Tietokilpailukysymys

Miten erottaa koirassiilin naaraasta?
20291
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Onko se nyt niin väljäkään -- mutta uskoisin,että kerran keväällä näin kun siilit oli touhuilwemassa ja Luulisin että Poikapuolinen oli se joka oli panemassa takaapäin -- ainakin puhina oli kova -

1Äänestä

Muitakin tuntomerkkebjä on

Äänestä

Koiraalla on yksi piikki enemmän

Äänestä

Se, että koirassiilejä ei ole olemassakaan, koska siili on nisäkäs ja miespuoliset nisäkkäät ovat uroksia eivätkä koiraita.

1Äänestä

Se on sama millä erottaa kaksi ruotsalaismiestä toisistaan - rautakanki.

Äänestä
  • Lekkeripeliksi on tietovisa mennyt, ja minä kun innolla avasin 😋
    Siilejä olen pidellyt käsissäni jo Gotlannin lapsuusvuosina, mutta enpä usko sen hevillä avautuvan täysin selälleen.

    Toki siilillä ulkoiset sukupuolimerkit nisäkkäänä on, tokko sen kummemmat kuin uros kissanpennun kaksi somaa palleroa.

    1Äänestä

  • Veikkaan että urospuolinen siili kiroilee enemmän, ihmisten pihoilla kun kesät pyörii niin oppii 😏

    1Äänestä

Saivarrellaan lisää ja otetaan avuksi Wikipedia.
"Koiras on sukupuolisesti erilaistuneilla lajeilla eli eliöillä se sukupuoli, joka hedelmöittää naaraan. Koiraista käytetään myös nimitystä uros. Tätä nimitystä käytetään varsinkin suurten nisäkäslajien koiraista."
Ulkonäkö ei aina paljasta sukupuolta, mutta sukusoluista näkee kumpi on kumpi.
"Koiraiden nimityksiä esim:
ihminen: mies
kissa: kolli
sika: karju
lammas: pässi
kanalinnut: kukko"

1Äänestä
  • Kirjoitan yleensä rekatulla. En ilennyt laittaa rek. nikkiä kun näin tyhmään aloitukseen vastasin :)))) Nyt seuraa tietokilpailukysymys, kuka on saivare ja mistä hänet tunnistitte? Vastaus tulee myöhemmin.

    Äänestä

  • Veikkaan Katt.leijaa 🤓 Hymymerkkien kaiutuksesta :)))) tai Kristiina23

    1Äänestä

  • Vai saivareita olemme Katleijan kanssa. Siis täin munia!DD

    1Äänestä

  • Saivare nimimerkistä en pitänyt, mutta jokin huumorinpoikanen yhdisti 😆

    Johan meni muniksi ja palleroisiksi jutut, moi då 🐣🐣

    1Äänestä

  • Ei taida Wikipedian tieto olla taaskaan luotettavaa. Voihan sitä puhua ensitreffeillä asiantuntevasti uroslinnuista tai koirasnisäkkäistä, mutta ei kannata sitten ihmetellä jos toisia treffejä ei tule.

    Äänestä

No, missä viipyy tiedoite aloittajasta. Vastaus luvattiin!

1Äänestä
  • Niin, missä viipyy luvattu paljastus?

    1Äänestä

  • Saivartelen lisää :)))))))
    odotta-va kysyy missä viipyy tiedote alottajasta,,,,,,Saivare se lupasi tiedottaa kuka on eikä aloittaja (spuoli)
    saivate = Kat.leija
    (en ole käynyt palstalla)

    Äänestä

Nykyäänhän ei ole kouluissakaan poikia ja tyttöjä vaan oppilaita. Eikö samaa pidä soveltaa evoluutiouskovaisten muuhunkin eliömaailmaan, koska saattaahan se loukata siiliparkaa jos joku nimittelee sitä vaikka naaraaksi tai urokseksi vaikka kokeekin olevansa transyksilö. Joten en vastaa kysymykseesi tämän kummemmin. Lienee oikea vatsaus ja hölmöltä se kuulostaa.

1Äänestä

Ongelmia on nykyään kaikenlaisia: Unisex-wc:t ovat kaikille sukupuolille avoimia käymälöitä; Onkohan niissä pisuaarit.
Ainakin ovien pitäisi olla suljettavia ja väliseinät lattiaan asti ja pisuaari jokaisessa kopissa, mutta se taitaisi haista siinä nenän edessä kun pytyllä istuu.
Yksi niiden tarkoituksista on helpottaa sukupuolivähemmistöjen elämää, mutta entä mitä muut tästä ajattelevat.

1Äänestä
  • Pysytään vanhassa ja hyväksi havaitussa asettelussa:

    Miestenvessat, naistenvessat ja invavessat.

    Invavessaan voivat mennä kaikki, jotka eivät kykene jostain syystä asioimaan kummassakaan ensin mainitussa.

    Näin kunnioitetaan myös niitä, joiden oma sukupuoli-identiteetti on vakaalla pohjalla. Itse en naisena halua miehiä naisten vessaan, enkä halua asioida miesten vessassa.

    1Äänestä

  • Tunnen paljon matkustelevan naisen ja hän sanoo menevänsä miesten vessaan koska sinne ei tarvitse niin kauan jonottaa. Varmaankin tarkoittaa sellaisia paikkoja jossa miehetkin asioivat ovien takana. Ei kai viitsi sellaisiin joissa jos miehet jorottavat kaikkien nähden.

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


spuoli kirjoitti:

Miten erottaa koirassiilin naaraasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu