Emman rooli kylässä

ldjlkdsf

Emma ei ole tehnyt Emmerdalessa mitään muuta kuin sotkenut asioita. Kaikilla muilla hahmoilla on "tavallinen" puolensa, jossa he kriisiensä välissä ja jopa niiden aikana elävät "tavallista" elämää sopusoinnussa muiden kanssa, mutta Emma on kuin säkillinen käärmeitä: aina kun hän on läsnä, hänellä on joku manipulointi, nuuskiminen tai kriisi menossa.

Lisäksi kukaan ei pääse häntä lähelle, eikä hänellä ole luontevaa, mutkatonta kontaktia kyläläisiin. Hän on kuin kiristetty jousen jänne, aina tiukalla ja vaarassa katketa (jolloin seuraa murhayritys, juonittelu tai huoneiston tuhoaminen, oma tai esimiehen).

Harvoja kertoja, kun hänessä on pilkahtanut tavallinen ihminen on se, kun hän Jamesin tahattoman puhuttelun jälkeen katuvaisena kävi siivomassa sen lääkärin huoneen, jonka oli juuri tuhonnut.

Suhde poikiinsakin on suonenvedonomaisen hallitseva; yrittää holhota karvamulkkuisia miehiä kuin pikkupoikia, mutta sitten toisaalta kun joku poika tekee väärin, saattaa yhtäkkiä olla tosi ilkeä vaikka poika tarvitsisi apua.

Jotenkin siis jopa säälittää koko Emma.

Vai mitä mieltä olette?

4

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Merkkihlö

      Onhan sen tarina outo. Finn kun äitinsä löysi, niin mimmi samantien liihotti komenentelemaan aikuisia poikiaan.
      Suht lähellä kuitenkin oli ne kaikki vuodet hengaillut, ettei silloin mikään noista nyt hallitsevista päsmäröinti piirteistä pamahtanut päälle.
      Musta on outoa, miten se kontrolloikin poikiaan nykyään. Tai siis yrittää kontrolloida.
      Finn hahmolle pisteet, että hän näkee mikä äitinsä on, pääosin.
      James (?) taas otti muidun takaisin kuin ei mitään. Antoi sen tärvellä välit Chasiin jne. Eiku tules tänne, niin hellutellaan. Miten sokea se jätkä on?!

      OT myös Dianen ja Victorian sokeus Robertin tekemisiä kohtaan on hämmästyttävä. Jackin poika, kyllä se rehti ja reilu on.

    • ksdfklsdj

      Samaa olen miettinyt Dianesta ja Victoriasta! Ahdistelevat vielä Andyä Robertilla, vaikka pitäisi olla tiedossa kaikki, mitä Andy on joutunut kärsimään.

      Ja JOO: tiedän, että se yksi palstalainen, joka tykkää Robista, vetää tästä hernettä, mutta tämä nyt on minun mielipide, pitäkäämme kaikki omamme :)

      • Analyysi

        Tämä on niin totta. Jaksavat hyysätä Robertia kuin mitäkin kultapojua eivätkä yhtään ymmärrä millainen kiero valehtelija ja manipuloija tämä on. Kuolisipa Robert pois niin voisi jotain oikeutta Katie (ja Andykin) sitten lopulta saadakin.

        Muutes, kenenkään täällä ei pitäisi joutua varomaan sanojaan ja rajoittamaan mielipiteensä ilmaisua muiden palstalaisten takia, olivat muut sitten kuinka läpeensä lääpällään hahmoihin tahansa. Robertia pitää saada kritisoida ja haukkuakin niin paljon kuin sielu sietää siinä missä muitakin hahmoja, kuten esim. näemmä Rossia viime aikoina. Olisikin muuten varmasti varsin hauska seurata peppukipua, joka syntyisi, jos joku tekisi aloituksen otsikolla "Robert on vitun huoranpenikkapaskiainen" ;)


    • Emma Barton kuvataan samantapaisena, vaarallisena mielenvikaisena naisena, kuten aikoinaan Steph Stokes.Molemmat sekoilevat huomaamattomasti aikansa tervejärkisten keskuudessa.Molemmat pystyvät aika kauan ja ovelasti salaamaan muilta hulluutensa.Ehtivät tekemään paljon kaikenlaista pahaa, ennen kun jäävät kiinni.Kun heidän hulluutensa viimein paljastuu muille.Mielisairaille ominaisella tavalla, vielä sittenkään tälläiset eivät itse ymmärrä olevansa sairaita.He ovat täysin sokeita omalle hulluudelleen.

      Tulevissa jaksoissa korostetaan yhä enemmän Emman mielenvikaisuutta.
      Vaikka sitä on alusta asti korostettu, kaikenlaisella omituisella käytöksellä.
      Hänhän on jo nuorempana yrittänyt salaa tappaa oman lapsensakin Rossin, tämän ollessa pieni itkevä vauva.
      Nyt Emma on luikerrellut takaisin perheensä pariin, vaatien perhettään unohtamaan ja mitätöimään tämänkin asian.

      Emmerdalessa on paljon eritavoin psyykkisesti häiriintyneitä, siksi siellä ei
      kai niin helposti kiinnitetä huomiota, näihin ääritapauksiinkaan.
      Bartonin perheen miehet on liian keskittyneitä kaikkeen muuhun, huomatakseen, perheenäidin mielisairautta.Ainoa joka sen on huomannut, on porukan järkevin, kuopus Finn.Silti hänkään ei ymmärrä äitinsä kuuluvan psykiatriseen hoitoon.
      Miksi Finn antaa äitinsä vaan jatkaa sekoiluaan?
      En tiedä mikä on Emman lopullinen kohtalo.Mutta luulisi jo muiden pikkuhiljaa huomaavan jotain olevan vialla.Emma Bartonin paikka on, joko mielisairaalassa, tai vankilassa.Koska hän ei pysty elämään normaalia elämää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      131
      3099
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2971
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1926
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      77
      1559
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1427
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1148
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1041
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      972
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      58
      968
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      11
      880
    Aihe