"Poliisi aikoo kouluttaa erikseen 50 poliisia viharikollisuuden torjuntaan."
"Hallituksen mukaan poliisi aikoo kouluttaa erikseen 50 poliisia viharikollisuuden torjuntaan."
"Neuvoston raportti suosittaa, että Suomen on taisteltava erityisesti sosiaalisessa mediassa esiintyvää rasismia, suvaitsemattomuutta ja vihapuhetta vastaan."
http://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Hallitus-vastaa-Euroopan-neuvoston-suositukseen-50-poliisia-viharikollisuuden-torjuntaan/855139?pwbi=0181429099cfd6e4aa483493063f90a0
Koulutetaanko 50 poliisia viharikollisuuden torjun
65
208
Vastaukset
- TotuuskomissioEU siis määrää eräänlaisen Stasi järjestelmän käyttöön. Tämä on ennenkuulumatonta, suomalainen, kansan ja maan parasta ajatteleva ei siis saa jatkossa arvostella kauhistuttavaa monikulttuurisuushömppää millään lailla. 
 Kaikki arvostelu on tulkittavissa yksioikoisesti tuomittavaksi vihapuheeksi. Hyvin on pullat uunissa meillä!
 Mutta: Samainen kantasuomalainen, sinä ja minä kelpaamme kyllä rahoittamaan tätä nykyistä elostelua, se on pakkoveroin varmistettu nakki!
 Arvostukseni poliisitointa kohtaan kärsii nyt valtavan inflaation.- 16-9Historia toistaa itseään. Sodan jälkeen oli Valpo, eli kommunisteista koottu punainen poliisi. Sen tehtävänä oli paljastaa kommunisminvastaiset suomalaiset. Lukuisat suomalaiset pakenivat maasta, mutta n. 20 joutui Valpon selliin ja heidät vietiin Siperiaan. Siperian kokemuksista on kirjoitettu monta kirjaa, ehkä kuuluisimmat Unto Parvilahden Berijan tarhat ja Olavi Lempisen Rautaesiripun takana. 
- väärinajattelijaMinnekkä nykyiset väärinajattelijat lähetetään? Somaliaan uudelleenkoulutusleirille? 
- jjjeeeolemme arvostelleet täällä pohjois-lapissa vuosikausia etnisesti valitun saamelaiskäräjien ylivaltaa vastaan.. meitä on syytetty rasismista ja kiihotuksesta kansanryhmää vastaan. olemme vain vaatineet tasa-arvoista kohtelua- samat vihervasemmiston edustajat ovat kieltämässä kriittistä mielipiteitä maahanmuuttosta. meitä yritettiin samoilla perusteilla vaientaa. tiedän kuinka yle meitä aikoinaan leimasi. ylellä oli tietyt asiantuntija toimittajat hoitivat tiedottamisen , ja muut toimittajat eivät "koskeneet pitkllä kepilläkään asiaan",eli se vapaasta tiedonvälityksestä 
 
- saatanan_tunaritNiin kauan kun minä rahoitan tätä touhua,sanon myös mitä ajattelen. 
 Herrat koittaa tällä tavalla viedä kansalta mahdolliduuden puhua
 asioista niiden oikeilla nimillä.Heillehän se sopii,saavat rauhassa
 puuhastella veronmaksajien rahoilla.Tämä touhu vain nostaa
 valitettavasti ääriliikkeiden kannatusta.
- Se kertoo siitä millainen kulu persut on, lihavaa poliisia työllistävää paskasakkia. - lkduEi poliisi tässä ole lihava, vaan persu! 
- BullsharkNo niin, tässä olisi yksi nettikommentti jollekin noista viidestäkymmenestä analysoitavaksi ja syyteharkintaan. Selvää vihapuhetta. 
 
- Tsipi-pöpiläJokaisesta perheestä valitaan yksi ilmiantajaksi jos valittu ei ilmianna ketään perheenjäsentään 1. vuoden aikana vihapuheesta häntä rangaistaan 5 vuoden tuomiolla joka suoritetaan uudelleenkoulutusleirillä. - stasinkätyrithihhii entä kun asuu yksin. kuka ilmiantaa, mitä yksin ajattelen.. kyttääkö stasin ilmi antajat.... väärinajattelijoita... voiko kuka tahansa ilmi antaa tekaistulla ilmiannolla kenet tahansa.. 
 vanhukset jää hoitamatta , sanomisia tutkitaan...
 .merkeleellinen muijako tään stasin kyttäämisen määrännyt. merkelleellisellä muijalla, itä saksassa kokemusta.
 varmaan itse oli ilmi antajana ja pääsi kekkuloimaan ja määräilemään. minnuu ei tuommoset akat määräile.
 
