Yhteiskunta sairastaa kuolintuskissaan

näkemystä

Martti Lutherin ajatuksia kuunneltuani Lutherin Postilla -äänikirjaa tulee mieleen. Vapaasti muisteltuna sekä omin sanoin mielleyhtymien kautta kertoen voisin todeta, että nyky-yhteiskunta on sairauden runtelema ja kuolintuskissaan vääntelehtivä niin kuin Luther viittaa maailman olevan ennen sen loppua. Maailmanloppua ennen yhteiskunta sairastaa, sairaat ilmiöt tulevat pintaan ja niin kuin sairas potilas, se vääntelehtii tuskissaan ennen kuolemaansa. Näin lyhyesti Martti Lutherin näkemys asiaan.

Sitten vielä: nyt on yhteiskunnassa ihan sokaistu epäuskon ihmiset siten, etteivät pysty näkemään homoutta syntinä. Sen ja muiden syntisairauksien lisääntyminen on huolestuttava ja vakava asia. Väkivallan hiipiminen yhteiskuntaan on myös toinen merkittävä vakava huolenaihe. Nyt laiton on irti ja häiriköi ihmisiä säteilyttämällä öisin. Mutta miksi se saa olla irti? Yhteiskunta vääntelehtii jo kuolontuskissaan, maailmanloppu häämöttää, epäuskon lapsien silmät ovat sokaistut.

8

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MeAgain

      Joo, nykyään on niin hirveää elää. Olisipa meilläkin Habsburgien ja Ottomaanien keisarikunnat raunioittamassa Eurooppaa sodillaan tämän typerän jokapäiväisen elämän sijaan, koska sehän tietenkään ei ollut paha juttu vaan ihmisten seksuaalinen suuntautuminen on ;)

      Varmasti aloittaja myös suosisi Lutherin "vapaamielisten" juutalaisia koskevien ideoiden soveltamista yhteiskuntaan? Joitain vuosikymmeniä takaperin sellaisia kokeiltiinkin Euroopassa, joten kaiketi aloittaja haikailee takaisin vanhoihin "hyviin" raajarikkoisten ristien aikoihin ;)

      • 100miljoonaa

        Ateisti ei ole ehkä paras henkilö kommentoimaan ideoiden soveltamista yhteiskuntaan,,,,


      • MeAgain
        100miljoonaa kirjoitti:

        Ateisti ei ole ehkä paras henkilö kommentoimaan ideoiden soveltamista yhteiskuntaan,,,,

        Saamme tietää jos sellainen ilmestyy...


    • sisustusvalosarja
    • näkemystä

      Minusta rappiovalta on menossa jo niin kovaa vauhtia, ettei kovin köyhät ja heikot pysty sitä pysäyttämään. Eivätkä pystykään ilman Jumalan apua. Kaikki apu tulee ylhäältä!

      Millä puolella sinä taistelet? Ainahan on valittu moraalinen puoli. Et kai lähde rappiovallan puolelle? Meiltä ei ainakaan haeta yhtään sotilasta rappiota puolustamaan.

      Olen minä lukenut niistä juutalaisten vainoistakin. Hirvittäviä ne ovat olleet. Jos jotakin niistä "mäihättynä" tietona teille kertoisin, niin sen, että ihminen suuresti vainottuna saattaa menettää kokonaan pelkonsa, toisaalta pelko voi jähmettää mielen, niin että tappaja pystyy helposti ampumaan. Vainoista myös tulee mieleeni sellainen järkyttävä piirre, että koko yhteiskunta näyttää menevän melkein sen jokaista jäsentä myöten mukaan vainoon. Juutalaisviha oli niin kova, ettei kukaan halunnut ikään kuin olla heidän kanssaan tekemisissä. Hirmuista oli se, että naisetkin kykenivät tappamaan ja kiduttamaan, eivätkä naisena välttämättä saaneet edes myöhemminkään tuomioita hirmutöistään. Hyvin monet synnin ja paatumuksen sumentamat ihmiset kulkivat orjina - synninorjina toteuttaen päässään vellovia vihan ajatuksia.

      Minun piti kirjoittaa vielä joitakin asioita liittyen Martti Lutherin Postillaan. Martti Lutherin näkemysten valossa maailmanlopun päivä on suuri ja peljättävä, niin kuin myös Raamattu kertoo. Martti tähdentää kristityille kuitenkin, ettei sitä tarvitse uskovaisten pelätä, sillä silloinhan teidät vapautetaan. Uskovaiselle se on vapautuksen päivä eikä sen takia tarvitse olla peloissaan ja huolissaan. Siitä päivästä lukien vapaus koittaa. Nyt täällä uskovaiset ovat kovassakin vainossa ja epäuskoisten silmätikkuina nokittavina. Suurta ihanaa, Herran päivää - vapautuksen päivää odotellessani - saatan sanoa mielessäni: "Anna jo sen päivän tulla, tule Herra Jeesus!"

      • MeAgain

        "Millä puolella sinä taistelet? Ainahan on valittu moraalinen puoli. Et kai lähde rappiovallan puolelle? Meiltä ei ainakaan haeta yhtään sotilasta rappiota puolustamaan."

        Eli olet ilmeisesti johtamassa jonkin tyyppistä kapinaliikettä saadaksesi nykyisen järjestelmän heitettyä nurin ja korvataksesi sen itsellesi mielekkäämmällä ja epäilemättä "moraalisella" teokratialla?

        "Nyt täällä uskovaiset ovat kovassakin vainossa ja epäuskoisten silmätikkuina nokittavina."

        Joo, huonosti on asiat kun on keskitysleirit pystyssä ja uskonnollisen poliisin pogromit päällä ympäri Eurooppaa. Siinä ei taida jäädä nettikirjoittelulle paljoa aikaa ;)


    • näin.on.perskeles

      Kun Lutherin höpinöistä aika jättää, niin tämä pitää vielä silloinkin paikkansa:


      "Havaittiin, että samanmerkkiset varaukset hylkivät toisiaan, erimerkkiset vetävät toisiaan puoleensa."

      https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Sähkö


      !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      134
      7316
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2680
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      274
      1333
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1069
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      171
      1020
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      73
      971
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      950
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      804
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      15
      783
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      761
    Aihe