Ihminen on saatana

esoteerinen-Raamattu

Ihminen on saatana ja langennut enkeli, jonka Jumala on syössyt alas taivaasta ja pannut asumaan ihmisen liharuumiiseen. Osa pahoista enkeleistä muuttuu hyviksi liharuumiissa asuessaan ja pääsee takaisin Jumalan taivaaseen. Loput tuhotaan tulisessa järvessä. Näin sanoo Raamattu.

6

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alfa123om2222

      Oppi siitä, että ihminen heitettiin alas taivaasta löytyy kylläkin Koraanista. Ja se, että liharuumis on vankila löytyy Hare Krishna liikkeen kirjoista.

      Tuo, että osa muuttuu hyväksi on outoa sillä ihminen on aina ollut hyvä, Jumalan kuva ja kaltaisuus. Sen sijaan pedosta sanoo Danielin kirja, että se nostetaan jaloilleen ja sille ANNETAAN IHMISEN SYDÄN. Tästä oli kyse Rooman alkukirkon marttyyreistä. He kärsivät sen puolesta, että olisivat saaneet ihmisen sydämen.

      On ilmeistä, että he olivat Leijona petoja ennen kuin kärsimyksen kruunaamina saivat ihmisyyden ja ihmissydämen. Sekä saivat oikeuden seistä kahdella jalalla.

      Tunnette hyvin Koraania ja Krishna tietoisuutta, mutta Joh. 16:25 mukaisesti Jeshua itse selittää meille raamattua ja isää parhaillaan taivaassa aivan avoimesti. Tuon selityksen tasalla ette ole aivan täysin pysyneet. Tsemppiä vaan ja osallisuutta tosi tietoon, joka käy yhä runsaammaksi. Tosin yksikään jumalaton ei käsitä ja ymmärrä Danielin kirjan 12. luvun mukaaan erinäisiä seikkoja.........

      • HerratAntirkistusHirviöt

        Aloittaja on pahasti sekaisin, niin kuin hihhuli-uskovaiset yleensä. Ainoat Saatanat, Paholaiset ja Antikristukset ovat Jumalat ja Valtiaat itse. He ovat ennenkin itse vetäneet ensin noita rooleja, mutta hyvin nopeasti, Herrat Jumalatkin alkoivat itse täyttää nuo kriteerit, alkoivat olla itse Oikeita Saatana- ja Paholais-Olentoja, pahoine tekoineen ja aikeineen.
        He toki tulevat ihmisen ruumiin sisään, kuten aloittaja mainitsikin "Saatanan" tekevän. Herrat valtiaat myös tuovat väkisin muita ilkeitä Henkiolentoja ihmisten sisään, valehtelemaan ja vääntämään kaikenlaisen vaarallisen valesaastan.

        Myös Herrat Jumalat ovat viimeisen 7 vuoden aikana yrittäneet kovasti vääntää ja väittää joidenkin ihmisten olevan Saatanoita tai Antikristuksia. Ovat todellakin aivan asiaankuulumattomia syyttömiä tällaisina olentoina väittäneet, esitelleet, tietoisesti "ilmiantaneet", kaikille esitelleet. Koska Herroilla on menossa Harmageddon, jonka aikana He yrittävät kaikki mahdolliset, pahimmat, pelottavimmat, vaarallisimmat VALEENSA saada muut uskomaan ja pelkäämään. Kyllähän kaikkien ihmisten pitää tietää, ettei yksikään ihminen ole mikään Saatana tai Antikristus.
        Herrat toki tulevat saamaan Harmageddoninsa, ITSEENSÄ, sillä syyttömien ihmisten kärsimys, kiduttaminen, hengiltä vieminen ja hengenvaarat juuri noissakin asioissa OVAT ajat sitten mittaansa TÄYTTYNEET! Huvikseen vieläpä tekevät kaiken, KOSKA oikein avaatte silmänne, vai ettekö uskalla KOSKAAN katsoa totuutta, läpi Heidän VALEverhon, sen kaiken taakse?


    • Raamattu sanoo sen minkä kukin lukija sieltä haluaa kuulla. Varmaan on ihmismieliä jota kokevat itsensä saatanaksi ja langenneeksi enkeliksi. Aloituksesta voisi kuulla myös ajatuksen että on raamatun syy tai sen kirjoittajien syy johdattaa aloittaja alfa123om2222 kuvailemaansa kokemukseen.
      Itse olen pyrkinyt muistamaan että olen itse vastuussa näistäkin mielikuvista

    • Jumalasta-syntynyt

      Vain osa ihmisistä on langenneita enkeleitä ja heidät heitetään tuliseen järveen. Ne, jotka eivät ole enkeleitä vaan ovat ihmisiä, saavat palkan uskollisuutensa mukaan Jumalalta Jeesuksen tulemuksessa. Heissä on Jumalan rakkaus, mutta langenneissa enkeleissä ei (ne enkelit asuvat liharuumiissa ja tekevät pahaa ihmisille).

      • pulassa-olemme

        Ihmiset eivät ole pahoja. Kautta Aikojen alusta asti ovat Henkimaailma ja kaikenlaiset Jumal-valtiaat itse langetelleet ja vääntäneet niin, että ihmiseen on kaatunut Heidän aikaansaannokset. Ja se on kyllä totta, mitä mainitsit, että ihmisten sisällä on "enkeleitä", jotka tekevät pahaa ihmisille.

        Mutta ne eivät ole enkeleitä tai ainakin sellaisten lisäksi ihmisten sisällä on paljon muitakin Henkimaailman olentoja, jotka nimenomaan juuri he tekevät pahaa ihmisille. Auttavat mm. Jumalia kaatamaan ja langettamaan pahojakin, vaarallisia valeita ja asioita. Kaikki toki nekään eivät tahdo niin tehdä, mutta ovat Jumalien Käskyn alaisia.


    • NegatiivinenListaLoputon

      Ihminen EI ole Saatana Eikä Paholainen, EI Antikristus eikä peto. Vaan Jumalat ovat kaikkia noita, sen lisäksi laumansa Eksyttäjiä, VALEJTELIJOITA, Vääriä Todistajia Ansojen langettajia, syyttömien vainoajia, noita-vainojen ja -rovioiden sytyttäjät ja synnyttäjät nykypäivänä, ihmisajojahtaajat, rikollisten armahtajat ja syyttömien hengenvaaroihin asti syyttelijät ja ansoihin langettajat ja ajajat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      259
      9698
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      176
      5462
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      155
      5075
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      65
      4747
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      189
      2268
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      11
      2175
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      300
      1789
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      88
      1498
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1321
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1093
    Aihe