Win10 käynnistyy lepotilasta itsestään?

Ei toimi enää lepotila, saattaa herätä keskellä yötä lepotilasta itsestään. Todettu useilla erilaisilla koneilla töissä ja kotona. Ja jos pysyy lepotilassa, merkkivalo vilkkuu tällöin lepotilan merkiksi. Aamulla ei enää vilku, vaan on sammuttanut itsensä ja joutuu boottaamaan alusta asti. Kuitenkaan mitään rauta-asetuksia ei ole säädetty sammuttamaan konetta tietyn ajan päästä. Win 8.1 ja seiska olivat ilman näitä ominaisuuksia.
81023
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Päivittelee yöaikaan itseään.

Äänestä

Tuttu ongelma. Minä sain sen ( ja pari muuta pikkuongelmaa ) korjattua sillä että tein puhdasasennuksen. Asensin 10:n ensin 7:n päälle mutta se oli huono idea. Olen aina neuvonut täällä muille että aina kannattaa asentaa kokonaan uusiksi eikä päälle ja sitten kuitenkin toimin omien ohjeitteni vastaisesti ja ongelmia tuli.
Nyt puhdasasennuksen jälkeen kaikki toimii kunnolla.

Äänestä
  • Minulla on kaksi konetta päivitetty 10:ksi eikä ole ollut mitään ongelmia. Toki puhdas asennus on aina parempi, mutta aiheuttaa sitten paljon lisätöitä.

    Äänestä

Hyvä huomio...kaikki nämä ongelmakoneet on tosiaan vanhan päälle päivityksiä! Puhdas-asennetut toimivat tosiaan kuten pitääkin.

Äänestä

Tietsikat pitää sammuttaa kun ei niitä käytetä, lepotila on tarkoitettu hetkelliseen koneelta poistumiseen, ei yön ajaksi eikä muutenkaan pitkiksi ajoiksi. Vielä lisäksi että pitkät lepotilat voivat sekoittaa koneen systeemejä.

Äänestä
  • Vanhemmat koneet hyötyy lepotilan tuomasta käynistymisnopeudesta, on sekunneissa käyttövalmiina. Pahimmillaanhan tollanen vanhemman koneen bootti kestää minuutteja, ennen kuin pääsee mitään tekemään. Virtaa se ei lepotilassa paljon vie. Kovalevyt ja tuulettimet sammuvat, virrankulutus jotain watteja.

    Kannattaa silti muistaa pari kertaa viikossa käynistää kone uudelleen.

    Äänestä

täällä on kaupasta ostettu W10
bränikkä puolivuotinen läppis
eikä siinä toimi mikään
EI MIKÄÄN

jos jotain voi tehdä väärin, ärsyttävästi, jumettaen ja vanuttaen, sen tekee W10
onkuin humalaista taluttaisi ja odottelisi

olen nähnyt tuollaisen vehkeen viimeeksi
kun avasin 20 vuotta vanhan 4 kilosen Dellin kaapista ja yritin käynnistää sitä

Ostin w10 kokemuksen siivittämänä ensimmäisen macit ja
en palaa enää winukkaan.
Turhaa itsensä kiusaamista

Äänestä
  • sä et vaan osaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jörnijä kirjoitti:

Ei toimi enää lepotila, saattaa herätä keskellä yötä lepotilasta itsestään. Todettu useilla erilaisilla koneilla töissä ja kotona. Ja jos pysyy lepotilassa, merkkivalo vilkkuu tällöin lepotilan merkiksi. Aamulla ei enää vilku, vaan on sammuttanut itsensä ja joutuu boottaamaan alusta asti. Kuitenkaan mitään rauta-asetuksia ei ole säädetty sammuttamaan konetta tietyn ajan päästä. Win 8.1 ja seiska olivat ilman näitä ominaisuuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu