Kuunnelkaapas Rovasti Olavi Peltolaa

Puplikaani2

Olavi Peltolan kotisivut kun avaat.
Löydät Puheet Teemat Evästä.
Löydät Roseniuksen Elämän Leivän.
Siinä on vahvaa ruokaa pitkäksi aikaa.
Siihen päälle kun vielä Sanaa tutkit.
Et tarvitse itseäsi muulla ravita.
Ihastut ja ymmärrät.
Olavi kun aiheen ottaa ei puheesta puutu pontta.
Hän itsensä likoon laittaa.esimerkin antaa sitten sanalla hän selittää.
Ei tyrkytä.ei tuputa.ei hillu eikä hypi.
Hän hyvin sanaa julistaa.
Armoa ja iloa lohdutuksen sanoja on täynnä hänen saarnansa.
Ei itseään hän koroita vaan Kristusta.
Hän elää Armosta.
Siis Kuunnelkaahan Olavia Vanhaa vaeltajaa.
Mutta sen sanon.vielä kuitenkin
Kuunnelkaa myös Tapani Suontoa.
Huutavan ääntä tässä pimenevässä illassa.
Kuulkaa ennenkaikkea.mitä Henki Seurakunnille sanoo.Amen

3

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olavi Peltola on väärä opettaja.

      Hän opettaa, että joku toinen voi uskoa puolestasi (?!) kasteessa. Olavi Peltola opettaa myös että kaste synnyttäisi uskoa. Raamatussa uskosta osattomat tai parannukseen haluttomat käännytettiin pois kastepaikalta.

      Peltola opettaa myös, että on oikein tarjota ehtoollista uskosta osattomalle, että ehtoollinenkin synnyttää uskoa. En uskaltaisi opettaa näin kun muistelen Paavalin sanoja.
      1. Korinttolaiskirje 11:27-29
      "Joka siis kelvottomasti syö tätä leipää tai juo Herran maljasta, on syyllinen Herran ruumiiseen ja vereen. Tutkikoon siis ihminen itseään ja niin syököön tätä leipää ja juokoon tästä maljasta. Sillä joka syö ja juo erottamatta Herran ruumista muusta, syö ja juo itselleen tuomion."
      Jos molemmat Jeesuksen asettamat toimitukset on vääristetty, miten sitten muu Raamatun ilmoitus? Parhaassakin tapauksessa opetus jää sekavaksi.

      Peltola opettaa myös, että Pyhän Hengen kaste saadaan vesikasteessa vauvana. Raamatussa on 4 kertaa kuvailtu Pyhän Hengen kaste. Näissä tilanteissa ensin tuli usko ja kääntyminen, sitten kaste eli upotus ja kasteen jälkeen Pyhän Hengen kaste, josta oli merkkinä kielillä puhuminen. Ainoa poikkeus on Korneliuksen kodissa, jossa Pyhän Hengen kaste edelsi upotusta. Yhdessäkään näistä Pyhän Hengen kastetta ei saatu vesikasteessa, ei varsinkaan vauvana. Peltolaa en voi suositella opettajaksi.

      Yksikään opettaja ei ole täydellinen, yksin Jeesus on täydellinen opettaja ja Hänen lähettämänsä Pyhä Henki. Pyhän Hengen valtuuttamia opettajia löytyy kuitenkin paljon ihan tavallisista helluntai- ja vapaaseurakunnista. Suosittelen itse kutakin menemään lähimpään näistä paikallisseurakunnista kuulemaan opetusta jonka Jumala on kullekin päivälle tarkoittanut. Suosittelen myös valvomaan ja rukoilemaan Hengessä ja totuudessa sekä tutkimaan Raamattua Pyhän Hengen johtamana. Näillä eväillä päästään jo pitkälle. Sitten vierailevat puhujat ovat hyvä lisä, pieniä makupaloja tähän arkiseen aherrukseen kunhan vain ovat Pyhän Hengen valtuuttamia. Heitäkin on niin monia etten edes yritä kaikkia mainita. Olkaa siunatut uskon tiellä!

    • Ex.lutku

      Eikö Olavi Peltola ole luterilainen? Niin ollen häntä ei pidä kuunnella.

    • Puplikaani2

      Kyllä on...viisläinen taitaa olla ja karismaattinenkin.
      Jos oikeasti löydät Peltolan opetuksista väärää harhaoppia niin sitten minä olen täysin väärässä hänen suhteensa.
      Ja mitäs pahaa Luterilaisuudessa on?
      Kyllä ajasta aikaan sieltä on noussut enemmän merkittäviä Jumalan miehiä kuin koskaan Helluntalaisuuden kirjavasta joukosta.
      Silti mitenkään väheksymättä helluntalaisuutta tai vapaita suuntia yleensä..Itse olen Vapaa kirkollinen ex luterilainen.
      Se ei sulje pois mitään.paitsi harhaopit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      39
      3369
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2615
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2574
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1826
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1546
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1321
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1278
    8. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1239
    9. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      107
      1148
    10. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1146
    Aihe