- tuleman_pitääTällä on valitettavasti käänteinen vaikutus.Jos ihmisiltä kielletään 
 jokin asia,aina löytyy keino sen kiertämiseen.Seuraukset ovat vain
 yleensä pahempia.- Yhteiskuntarauhan.loppuEhkäpä valitettavaa, muta Suomen kansalla on edessä kapina ja sisällissota, aivan lähitulevasuudessa. Suvaitsevaan hyvinvointiyhteiskunta-kuplaan voi toki tuudittautua, jos haluaa elää itsepetoksessa...! 
 Jos haluat elää rauhassa, niin valmistauudu sotaan, sanoivat vanhat viisaat roomalaiset.
- Sitten_kunSisällisota alkaa, ensimmäiseksi hoidetaan röyhkeät muslimit sinne minne ne kuuluu. 
 
- Mikähän osuus noista poliiseista on arabiankielentaitoisia ja mikä osuus somaliankielentaitoisia? Tiedän nimeltä yhden poliisin, joka osaa somaliaa, mutta on nyt muissa tehtävissä. - FaktaonSuomi ja venäjä riittää viharikosten osalta. 
 
- Kyttä-FobbaSiis oikea nimike on shariamiliisi. 
- HornimannsJärki hoi! Maassa rehottaa rikollisuus, ja poliisin resursseja leikataan jatkuvasti. Rajallisista resursseista pitäisi allokoida 50 henkilötyövuotta keskustelupalstojen sensurointiin ja väärien mielipiteiden tukahduttamiseen. Lisäksi suuren osan noista tehtävään nimetyistä tulisi olla erittäin kielitaitoisia, koska valtaosa todellisesta vihapuheesta tulee matuilta. Tämä maa on kollektiivisen mielenhäiriön vallassa. 
- VapaakasvatusEi oo pakko lukee jos pää ei kestä voi vaihtaa kanavaa, Poliisiseille olisi hyödyllisempääkin tekemistä, muttta Suomi tekee mitä Eu sanoo oli järkee tai ei. 
- hullut_Ei tälle pelleilylle voi enää muuta kuin nauraa. Onneksi muutan ensi vuonna pois Suomaliasta ja suosittelen lämpimästi samaa myös muille. - EuvostoliittoMene sitten tarpeeksi kauas, EUn neuvoston suositusten ulottumattomiin. Onko tämä taas tätä suomalaisten poliitikkojen ja virkamiesten yli innokasta EUn määräysten noudattamista. Sipilä ei ole Suomen johtaja vaan EUn virkamies Suomessa. 
 
