Kokoomuksen tulevaisuuden "lupaus" Mykkänen Kai-

Muualle_varojamme_syytää

- osallistui "Afrikan Business Summit'iin - kansakuntamme rahojen jakamisen lupausten kokoukseen Oslossa!

Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Kai Mykkänen osallistui 13. lokakuuta Nordic-African Business Summit -tapahtumaan Oslossa.
Tapahtuma edistää liiketoimintamahdollisuuksia Afrikassa sekä tarjoaa verkostoitumismahdollisuuksia pohjoismaisille ja afrikkalaisille yrityksille.
---
"Afrikan kaupungistumisessa toteutustapa on ratkaiseva. Kestävillä ratkaisulla, mm. puhtaalla energialla ja energiatehokkuudella, voidaan torjua ilmastomuutosta ja edistää myös köyhyystavoitteiden saavuttamista. Suomessa on Afrikan tarvitsemaa osaamista ja valmiutta kumppanuuksiin ongelmien ratkaisemiseksi”, ministeri Mykkänen sanoo.

Suomen kehityspolitiikka painottaa kehitysmaiden taloudellisen kehityksen vahvistamista, mikä on erityisen tärkeää Afrikassa. Suomi lisää investointimuotoista rahoitusta ja riskienjakopääomaa tällä hallituskaudella yli 500 miljoonaa euroa."
jne. http://www.finland.org.in/public/default.aspx?contentid=352819&nodeid=34938&contentlan=1&culture=fi-FI
__________________________________________________________________________

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001920181.html

Täällä IS:n uutisoima tuorein tapaus jota suomalaiset veronmaksajat ovat olleet tukemassa Sambiassa!
Ja kokoomuksen korkea-otsa Mykkänen (ilm. sokeakin, ja vielä tyhmä tai älyvapaakin broileri?) on ollut mielellään jatkamassa varauksetta tätä ja vastaavia "yhteistyö" hankkeita ympäri maailma!? (vrt. Oslon kokous.)
UM suojatyövirkailija oikein "lähetystöneuvos Harri Sallinen toteaa vaan, "harmillinen asia, kun pääsi nyt julkisuuteen"!
--- ---- ---

UM epäilee: Suomen kehitysyhteistyörahoja käytetty väärin Sambiassa – 2,9 miljoonan varoja johtajan omiin puutarhatöihin

– Todella harmillinen asia, Suomen ulkoministeriöstä kommentoidaan.

Zambia National Farmer’s Unionin eli paikallisen maataloustuottajien keskusjärjestön on havaittu käyttäneen kehitysyhteistyövaroja väärin.

Lähetysneuvos Harri Sallinen ulkoministeriön Afrikan ja Lähi-idän osastolta vahvistaa asian Ilta-Sanomille.

Ensimmäisenä väärinkäytöksestä kertoi Maaseudun tulevaisuus.

Väärinkäytökset ovat Sallisen mukaan yksilöityneet järjestön toimitusjohtaja Ndambo Ndamboon, joka on pidätetty tapauksen vuoksi virasta. Asiasta on käynnissä rikostutkinta Sambiassa.

Epäselvyyttä varojenkäytössä on yhteensä 2,9 miljoonan euron edestä. (Plus auttajien sivuun viemät summat?)
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
Takaisinperittävän summan suuruus ei vielä tiedossa >>>??? (EI KOSKAAN MITÄÄN milloinkaan- on vastaus!)

Ohjelmakauden 2014–2017 tuki Suomelta ja Ruotsilta koko kaudelle olisi ollut 14,8 miljoonaa, josta Suomen osuus olisi ollut 7,8 miljoonaa.

Väärinkäytöksiä alettiin epäillä hieman yli vuosi sitten. Kun ne vahvistuivat, tuenmaksatus Sambiaan keskeytettiin viime talvena.

KPMG:n raportista ilmenee, että varoja on käytetty muihin kuin sovittuihin tarkoituksiin, mm. järjestön johtajan oman maatilan maisemointi- ja puutarhatöihin. Johdon palkat ovat olleet ylisuuria. Myös taloushallinnon kanssa on ollut ongelmia, kun viljelijöiden mikrolainoihin tarkoitetut rahat sekoittuivat kirjanpidossa muihin tileihin.

ONGELMALLISTA on myös, ettei kaikkia hankintoja ole tehty hankintasääntöjen mukaisesti.

– On hankittu sinällään tarpeellisia asioita, mutta hankinnat on tehty toimitusjohtajan perheen lähipiiriltä. Kun ei ole kilpailutettu, voidaan ajatella, etteivät varat ole olleet tehokkaimmalla mahdollisella tavalla käytössä, Sallinen kertoo.

– Epäilyt heräsivät meidän oman hankeseurannan yhteydessä, Sallinen kertoo.

Epäillyt väärinkäytökset johtuvat ulkoministeriön mukaan esimerkiksi siitä, ettei kaikkia hankintoja ei ole tehty hankintasääntöjen mukaisesti.

– On hankittu sinällään tarpeellisia asioita, mutta hankinnat on tehty toimitusjohtajan perheen lähipiiriltä. Kun ei ole kilpailutettu, voidaan ajatella, etteivät varat ole olleet tehokkaimmalla mahdollisella tavalla käytössä, Sallinen kertoo.

Tämän jälkeen ulkoministeriö tilasi erillisselvityksen KPMG:llä, joka vahvisti väärinkäytökset. KPMG:n selvitys valmistui kesällä.

Kyseessä on Sambian lakien mukaan rikos, joten paikalliset turvallisuusviranomaiset tutkivat asiaa.

– Asianomistajana on NZFU itse, sillä heidän omia resurssejaan tässä on viety.

Järjestön tulevaisuus on nyt paikallisten viranomaisten käsissä.

Aiemmin tukea myös Sambian hallitukselle - hallituksen tuki lopetettiin tehottomana
Suomi on tukenut Sambian maataloutta aiemmin myös suoraan Sambian hallitukselle myöntämänä tukena.

Hallitukselle osoitettu maataloustuki lopetettiin Suomen kehitysyhteistyömääräleikkausten yhteydessä, sillä järjestön toiminta oli hallituksen toimintaan nähden tuloksekkaampaa.

– He pystyivät kertomaan, kuinka moni viljelijä on tuesta hyötynyt ja kuinka paljon heidän tulonsa ovat lisääntyneet.

– Järjestö on pystynyt todistetusti lisäämään maatalouden tuottavuutta?!

http://yle.fi/uuti

0

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

        Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
        Maailman menoa
        25
        4925
      2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

        samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
        Maailman menoa
        150
        4730
      3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

        Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
        Maailman menoa
        205
        4671
      4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

        Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
        Maailman menoa
        118
        4541
      5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

        Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
        Maailman menoa
        13
        3630
      6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

        Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
        Asunnot ja asuminen
        19
        2334
      7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

        Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
        Suomalaiset julkkikset
        3
        2118
      8. Romanttinen ystävänpäivä?

        Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
        Ikävä
        66
        1627
      9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

        Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
        Ikävä
        21
        1281
      10. Kaisa Juuso eroaa

        Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
        Perussuomalaiset
        184
        1169
      Aihe