Ihminen on saatana

esoteerinen-Raamattu

Ihminen on saatana ja langennut enkeli, jonka Jumala on syössyt alas taivaasta ja pannut asumaan ihmisen liharuumiiseen. Osa pahoista enkeleistä muuttuu hyviksi liharuumiissa asuessaan ja pääsee takaisin Jumalan taivaaseen. Loput tuhotaan tulisessa järvessä. Näin sanoo Raamattu.

6

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alfa123om2222

      Oppi siitä, että ihminen heitettiin alas taivaasta löytyy kylläkin Koraanista. Ja se, että liharuumis on vankila löytyy Hare Krishna liikkeen kirjoista.

      Tuo, että osa muuttuu hyväksi on outoa sillä ihminen on aina ollut hyvä, Jumalan kuva ja kaltaisuus. Sen sijaan pedosta sanoo Danielin kirja, että se nostetaan jaloilleen ja sille ANNETAAN IHMISEN SYDÄN. Tästä oli kyse Rooman alkukirkon marttyyreistä. He kärsivät sen puolesta, että olisivat saaneet ihmisen sydämen.

      On ilmeistä, että he olivat Leijona petoja ennen kuin kärsimyksen kruunaamina saivat ihmisyyden ja ihmissydämen. Sekä saivat oikeuden seistä kahdella jalalla.

      Tunnette hyvin Koraania ja Krishna tietoisuutta, mutta Joh. 16:25 mukaisesti Jeshua itse selittää meille raamattua ja isää parhaillaan taivaassa aivan avoimesti. Tuon selityksen tasalla ette ole aivan täysin pysyneet. Tsemppiä vaan ja osallisuutta tosi tietoon, joka käy yhä runsaammaksi. Tosin yksikään jumalaton ei käsitä ja ymmärrä Danielin kirjan 12. luvun mukaaan erinäisiä seikkoja.........

      • HerratAntirkistusHirviöt

        Aloittaja on pahasti sekaisin, niin kuin hihhuli-uskovaiset yleensä. Ainoat Saatanat, Paholaiset ja Antikristukset ovat Jumalat ja Valtiaat itse. He ovat ennenkin itse vetäneet ensin noita rooleja, mutta hyvin nopeasti, Herrat Jumalatkin alkoivat itse täyttää nuo kriteerit, alkoivat olla itse Oikeita Saatana- ja Paholais-Olentoja, pahoine tekoineen ja aikeineen.
        He toki tulevat ihmisen ruumiin sisään, kuten aloittaja mainitsikin "Saatanan" tekevän. Herrat valtiaat myös tuovat väkisin muita ilkeitä Henkiolentoja ihmisten sisään, valehtelemaan ja vääntämään kaikenlaisen vaarallisen valesaastan.

        Myös Herrat Jumalat ovat viimeisen 7 vuoden aikana yrittäneet kovasti vääntää ja väittää joidenkin ihmisten olevan Saatanoita tai Antikristuksia. Ovat todellakin aivan asiaankuulumattomia syyttömiä tällaisina olentoina väittäneet, esitelleet, tietoisesti "ilmiantaneet", kaikille esitelleet. Koska Herroilla on menossa Harmageddon, jonka aikana He yrittävät kaikki mahdolliset, pahimmat, pelottavimmat, vaarallisimmat VALEENSA saada muut uskomaan ja pelkäämään. Kyllähän kaikkien ihmisten pitää tietää, ettei yksikään ihminen ole mikään Saatana tai Antikristus.
        Herrat toki tulevat saamaan Harmageddoninsa, ITSEENSÄ, sillä syyttömien ihmisten kärsimys, kiduttaminen, hengiltä vieminen ja hengenvaarat juuri noissakin asioissa OVAT ajat sitten mittaansa TÄYTTYNEET! Huvikseen vieläpä tekevät kaiken, KOSKA oikein avaatte silmänne, vai ettekö uskalla KOSKAAN katsoa totuutta, läpi Heidän VALEverhon, sen kaiken taakse?


    • Raamattu sanoo sen minkä kukin lukija sieltä haluaa kuulla. Varmaan on ihmismieliä jota kokevat itsensä saatanaksi ja langenneeksi enkeliksi. Aloituksesta voisi kuulla myös ajatuksen että on raamatun syy tai sen kirjoittajien syy johdattaa aloittaja alfa123om2222 kuvailemaansa kokemukseen.
      Itse olen pyrkinyt muistamaan että olen itse vastuussa näistäkin mielikuvista

    • Jumalasta-syntynyt

      Vain osa ihmisistä on langenneita enkeleitä ja heidät heitetään tuliseen järveen. Ne, jotka eivät ole enkeleitä vaan ovat ihmisiä, saavat palkan uskollisuutensa mukaan Jumalalta Jeesuksen tulemuksessa. Heissä on Jumalan rakkaus, mutta langenneissa enkeleissä ei (ne enkelit asuvat liharuumiissa ja tekevät pahaa ihmisille).

      • pulassa-olemme

        Ihmiset eivät ole pahoja. Kautta Aikojen alusta asti ovat Henkimaailma ja kaikenlaiset Jumal-valtiaat itse langetelleet ja vääntäneet niin, että ihmiseen on kaatunut Heidän aikaansaannokset. Ja se on kyllä totta, mitä mainitsit, että ihmisten sisällä on "enkeleitä", jotka tekevät pahaa ihmisille.

        Mutta ne eivät ole enkeleitä tai ainakin sellaisten lisäksi ihmisten sisällä on paljon muitakin Henkimaailman olentoja, jotka nimenomaan juuri he tekevät pahaa ihmisille. Auttavat mm. Jumalia kaatamaan ja langettamaan pahojakin, vaarallisia valeita ja asioita. Kaikki toki nekään eivät tahdo niin tehdä, mutta ovat Jumalien Käskyn alaisia.


    • NegatiivinenListaLoputon

      Ihminen EI ole Saatana Eikä Paholainen, EI Antikristus eikä peto. Vaan Jumalat ovat kaikkia noita, sen lisäksi laumansa Eksyttäjiä, VALEJTELIJOITA, Vääriä Todistajia Ansojen langettajia, syyttömien vainoajia, noita-vainojen ja -rovioiden sytyttäjät ja synnyttäjät nykypäivänä, ihmisajojahtaajat, rikollisten armahtajat ja syyttömien hengenvaaroihin asti syyttelijät ja ansoihin langettajat ja ajajat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2803
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      262
      2449
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      35
      1442
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1172
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1133
    7. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1043
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      1002
    9. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      58
      896
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      867
    Aihe