- pär_saukkoTäytyy sitten kirjoittaa että,Suomalaisten rahat menevät 
 MUSTIIN AUKKOIHIN.
- pahalta.näyttääHallitus vastaa Euroopan neuvoston suositukseen: 50 poliisia viharikollisuuden torjuntaan 
 Kuva: Juha Poutanen
 Hallitus vastasi Euroopan neuvoston neuvoa-antava komitean kehotuksiin toteamalla, että poliisiammattikorkeakoulu ja poliisi ovat jo valmistelleet erillisen koulutusohjelman viharikollisuuden torjuntaan. Vastauksen mukaan koulutusohjelman on tarkoitus alkaa "ennen tämän vuoden loppua".
 Hallituksen mukaan poliisi aikoo kouluttaa erikseen 50 poliisia viharikollisuuden torjuntaan.
 Neuvoston raportti suosittaa, että Suomen on taisteltava erityisesti sosiaalisessa mediassa esiintyvää rasismia, suvaitsemattomuutta ja vihapuhetta vastaan.
 Euroopan neuvoston neuvoa-antava komitea on kehottanut Suomea välittömästi tuomitsemaan julkisuudessa vihamielisyyden etnisiä ryhmiä kohtaan, vahvistamaan lainsäädännön ja oikeuslaitoksen roolia rangaista vihapuheesta ja -rikoksista sekä lisäämään poliisien resursseja.
 Lisäksi Euroopan neuvoston vähemmistöraportti suosittelee Suomelle välittömästi korkean poliittisen tason dialogia saamelaisten kanssa heidän oikeuksiensa turvaamiseksi.
 Neuvosto kehottaa Suomea myös tehostamaan toimia sen takaamiseksi, että ruotsin kielen asema Suomen toisensa virallisena kielenä säilyttää asemansa.
 STT
 Kommentti:
 Hyvin ovat "ruotsalaiset" lobanneet! Kyllä kantasuomalaiset pannaan ahtaalle.
 Vihapuheheet voidaankin panna ahtaalle, jos ne kohdistuvat koko kansan vihapuheisiin eikä siihen sotketa asoista kriitisesti keskustelua kuten pelkään. Ei kait ole uusi Stasi kansalaiskeskustelun lopettamiseti?!- tuomiolle.vaanEuroopan neuvoston neuvoa antava komitea? Kuulostaa niin neuvostoliittolaiselta, siis mitä vittua?! 
 Yltiösuvaitsevaiston neuvostoliitto, ruotsinkieliset, saamenkieliset, rasismi, suvaitsemattomuu, vihapuheet.
 
- nytonkiireTässä vaiheessa aletaanpa katsella ulkomailta duunipaikkoja ennen kiirettä...suosittelen myös omalle porukalle. 
 Osa suvustani ollut Siperiassa,ja kuuluisa Siperia opettaa oli peloke meille lapsille jos tehtiin jotain luvatonta vaikka omppuvarkauksia tms,nythän voi lipsahtaa "vihapuhe"naapurin kuullen ja se on sitten menoa..härregood.
- Rikollinen.ValtiovaltaHAISTAKAA PASKA KOKO VALTIOVALTA! 
 https://youtu.be/VD6zQqlrWEQ
- komisarieikö täällä suomessa matuja hukassa 3000 päätä.laitettaisiin ne 50 uutta poliisia niitä etsimään 
- taas.mamu.iffi"Euroopan neuvoston neuvoa-antava komitea on kehottanut Suomea välittömästi tuomitsemaan julkisuudessa vihamielisyyden etnisiä ryhmiä kohtaan, ..." 
 Kommentti:
 Kiinnittäkää huomiota, että
 "... tuomitsemaan julkisuudessa vihamielisyyden etnisiä ryhmiä kohtaan..."
 Siis vihamielisyys kantasuomalaisia kohtaan lienee edelleen sallitua.
- tietämätönhenkilöMiksi Suomi24 ei poista linkityksiä MV-lehteen? Onko moderaattori itse ne linkittänyt? - MV-faniKiitos Suomi24 linkityksistä MV-lehteen, maailman parhaaseen mediaan! 
- totuutta.peliinTätä palstaa ei kukaan lue jos totuus ei tule esille! Kiitos Mv lehti 
 
- MEDIAKRIITIKKOSuimi24:llä on eettinen ongelma. Se kerää ja tuottaa itse oman henkilöstöjohtonsa toimeksiannosta ja moderaattoreidensa voimin rasistisia, naisvihaisia ja kansanryhmää vastaan kiihottavia viestejä kerätäkseen klikkauksia ja tulovirtaa. 
 Huhujen mukaan Suimi24:n moderaattorit linkittävät MV-lehteen säännöllisesti. Olenko aivan väärässä? Onko tästä taloudellisesti kannattava sopimus?- se_on_moroOnko matujen ottaminen kannattavaa? 
 
- OsastoltaMerkittävimmät vaikutukset koituvat niille medioille, joista Suomi24 yksi suurimpia, jotka eivät vieläkään reagoi. Kyse on aivan samasta asiasta kuin työsuojelussa tai yhteiskuntavastuussa tai päästöjensä minimoimisessa, mitä kaikilta firmoilta kaikilla toimialoilla edellytetään. Suomi24 ja muut rasistien hyysääjät väistävät vastuutaan, koska se lisäisi heidän kustannuksiaan palkata riittävästi asiantuntevia moderaattoreita ja luoda tekninen järjestelmä, joka torjuu valemedialinkitykset. 
 Tähän tullaan puuttumaan. Tietenkin myös sakkoja tulee sadoille ja vankeutta vaikeimmille tapauksille. Samoin kävi kun ylinopeuksia alettiin aikanaan valvoa.- OsastoltaHaista vittu. 
- saatanan_tunaritTaidat olla osastolla potilaana.Suomella ei ole mitään merkitystä 
 maailman saastepäästöihin.Miljardit ihmiset ajavat kaksitahtipeleillä
 ympäri maailmaa ja sinä luulet Suomen päästöjen vaikuttavan
 maailman ilmastoon.Laskeppa huviksesi Suomen asukasprosentti
 maailman väestöstä.Suomen päättäjät luulevat olevansa maailman
 napoja,tilanne on vain päinvastoin.Sananvapauden rajoittaminen
 tulee aiheuttamaan pahimmillaan yleisen kaaoksen,sillä jos
 mielipidettään ei voi ilmaista sanoilla sitten teoilla.
 
- hgfgggghhgjSiis jos täällä korven keskellä pihaan pyrähtää lauma ulkomaisia sotilaannäköisiä nuoria miehiä ja ryöstävät kaiken, raiskaavat tai muuta, poliisilla ei ole aikaa startata autojaan siellä jossain sadan kilometrin päässä, ellen mainitse, että kyseessä oli ilmeisesti matuja. Silloin hyppää heti niskaan vihapoliisi? 
 Olen hyvin vihainen siitä, että suvereenien kansojen asukkaista on tehty pakollisen koululaitoksen ja median aivopesemiä yksniittisiä, joiden ainut tehtävä on olla halpaa työvoimaa parempien ihmisten suurfirmoille. Ei sen näin pitänyt mennä. Kullakin on oma kotimaansa. Siellä kukin pysyköön. Emme halua globalismia, korporatismia, totalitarismia, maailmanuskontoa, valvontaa, pakottamista, kieltoja, verotusta ja velkaannuttamista. Haluan olla vapaa suomalainen vapaassa suomalaisten maassa kansllisrajoin, oman kulttuurin huomassa. Olkoot muut omissa maissaan yhtä onnelliset.
 John Taylor Gatto puhuu tästä mainiosti. Kuunnelkaapa vaikka tästä, miksi meistä tehtiin tällaisia: https://www.youtube.com/watch?v=EeogjzJoCjo- impivaaraltaYksniittisiä, halpaa työvoimaa parempien ihmisten suurfirmoille. Tässä oikeistolaisen, ison rahan perimmäinen syy tälle globalismin ja monikultturismin suosimiselle. Vasemmiston ja vihreiden syy lienee kaikkien järjestäytyneiden kansallisvaltioiden vastustaminen. Kaikki tuo on suurta pölhöpopulismia jonka nimeen vannovat kaikki jotka ajattelevat olevansa niitä parempia ihmisiä, globaaleja monikultturisteja joille kaikki isänmaallinen ja kansallisvaltiot ovat rasismia ja taantumuksellista. 
 
- ikuinen_rasistiKouluttakoon vaikka 500 poliisia vahtimaan kirjoituksia.Sanon silti 
 asiat niin kuin ne on.Tähän tilanteeseen on tultu koska asioista ei ole
 puhuttu niiden oikeilla nimillä.Meillä on matuongelma ja sillä siisti.
 Päättäjät selittää kansalaisten leikkauksia taloudella,mutta matuihin
 menevät miljardit löytyvät tosta vain.Itse otan sakot tai vaikka menen
 linnaan jos se sen vaatii että saa sanoa totuuden.
- BerliininmuuriromahtaaKaikki diktatuurit romahtavat, kun kansa suuttuu. Ja Suomen kansa on jo äärimmäisen vihainen. EU ja Suomen hallitus ovat valinneet diktatuurin tien. Se tie on lyhyt ja loppunäytös lähellä. Sipilän kannattaa pitää Vidkun Quislingin, Nicolae Ceaușescun ja Saddam Husseinin kohtalo kirkkaana mielessä. - ken.elää.näkeeTotta puhut. Euvostoliitto romahtaa juuri tuohon. Sipilä tosin on vain pikkuvirkamies. Kokoomuksesta ja heidän taustajoukoistaan löytynee se suurin syyllinen. Vihreät ja vasmmistolaiset ovat yleishölmöjä. 
 
- metsolanmuoriKouluttakoon vaan, mutta sellainen touhu on pelkästään ulkoista siistimistä jonka tarkoituksena on näyttää, että elämme jossakin Onnelassa. Kyllä se on niin, että viha on ihmisten korvien välissä, ei se missään somessa ole, eikä sitä tuollaisella keinolla vähennetä. Lisätään kylläkin. Vähille poliiseille olisi kyllä tärkeämpääkin tekemistä. Esimerkiksi ne luvattomat ja paperittomat tulijat joita luikuilee tuhansia ympäri maata ja tekevät rikoksia. Jos määrärahoja noin typerästi käytetään, sama olisi opettaa poliiseille vaikkapa patalapun virkkaamista. - jalatonVeit jalat suusta. 
- Isoäidinneliö-kunniaanTässä ohje ,https://www.novitaknits.com/public/File/opiuutta_isoaidinnelio.pdf, Poliisammattikorkeakoulun ,http://www.polamk.fi/,loppututkintoa varten. Vain harvat opiskelijat tulevat läpäisemään testin, joten isoäitiemme opit haihtuvat unholaan. Tai koulutuksessa pitäisi ryhdistäytyä ja vaatia jokaiselta opiskelijalta neliökurssin läpäisemistä. Kurssilla 50 uutta poliisiopiskelijaa virkkaavat neliöitä, jotkut ehkä jäävät jälki-istuntoon, kun silmukat ovat joko liian löyhiä tai tiukkoja tai muuten vaan tuo virkkaamisen taito ei suju (vaatii jonkun verran mm. matemaattista-hahmotus-ja kädentaitokykyä) Ja tietty yksi opiskelija on aina teenkeittovastaava, oli kyse itse oppitunnista tai jälki-istunnosta... ;-) 
 
- FobbasikiääKetä nyt kiinnosttaa ottaa kiinni raiskaajia tai auton polttajia. Siinä voi saada itse turpiinsa. Poliisillekin on paljon lokoisampi työnkuva roikkua netissä ja haastaa "rasisteja" oikeuteen. 
- Muslimeihin verrattuna Suomi ja suomalaiset ovat pieni vähemmistö EU:ssa. Jotenkin tuossa EU:n ideassa haisee vähemmistön vainoamissuunnitelma. 
- JohanOnPRKL"Jos ei saa ilmaista ajatuksiaan sanoilla, niin sitten teoilla." Ja se on juuri niin. Joten nyt on alettava varustautumaan asein uutta sisällisotaa varten. Näin se on. - tuleman_pitääPoliisi oli vähän edellä keväällä järjestetyssä luvattomien aseiden 
 keräyksessä.Onneksi vain muutama sata hölmöä palautti aseen.
 Jäi sentään muutama tuhat pahanpäivän varalle.
 
