kiitos ylläpidolle

joutavan viestin pikaisesta poistosta!

mistä noita pepsiläisiä oikein sikiää? palsta alkaa olla perusteellisen jumissa.
5220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Suomalainen sananlasku sanoo ettei haukku haavaa tee. Kiinalainen sananlasku sanoo että jokainen pilkka on naulanisku lautaan, kun naulan ottaa pois, reikä jää. (muistini mukaan kiinalainen)

Äänestä

>> mistä noita pepsiläisiä oikein sikiää? >>

Olisiko sellaista polarisoitumista, vastakohtaisuuksien automaattista korostumista ?
Tiedän omasta kokemuksesta että asiallinen keskustelu uskovan ja ateistin välillä saattaa tuntua vaikealta, molemmat vaativat 'todisteita' toisiltaan, eikä kumpikaan suostu ymmärtämään mitä toinen sanoo, syntyy juupaseipäs keskusteluja, jotka eivät kenellekkään mitään anna.

Jonkun kohdalla turhautuminen ehkä purkautuu pepsi-uskontona, mutta kyllä mielestäni jo se seikka että tällaista palstaa yleensä seuraa, on merkki jonkinmoisesta kiinnostuksesta vaikeampiinkin kysymyksiin, useimpien kohdalla ainakin.

Enpä siis olisi ensimmäisenä vaatimassa että herjanheittäjät pitäisi jotenkin sensuroida kokonaan pois palstalta, siinä saattaa mennä lapsi pesuveden mukana.

Toisinaan on ravistelu hyväksi uskovillekkin, vaikka kukapa sellaisesta pitäisi omalla kohdallaan. Nyyhkytarinat 'kristittyjen vainosta' palstoilla ovat mielestäni toisinaan melkoisen yksipuolisia ja liioiteltuja.

Äänestä
  • Uskovainen henkilöhän on se "uhri" tai "potilas" jota sivullinen tarkkailee ja koittaa ymmärtää.

    Kyseessä ei siis ole vastakkainasettelu tai polarisoituminen.

    Tuossahan (uskistumisessa) on kyseessä vaikea kysymys, miksi?

    Toisekseen, joku Pepsi-uskonto on ihan yhtä totta ja pyhää kuin jokin toinenkin uskonto, näissähän kyseessä on enemmän tai vähemmän tiedostettu tai tiedostamaton (itse)petos.

    Äänestä

  • puruluu kirjoitti:

    Uskovainen henkilöhän on se "uhri" tai "potilas" jota sivullinen tarkkailee ja koittaa ymmärtää.

    Kyseessä ei siis ole vastakkainasettelu tai polarisoituminen.

    Tuossahan (uskistumisessa) on kyseessä vaikea kysymys, miksi?

    Toisekseen, joku Pepsi-uskonto on ihan yhtä totta ja pyhää kuin jokin toinenkin uskonto, näissähän kyseessä on enemmän tai vähemmän tiedostettu tai tiedostamaton (itse)petos.

    >> Toisekseen, joku Pepsi-uskonto on ihan yhtä totta ja pyhää kuin jokin toinenkin uskonto, näissähän kyseessä on enemmän tai vähemmän tiedostettu tai tiedostamaton (itse)petos. >>

    Arvoisa puruluu ! Sinä tiedät TOTUUDEN ??
    Minä en, ateistina joudun tyytymään omaan kovin rajoittuneeseen ajattelukykyyni ja sellaisiin auktoriteetteihin, jotka minusta luotettavimmilta tuntuvat.

    Pystyn vain mielipiteisiin, TOTUUDET joudun jättämään erilaisten uskovien yksinoikeudeksi.

    Äänestä

  • minäkään vaatinut poisheittoja.
    aamullinen viesti oli vain "hieman" sairas. "joku" haukkui siinä "jotakin" homoksi.
    tätsrait.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tod e kirjoitti:

joutavan viestin pikaisesta poistosta!

mistä noita pepsiläisiä oikein sikiää? palsta alkaa olla perusteellisen jumissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu