Mistä tanssikurssi/ tanssit Kempeleeseen

tahtootanssimaan

Viime viikonloppuna oli ollut Pirilä-talolla kai syksyn ainoat ja ensimmäiset tanssit. Viime talvena oli työväen talolla muutamat tanssit ja pari kertaa nuorisoseurantalolla. Toinen kerta oli juuri se ilta kun Suomen nuoret Leijonat pelasivat MM:sta ja taisi olla Oulunsuun pirtilläkin tanssit, joten väkikato oli taattu. Keväällä työväen talolla oli myös tanssikurssi huippuedulliseen hintaan ja opetus oli hyvää ja tanssijoiksi opetteleviakin taisi olla yli 50 enimmillään. Missä on tämän talven tanssit ja kurssit? Miksei nuorisoseura aktivoidu, tai eläkeläisjärjestöt? Oulunsalossakin taitaisi olla tilaa?
Tuolla parin sadan km päässä neljä järjestäjää kilpailee vuoroista saada järjestää tanssit ja nuorisoseura ja Eläkeliitto järjestävät kursseja. Koko pienessä kaupungissa on vain yksi sopiva tila, jossa yleensä 100-200 ihmistä tanssimassa. Eläkeliiton "Tanssoojissa"(kurssi) on ollut syksyllä joka kerta 80-90 osallistujaa. Onhan teillä täällä muusikoitakin omasta takaa ja sieltä Iisalmen puolesta varmaan vaikka suosittu Pääkön Ake,Siilinjärven Huttusen veljekset tai harmonikka Antti Kemppainen Risto Nissinen, Vartiaisen Juha ym tulisivat mielellään Oulun seudun eloa katsomaan, jos ei omat muusikot riitä.
Senioritanssia kyllä on tarjolla, muttei kohtuuhintaista opetusta meille tavallisille paritanssista kiinnostuneille, joille ei se senioritanssi riitä tai kiinnosta.
Teillä on niin hyviä tiloja, että laittakaa ne ihmeessä käyttöön ja saatte uusia ihmisiä liikekannalle. Valon tungostanssit ei todellakaan riitä, eikä juottolat kiinnosta.
Ihmetellen uusi osa-aikaoululainen

0

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        87
        1704
      2. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        85
        1212
      3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        110
        1113
      4. Tunnistebiisi

        Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
        Ikävä
        67
        896
      5. Taidat tykätä linnuista paljon

        Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
        Ikävä
        102
        861
      6. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        56
        808
      7. Miks käyttäydyt noin?

        Välttelet kaikkia kohtaamisia...
        Ikävä
        47
        721
      8. Ei sun tarvi jännittää enää

        en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
        Ikävä
        36
        712
      9. Olen huolissani

        Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
        Ikävä
        47
        661
      10. Minkälainen ääni mulla on mies

        Sinun mielestä?
        Ikävä
        33
        653
      Aihe