- OikeinväärinKuten Linkola sanoi 
 Ihmisen teot eivät perustu järkeen.
 Antamalla käsky valvoa kansan kielenkäyttöä päättäjät osoittavat että ovat tehneet jotain hyvin väärin, ehkä järjettömästi. Sitä vääryyttä eivät yritä oikaista vaan yrittävät vääntää kansan vääryyden mukaiseksi!
- rasismi.vain.lisääntyyTekevät naurettavia lakeja jotka on helppo kiertää kun vähänkin tietää asioista. Siinäpähän yrittävät mutta tulevat pian huomaamaan että on mahdotonta estää vapaata nettikeskustelua. Mitä enemmän noita laiskoja, röyhkeitä ja ylimielisiä muslimeita Suomeen lasketaan ja niittä täällä elätetään meidän suomlaisten työtä tekevien veronmaksajien kustannuksella sitä enemmän vihapuhetta, suvaitsemattomuuta ja varsinkin rasismia Suomeen. Siitäpähän saavat mitä tilaavat... puupääpoliitikot. 
- tollojen.toppahousutNäinhän se menee, ulkomailla nettikeskustelu on ihan samanlaista kuin täällä. Vain Suomi toimii palkkaamalla 50 poliisia viharikostorjuntaan. Voi herranen aika, ottakaa nyt edes kiinni ne vasemmistolaiset bussinpolttajat, jotka yritti murhapolttaa bussikuskit sinne kopppiinsa. Vai vieläkö menee aikaa sen lakanapojun kanssa, mitä ne meistä ulkomailla ajattelee, täh? 
- BullsharkHienoa. Ruotsalaiset, vihreät ja vasurit ovat yhteistuumin tekemässä Suomesta Euroopan Pohjois-Koreaa. Taitaa olla aika vaihtaa maata niin pitkään kuin se on sallittua. - googogogogogogogogoNuo perinteisten isojen puolueiden ihmiset ovat keskittyneet vain rahan lapioimiseen omiin taskuihinsa ja huomaamatta todellinen valta on toimittajien kautta valunut vihervasureille. Kaikki valtamedian uutiset vedetään jo nykyäään punaviher filtterin läpi. Iltasanomien päätoimittaja tekee välillä pienen reiän kuplaan kirjoituksillaan. Muuten se on samanlaista kritiikitöntä monikulttuurisuuden ylistystä. Siinä ei paina ihmisten eriarvoistaminen, turvattomuus eikä taloudellinen kurjistaminen. 
 Paras esimerkki on Yle:n aamutelevisiosta, missä puhuttiin siitä kuinka Unkari ja Puola ovat uhka sananvapaudelle ;D
- tottatosiaanOllaan menossa todella pahaan suuntaan, jos poliiseistakin aletaan kouluttaa erikoisia sananvapauden rajoittajia. Kyllä nyt pitäisi viimein virallisenkin Suomen huomata se, että kun padotaan pato liian suureksi ja se sitten murtuu, voi vahingot olla peruuttamattomat. Monissa maissa, kuten esim. Ruotsissa, on patoa kasvatettu jo liian suureksi ja sen murtumista varmaan jo viisaimmat kansalaiset pelkäävät. 
 
- S.U.VajakkiHienoa! Mielestäni vääristä mielipiteistä on rangaistava ankarasti! Shariapoliisi on osoittautunut toimivaksi järjestelmäksi muissa valtioissa, joten miksei myös Suomessa. Kannattaisi myös pohtia mahdollisuutta, että Suomi järjestäisi kuulennon ja kaivertaisi kuun pintaan isonveljen kasvot, jotta kaikki näkisivät hänen voimansa! - EUneuvostoMuutama väärinajattelija roikkumaan valaisinpylvääseen tai julkinen kivittäminen. Eiköhän noi opi globaaleiksi ja suvaitsevaisiksi kaikkia etnisiä vähemmisöryhmiä kohtaan. 
 
- tulipahanMieleenEhkä niitä resursseja kannattaisi laittaa muuhunkin toimintaan: 
 "Viisi suomalaismiestä loukkaantui sanaharkasta alkunsa saaneessa tappelussa Turun keskusta-alueella myöhään perjantai-iltana. Poliisin mukaan viiden suomalaismiehen ja kolmen ulkomaalaistaustaisen miehen välinen väkivaltaiseksi äitynyt riita sai alkunsa Yliopistonkatu 22:n kohdalla kello 23.55."
 http://www.ts.fi/uutiset/paikalliset/2961637/Sanaharkka aityi joukkotappeluksi Turun keskustassa viidelle vammoja
- FunlandiankansalainenThaimaan meininki alkaa olla täällä. TV'ssä ei ulkolainen ylen toimittajakaan uskaltanut arvostella maan ylintä edesmennyttä johtajaa peläten 20 v vankilareissua. Näin saadaan uusia urkkeja Suomeenkin, jumalasta seuraavia. 
- BullsharkJos "viha"kirjoittelusta (tarkoittaa ilmeisesti monikulttuuriuskontoon sopimattomia mielipiteitä) halutaan eroon, tehokkaampi keino olisi allokoida nuo ja paljon lisääkin poliisivoimia matujen tekemien rikosten, esim. pedofilian ja raiskausten ehkäisyyn, sekä matujen työllistämistoimenpiteisiin - vastikkeeton rahanjako tulisi lopettaa. Mielipiteiden sensurointi ja ongelmien peittely ei johda mihinkään. 
- JääkääsinneSyyriaanOnneksi Supo tekee vielä oikeaa työtäkin, vaikka se ahdistaakin terrorista kärähtäneitä matuja ja fasistilehti Hesaria. 
 HS uutisoi perjantaina:
 Valtioneuvoston kanslian teettämässä Suomesta Syyrian ja Irakin konfliktikentälle suuntautuva liikkuvuus -tutkimuksessa kerrotaan, kuinka turvallisuudesta vastaavien viranomaisten seurantaan joutuminen on aiheuttanut muslimeissa ahdistusta, epäluuloja ja vainoharhaisuutta.
 SUOJELUPOLIISI
 Haluatko seurata tätä aihetta?Seuraa
 Espoolainen Ali lähti Syyriaan joulukuussa 2012. Suomesta Isisin riveihin lähteneet pettyivät – ”Miten haavoittaminen ja murhaaminen muuttuu yhtäkkiä hyveeksi” 11:20
 Raportin ovat kirjoittaneet Marko Juntunen, Karin Creutz-Sundblom ja Juha Saarinen.
 TUTKIMUKSESSA on selvitetty, miksi ja miten Syyriassa ja Irakissa toimivien aseellisten järjestöjen on onnistunut houkutella toimintaansa mukaan musliminuoria Suomesta.
 Tutkimus perustuu alueelle lähteneisiin kytköksissä olevien henkilöiden haastatteluihin ja viestintään sosiaalisessa mediassa. Siihen osallistuneiden mielestä Suomen viranomaisten toiminta on ylimitoitettua ja perustuu kehnoon asiantuntemukseen.
 Tutkijat kuitenkin huomauttavat, että heidän tarkoituksenaan ei ole ollut arvioida, kuinka totuudenmukainen ja perusteltu haastateltujen näkemys viranomaisten toiminnasta on, vaan ymmärtää tilanteen aiheuttamia seurauksia. Tutkijoiden mielestä ”on ymmärrettävää, että suojelupoliisin tai rikospoliisin seurantaan joutuvan ihmisen näkemykset viranomaistoiminnasta eivät ole mairittelevia”.
 TUTKIMUKSEEN haastateltujen kokemukset ja mielipiteet Suposta ja viranomaisista ovatkin karun suoria:
 ”Nyt ei pysty tekee mitään normaalia toimintaa ilman, että viranomaiset kiinnostuvat – muistuttaa pelottavan paljon Natsi-Saksan ilmapiiriä, kun kaikki toiminta leimataan ja on eri ehtoja joillekin”, lausui eräs Syyriaan matkustaneen lähipiiriin kuuluva henkilö tutkijoille.
 Lähes kaikilla tutkimukseen osallistuneilla henkilöillä oli kokemuksia suojelupoliisista, sillä Supo oli kutsunut heidät keskusteluihin. Haastatellut olivatkin sitä mieltä, että väkivaltaista ääritoimintaa ennaltaehkäisevä työ on suunnattu erityisesti muslimeihin, vaikka väkivaltainen radikalisoituminen on laajempi ilmiö.
 Supon ja muiden viranomaisten seuranta aiheuttaa joissakin huvittuneisuutta ja joissakin ahdistusta.
 ”Aina tuntuu siltä, että saatetaan yhtäkkiä pidättää, kuten (toiselle henkilölle) kävi. En halunnut mennä ulos ollenkaan. Kun olin töissä, pelkäsin koko ajan, että yhtäkkiä Krp tulisi sisälle ja pidättäisi. Joka kerta kun ovi aukesi ja kuulin miehen äänen, ajattelin, että nyt ne tulivat”, kertoi eräs Syyriaan matkustaneen lähipiiriin kuuluva henkilö.
