pikakuvakkeen ominaisuuksissa kirjoittaa Working Directory -kenttään kotihakemiston, tai minkä sitten haluaakin. Ihmetyttää vain se, että en varmasti ole tuota kenttää aiemmin täyttänyt. Jostain syystä Xfce on alkanut sitä nyt vaatia.

        No, Xfce:ssä on erilaista pikku häikkää, mutta enimmäkseen se toimii ihan kivasti. En varmaan jaksa enää kovin aktiivisesti selvitellä kun workaround löytyi, mutta pitää kirjoitella tänne, jos löydän varsinaisen korjauksen. Kiitokset osallistuneille.

        Juurihakemiston pitäisi olla rootin omistama. Mitä kertoo komento

        ls -l /


      • tällaisen.huomasin
        dww kirjoitti:

        Juurihakemiston pitäisi olla rootin omistama. Mitä kertoo komento

        ls -l /

        Tuollainen tuloste:

        total 100
        drwxr-xr-x 2 root root 4096 touko 17 16:51 bin
        drwxr-xr-x 3 root root 4096 loka 10 23:01 boot
        drwxrwxr-x 2 root root 4096 touko 17 15:46 cdrom
        drwxr-xr-x 15 root root 4280 loka 11 18:43 dev
        drwxr-xr-x 135 root root 12288 loka 11 01:39 etc
        drwxr-xr-x 4 root root 4096 touko 17 15:47 home
        lrwxrwxrwx 1 root root 33 loka 10 23:00 initrd.img -> boot/initrd.img-3.13.0-98-generic
        lrwxrwxrwx 1 root root 33 syys 24 21:18 initrd.img.old -> boot/initrd.img-3.13.0-96-generic
        drwxr-xr-x 26 root root 4096 kesä 1 03:32 lib
        drwxr-xr-x 2 root root 4096 kesä 1 03:32 lib32
        drwxr-xr-x 2 root root 4096 kesä 1 03:32 lib64
        drwx------ 2 root root 16384 touko 17 15:41 lost found
        drwxr-xr-x 3 root root 4096 touko 17 20:47 media
        drwxr-xr-x 2 root root 4096 huhti 11 2014 mnt
        drwxr-xr-x 3 root root 4096 kesä 13 16:00 opt
        dr-xr-xr-x 194 root root 0 loka 11 03:08 proc
        drwx------ 2 root root 4096 heinä 23 2014 root
        drwxr-xr-x 22 root root 740 loka 11 00:34 run
        drwxr-xr-x 2 root root 12288 loka 2 22:40 sbin
        drwxr-xr-x 2 root root 4096 heinä 23 2014 srv
        dr-xr-xr-x 13 root root 0 loka 11 03:08 sys
        drwxrwxrwt 6 root root 4096 loka 11 22:13 tmp
        drwxr-xr-x 11 root root 4096 touko 17 16:12 usr
        drwxr-xr-x 13 root root 4096 heinä 23 2014 var
        lrwxrwxrwx 1 root root 30 loka 10 23:00 vmlinuz -> boot/vmlinuz-3.13.0-98-generic
        lrwxrwxrwx 1 root root 30 syys 24 21:18 vmlinuz.old -> boot/vmlinuz-3.13.0-96-generic


    • Katkeria_ovat_marjat

      Luulempa vain, että oikea tallennushakemisto on aivan oikea, vain jostakin syystä terminaaliin on päivittynyt ~/ tavallisen /home/käyttäjä sijaan.
      Tavallisen käyttäjän oikeudet eivät yhäkään riitä tallentamaan järjestelmän juuriosiolle /, joka on vain root-käyttäjän ja root-ryhmän omistama.
      Tallennus tietenkin onnistuu, jos olet root-käyttäjä ja/tai kuulut ryhmään root.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      1058
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      848
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      700
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      676
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      188
      530
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      489
    7. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      463
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      45
      460
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      56
      429
    10. Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä

      Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan
      Kuhmo
      6
      427
    Aihe