 ”Joskus tuntuu, että ne väkisin haluaa ajaa jonkun tekemään jotain, että painostaa ja ahdistelee, kunnes joku muslimi tekee jotain. Silloin saisi lisää valtuuksia ja lisää määrärahoja.”
 SUPOLAISTEN lähestyminen on aiheuttanut haastatelluille hankalia tilanteita, kun on pitänyt pohtia sitä, ollako lojaali viranomaisille vai läheisilleen ja taustayhteisölleen.
 Eräs tutkijoiden haastattelema kertoi tilanteesta, jossa häntä oli pyydetty välittämään tietoa ystävistään:
 ”Tarjoavat kahvia ja ruokaa, ja sitten pyytävät kertomaan muista muslimeista. Minullekin kävi niin. Minua pyydettiin ottamaan selvää yhdestä moskeijasta. Kokeilivat, lähteekö mukaan. Osaa on suoraan pyydetty (Supon) hommiin.”
 Tutkimuksen mukaan viranomaisten tiedustelu on aiheuttanut sen, että osa haastatelluista oli sopeutunut siihen, että heitä seurataan. Jotkut pystyvät jatkamaan elämäänsä seurannasta huolimatta. Joillekin tilanne on kuitenkin muuttunut kestämättömäksi:
 ”Minä en uskalla tehdä yhtään mitään. Hakea töitä tai yhtään mitään, kun en yhtään tiedä, mitä ne oikein punoo siellä Supossa”, kertoi eräs.
 ”Ilmeisesti seuraavat minua, ovat aina vastassa kun matkustan. Supo soitti, voinko tulla juttelemaan... Miksi he haluavat minulta tällaista tietoa? Pakko muuttaa Suomesta pois kun valmistun, en halua enää asua täällä.”
 TUTKIJAT pyrkivät olemaan erittäin tarkkoja siitä, ettei tutkimukseen osallistuneiden ihmisten henkilöys paljastuisi. Anonyymiyden eli nimettömyyden turvaamista hankaloitti se, että ”lukuisat osallistujat epäilivät vahvasti, että heidän viestintäyhteyksiään seurataan viranomaisten toimesta”.
 Jotkut epäilivät myös, että heidän asuntoihinsa olisi asennettu kotietsintöjen yhteydessä salakuuntelulaitteistoja.
 Tutkijat arvelevat, että on mahdollista, että haastateltujen viestintää seurataan, koska monilta oli takavarikoitu puhelimia ja tietokoneita. Joiltakin oli jopa vaadittu heidän tunnuksiaan ja salasanojaan erilaisiin tietoverkon sovelluksiin.
 HS PYYSI suojelupoliisia kommentoimaan tutkimukseen osallistuneiden väitteitä. Ylitarkastaja Tuomas Portaankorva vastasi, ettei Supo lähde arvioimaan tutkimuksen sisältöä julkisuudessa.
 ”Tutkimuksen sisältöön puuttumatta ja kajoamatta suojelupoliisi ylipäätään suhtautuu erittä
- Mikseiolkk4uaTarkoitetaanko tällä koulukiusaamista? No, hyvä jos viimeinkin saadaan 50 kouluun poliisit. Hyvä olisi saada myös katupartiota odinien malliin. Montako poliisia siihen on irroitettu? 
 Teot ovat pahempi asia kun puhe! ...
- Kahleista_IrtiKansanäänestyksen järjestäminen Suomen EU-jäsenyydestä 
 https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2058
- HoplaaxKas kun eivät kouluta poliiseja valvomaan hälytyskeskukseen tulevia soittoja - mitä totuudenmukaisemmin hätätilannetta kuvaa, sitä suurempi rikollinen. 
- 50ajatuspoliisiaStasi, KGB ja Gestapo ovat saapuneet Suomeen. Ajatusten kyttäys, ilmiannot ja poliittinen vankeus ovat nyt arkipäivää Suomessakin. 
- klownitMitenkähän ne meinaa jäljittää kaikki "vihapuhujat" ... siis teknisesti? Luuleeko ne toisiian maailman koulutetuinta kansaa tyhmäksi? 
- AnnaKunMäNauranEi kannata vihastua x) Ja jos vihastut, tee selväksi että kuka,mitä,ken ja miksi sen saa aikaan.... raiskaukset, ryöstöt ja hyväksikäytöt panee vihaksi... miksei vihan lähteisiin puututa? Liian hankalaa? Tuomitaan rikoksen uhri, mutta tekijät kävelevät vapaalla jalalla.... näin sitä torjutaan rikollisuutta meillä! x))) 
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset738074
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti905727
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut423871
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu903624
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät413300
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi523233
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1112965
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään212940
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k452824
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral962815